Бейнелеу өнерінің жанрлары. Бейнелеу пәні 6-сынып

Оқушыларға кескіндеме туралы мағлұмат беру. Пейзаж жасаудың жолдарын үйрету, сурет түрлерімен танысу. Табиғат көрінісін қағаз бетіне түсіру.  Кескіндеме туралы мағлұмат алады.Пейзаж жасаудың жолдарын үйренеді, сурет түрлерімен танысады. Табиғаттың көріністерін қағаз бетіне түсіреді. Өз бетінше жұмыс жасай алады. Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ. Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті А) оқушылармен сәлемдесемін   М1 Ә) оқушыларды жылдың 4 мезгілі бойынша  4-топқа бөлемін.   Оқушылар үлестірген қағаздар арқылы топтарына жайғасады. Топ мүшелерін сайлайды. А) Бейнелеу өнері туралы сұрақтар В)оқушыларға сұрақтар: *Қазақстан бейнелеу өнерінің дамуына үлесін қосқан қандай суретшілерді білесіңдер? М2 *Қазақстанның тұңғыш суретшісі кім және олардың қандай шығармаларын білесіңдер?  Оқушылар сұрақтарға ойланып жауап береді.   Оқушыларға жаңа тақырыпқа сай бейнежазба көрсетемін.   М2 - бұл бейнежазбадан не түсіндіңдер? -табиғат аясы сендерді қызықтыра ма? Сабақтың мақсатымен таныстырамын. Бейнежазба көру арқылы оқушылар өз ойларын айтады, тақырыпты ашады.
Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бейнелеу өнерінің жанрлары. Бейнелеу пәні 6-сыныпСыныбы 6

Бейнелеу 11. 10. 2014

Балов Н

Сабақтың тақырыбы

Пейзаж (табиғатты бейнелеу)

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға кескіндеме туралы мағлұмат беру. Пейзаж жасаудың жолдарын үйрету, сурет түрлерімен танысу. Табиғат көрінісін қағаз бетіне түсіру.

Сабақтың оқу нәтижесі

Кескіндеме туралы мағлұмат алады.Пейзаж жасаудың жолдарын үйренеді, сурет түрлерімен танысады. Табиғаттың көріністерін қағаз бетіне түсіреді. Өз бетінше жұмыс жасай алады.

Түйінді идея

Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ.

Жаттығулар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру


А) оқушылармен сәлемдесемін М1

Ә) оқушыларды жылдың 4 мезгілі бойынша 4-топқа бөлемін.

Оқушылар үлестірген қағаздар арқылы топтарына жайғасады. Топ мүшелерін сайлайды.

Үй тапсырмасын сұрау


А) Бейнелеу өнері туралы сұрақтар

В)оқушыларға сұрақтар:

*Қазақстан бейнелеу өнерінің дамуына үлесін қосқан қандай суретшілерді білесіңдер? М2

*Қазақстанның тұңғыш суретшісі кім және олардың қандай шығармаларын білесіңдер?

Оқушылар сұрақтарға ойланып жауап береді.


Білу


Оқушыларға жаңа тақырыпқа сай бейнежазба көрсетемін. М2

- бұл бейнежазбадан не түсіндіңдер?

-табиғат аясы сендерді қызықтыра ма? Сабақтың мақсатымен таныстырамын.

Бейнежазба көру арқылы оқушылар өз ойларын айтады, тақырыпты ашады.

Түсіну


4 топқа жеке,топтық тапсырма беремін.

Дарынды оқушымен жұмыс: М5

-Абай шығармашылығымен байланыстырамын.

-Метакогнитивті хабардарлығы төмен оқушымен жұмыс:(кітаптан тапсырма беріледі)

-Табиғаттың біздің өмірімізде алатын орны.

1-топ Жаз

2-топ Көктем

3-топ Күз

4-топ Қыс. Өлеңді оқиды және талдайды, талқылайды.сурет салады.

Қолдану


Әр топқа бағалау парағын тарату. Спикерлерді постерін қорғау үшін ортаға шақырамын.Әр топ жеке-жеке қорғайды

Оқушылар мұқият тыңдайды, критерийлерді пайдалана отырып, топтар бір-бірін бағалайды..

Талдау

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша топтық бағалауды ұсынамын. М3

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын сұраймын. Оқушылардың жауабын пысықтаймын.

А) «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша әр топ пікір айтып, бағалайды.

Ә) Өлеңнің тақырыбы мен идеясын сурет арқылы ашады.

Жинақтау


А) Интерактивті тақтадан бейнеролик көрсетемін. М4


А)Оқушылар бейнероликтен не түсінгендерін айтады.

Бағалау


  1. Сыныпты бағалау.(өтілген тақырып бойынша тест сұрақтары)

  2. Топты бағалау(тест бланкасы беріледі)

  3. Жеке оқушыны бағалау.(белсенген,сұраққа жауап берген оқушыны бағалау)


Б) «Бас бармақ» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.

Кейінгі тапсырмалар

  1. Суретшілер шығармаларын талдау. Үй тапсырмасын жазып алады.

  2. Еркін тақырыпта табиғат көрінісін

бейнелейтін бір жұмыс орындау.

  1. Қамбаш көлі туралы мәлімет жинап

Келу.


Мұғалімнің жазбалары


Сәтті тұстарым

Сәтсіз тұстарым






6-сынып

Бейнелеу 8.10.2014

Балов Н.

Сабақтың тақырыбы

«Натюрморт»

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға тың мәліметтер беріп,білімді қалыптастыру,жаңа мағлұмат беру.Сабақты оқытудың негізгі үрдісін есте қалдыру,оқушы санасына терең сіңіру.

Күтілетін нәтиже

Тың мәліметтер алады,есте сақтайды,сұрқ қоя алады.

Түйінді идея

Ата өнері-балаға мұра

Пән аралық байланыс

Әдебиет,дүниетану

Көрнекі құралдар

Жеміс-жидектер,плакаттар,слайдтар,газет-журналдар



Жаттығулар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру.


А) Сәлемдесемін,түгелдеу

Ә) Бейнелеу өнері түлерін атайды

Б) Оқушылар деңгейін анықтау үшін(Блоб ағашының суретін беремін)

Бейнелеу өнері түрлері бойынша 4-топқа бөлінеді,топ ережесін ескере отырып жұмыс жасайды

Үй тапсырмасын сұрау.


«Суретті таны» әдісін қолданамын.

Суретті құрастырып мән мағынасын түсіндіреді

Жабық,ашық сұрақтар қоямын

-Кескіндеме дегеніміз не?

- Қандай кескіндемешіні білесіңдер?

-Кескіндеме өнерінің туындысы туралы айт.Қалай ойлайсың,ол кескіндеме өнерінің қай түріне жатады?

- Суреттің идеясы не?

Әр топ оқушылары сурет қиындыларынан суреттер құрастырады.Қандай өнер туріне жататынын айтады.Суреттің мағынасын түсіндіреді


Білу.


- Тақырыпқа сай бейнеролик көрсетемін.

Не көрсеттім? Не үшін?

Неге көрсеттім?

- Ой қозғау сұрақтарын қоямын.

Серуенге шығасындарма?

Наурыз мерекесінде дастарханды қалай дайындайды?

Оқушылар бейнероликті көріп, өз ойларын айтады. Сұрақтарға жауап береді.Топ болып ойланып,жауап іздейді

Түсіну.


Топқа жеке,топтық тапсырма беремін.

Дарынды оқушымен жұмыс:Тақырыпқа сай өлең шығарады,сурет салады

Оқу деңгейі төмен оқушымен жұмыс:

Мәтінді оқуға беремін,оз ойын атады

1-топ Суретші шығармаларымен танысады

2-топ Өлеңді оқып мағынасын ашады

3-топ Өлең мағынасына қарай сурет салады

4-топ өлеңге сатылай кешенді талдау жасап, талқылайды.

Қолдану.


Әр топ спикерлерін постерлерін қорғау үшін ортаға шақырамын.

Постер қорғайды,түсіндіреді


Талдау.


«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша әр топ өз-өздеріне баға береді


А) «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша әр топ пікір айтып, бағалайды.

Ә) Оқушылар оқушылар өз ойларын ортаға салады

Жинақтау.


А) Бейнеролик көрсетемін, өз ойларын сұраймын

Ә) «Соңғы сөзді мен айтамын»


А) Бейнероликтен не көргендерін айтады

Бағалау.


Жұлдызша арқылы, екі жұлдыз, бір тілек, өзін-өзі бағалау парағы,

Оқушылар бағаланады, пікір айтады.


Кейінгі тапсырмалар

1.А.Ғалымбаеваның «Дастархан» картинасына әңгіме құрап келу.

2.Мектеп құрал-жабдықтарынан тұраты натюрморт сал.


Мұғалім жазбалары


Сабақтың сәтті тұстары

Сабақтың сәтсіз тұстары



6 -сынып

Бейнелеу 18 .10.14

Балов Н.

Сабақтың тақырыбы

Тарихи жанр

Сабақтың мақсаты

Тарихи оқиғалар мен қоғамдағы мәні бар құбылыстарды суреттеуге,оқиғаларды талқылауға мән мағынасын түсінуге үйренеді

Сабақтың оқу нәтижесі

Оқиғалар мен құбылыстарды суреттеуді түсінеді, оқиғаның мазмұны мен идеясын біледі, талдау жасайды, сыни ойлау, пікір айту дағдылары қалыптасады

Түйінді идея

Үйірі басқаны ноқта қосады,

Атасы басқаны неке қосады.(Халық мақалы)

Пән аралық байланыс

Әдебиет,тарих

Көрнекілік

Плакаттар,стикер,пломастерлер,түрлі суреттер

Сілтеме

Әдеби кітаптар Қыз Жібекпен Төлеген фильімінен үзінді

Жаттығулар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Ұйымдастыру

-кезекшімен сұхбаттасамын, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында сұрақтар қоямын ;

-Назарларын сабаққа аударту.

Оқушылар үлестірген қағаздар арқылы топтарына жайғасады. Топ мүшелерін сайлайды.

Топ бақылаушысы сабақ барысында белсенді оқушыларды бағалап отырады.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қоямын.

-Бейнелеу өнерінің жанрларын ата?(суреттерді жіктеп береді)

-Салған суреттерін тексеремін

-Абайдың «Қараңғы түнде тау қалқып» өлеңін мазмұнын түсіндіру

Жұлдызшалар арқылы бағалаймын

Өілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.Ойларын жинақтайды,өз ойларын ашық айтады.Сыный ойлана алады

Білу.

«Қыз Жібекпен Төлеген» фильмінен үзінді көрсетемін

Не көрсеттім? Неге көрсеттім?Не үшін көрсеттім?

-Қазіргі фильімдер сіздерге ұнайма? ұнаса неге,несімен,Ұнамаса неге,несімен

- Қазіргі фильімдердің сапасына көңілдеріңіз тола ма?

-Жібекпен Төлегеннің қосылмауына не себеп болды?

-Сабақтың мақсатымен таныстырамын.

А)бейне бойынша оқушылар өз ойларын айтады, тақырыпты ашады.

Сұрақтарға жауап береді.

Түсіну.

4 топқа жеке,топтық тапсырма беремін.

Дарынды оқушымен жұмыс:

«Бір шумақ өлең» шығаруға тапсырма беремін .Өз бетінше жұмыс жасады.

Оқу деңгейі төмен оқушымен жұмыс:

«Менің арманым» Эссе жазу

Мәтінді бір оқушы мәнерлеп оқып береді.

1-топ ассоциация құру арқылы оқиғаның мазмұны мен идеясын ашады,

2-топ оқиғаға сатылай-кешенді талдау жасайды,

3-топ оқиғаны суретке айналдырады,

4-топ Оқиғада кездесетін жыр шумақтарына тоқталып, бір шумағын айту.

Топта талқылайды.

Қолдану.

Болған топтарды постерлерін қорғауға ортаға шақырамын

Тапсырманы орындайды.

Бірін-бірі критерийлер арқылы бағалайды

Талдау.

«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» бойынша топтық бағалауды ұсынамын.

- Оқушылардың жауабын пысықтаймын.

А) «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» бойынша әр топ пікір айтып, бағалайды.

Жинақтау.

Оқиға сөзіне 5 жолды өлең құратамын.

Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін сұраймын.

Әр топтан 2 оқушыдан оқиды.

Бағалау.

Сергіту сәті. Ән айту.

«Бас бармақ» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.

Кейінгі тапсырмалар

1.Оқиға желісіне байланысты сурет салу

Мұғалімнің жазбалары

Сәтті тұстарым:

Сәтсіз тұстарым:



6 -сынып

Бейнелеу 25 .10.14

Балов Н.

Сабақтың тақырыбы

Сурет шығармаларын талдау

Сабақтың мақсаты

Суретшілердің шығармаларын тани білуге, талдауға, қолдана білуге үйренеді

Сабақтың оқу нәтижесі

Оқушылар шедеврлермен танысады , зерттейді, суреттеуді түсінеді, талдау жасайды, сыни ойлау, пікір айту дағдылары қалыптасады

Түйінді идея

Өнер идеясыз өмір сүре алмайды.

Пән аралық байланыс

Этика , география, тарих .

Көрнекілік

Плакаттар,стикер,пломастерлер,түрлі суреттер

Сілтеме

Әдеби кітаптар Қыз Жібекпен Төлеген фильімінен үзінді

Жаттығулар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І. Ұйымдастыру


  • Кезекшімен сұхбат

  • Психологиялық ахуал туғызу «Қызыл микрофон әдісі» арқылы

  • Топқа бөлу , сандар арқылы бөлу.

Оқушылар үлестірген қағаздар арқылы топтарына жайғасады. Топ мүшелерін сайлайды.

Топ бақылаушысы сабақ барысында белсенді оқушыларды бағалап отырады.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

« Өрмек құру» тәсілі арқылы. Оқушылар алдын -ала дайындалған жіп арқылы бір -біріне үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қояды

Өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.Ойларын жинақтайды,өз ойларын ашық айтады.Сыни ойлана алады

Білу.

«Айвозовскийдің Тоғызыншы толқын» фильмінен үзінді көрсетемін.

  • Қане, балалар , біз видео роликтен не көрдік?

  • Айвозовский туралы не білеміз?

  • Кім қандай мәлімет біледі?

  • Бұл роликтен не түсіндіңдер?

  • Олай болса, бүгінгі сабақтың мақсаты, -дей келе сабақтың мақсатын хабарлаймын .

А)бейне бойынша оқушылар өз ойларын айтады, тақырыпты ашады.

Сұрақтарға жауап береді.

Түсіну.


  • Олай болса, АКТ -ны пайдалана отырып , яғни интернет желісіне қосылған ноутбук , ұялы телефон , планшеттеріңді пайдалана отырып , әр топ бір - бір автордың шығармасын зерттейді.

Топтар әлемдік деңгейдегі немесе елімізге белгілі суретшілердің шедевр атанған шығармаларын зерттеп , топта талқылап , ортаға өз ойларын салады.

Қолдану.

Олай , болса әр топ өздері тапқан шығармаларын постер ретінде қорғайды.

Тапсырманы орындайды.

Бірін-бірі критерийлер арқылы бағалайды

Талдау.

Бағаршам арқылы топтық бағалауды ұсынамын.

- Оқушылардың жауабын пысықтаймын.

А) Бағдаршам бойынша әр топ пікір айтып, бағалайды.

Жинақтау.

«Мен ұнатқан автордың туындысы» деген тақырыпта ой толғау жазу

Әр топтан 2 оқушыдан оқиды.

Бағалау.

Сергіту сәті. Би билеу

«Бас бармақ» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.

Кейінгі тапсырмалар

1.Оқиға желісіне байланысты сурет салу

Мұғалімнің жазбалары

Сәтті тұстарым:

Сәтсіз тұстарым:







© 2010-2022