Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)

1.Сыныптан тыс жұмыс оқушының сабақта алған білімдері мен дағдылары негізінде ұйымдастырылады. Сыныптан тыс жұмыстардың мақсаты: - оқушылардың шығармашылық ізденістерін дамыту. - өзіндік қабілеттерін дамыту - қоғамдық қарым - қатынасты қалыптастыру.Міндеті: - алған білімдерін әрі қарай жетілдіру - өз білімін тереңдету қабілетін шыңдау - оқушылардың белсенділігін, қызығушылығын арттыру - оқушылардың өзара қарым - қатынасын қалыптастыру - еңбектенуге, ізденуге ықпал ету.
Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Қалидолла Бақыт Қалидоллақызы

Жарқын жалпы орта білім беретін мектебінің бейнелеу өнері пәні мұғалімі.

Сабақтың тақырыбы: Мүсін өнері

Мақсаты:

  1. Мүсін өнері туралы түсінік беру. Мүсін түрлерімен таныстыру.

  2. Әр түрлі элементтерді қолдану арқылы оқушылардың қызығушылықтарын,

Ізденістерін арттыру. Негізгі ойды бейнелей білуге үйрету. Мүсіндеу

дағдыларын жетілдіру.

  1. Төзімділікке, ұқыптылыққа дағдыланыру.

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту.

Пәнаралық байланыс: технология, геометрия.

Көрнекі құралдар: слайдтар, көрсетуге арналған үлгілер, сұрақтар, геометриялық денелер.

Сабақтың барысы:

1 Ұйымдастыру кезеңі.

а) Оқушылармен амандасу, түгендеу

ә) Сынып тазалығына көңіл бөлу.

б) Сабаққа даярлықтарын тексеру

в) Сынып тазалығына көңіл бөлу

II . Өткен сабақтарға шолу.

Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

Мүсін өнері кеңістікте сомдалған көркем шығарма. Мүсінді «скульптура» деп атайды. Ол сөзді ең алғаш ежелгі римдіктер ойлап тапқан. «Скульпо» деген сөз латын тілінде «кесу», «қашау» деген ұғымды білдіреді.

Мүсіндеудің түрлері : жұмыр мүсін және рельеф. Жұмыр мүсінді барлық жағынан қарауға болады. Ал рельеф- мүсіндеу өнерінің кең тараған түрі. Біз оны монеталардан, тиын ақшалардан, металдардан және қабырғалардан кездестіре аламыз.

Рельеф- барельеф және горельеф болып екі түрге бөлінеді. Егер денелер тобының жазықтығынан өз көлемінің жартысына дейін шығып тұрса, ол барельеф деп аталады, ал өз көлемінің жартысынан көбірек шығып тұрса, ол- горельеф деп аталады.

Мүсіндеудің негізгі объектісі- адам. Мүсінде адам сомдаудың өзі бірнеше түрге бөлінеді.

  1. Бюст- кеуделік мүсін.

  2. Статуя- адам денесін тұтастай тұлғалық сомдауы.

  3. Көп тұлғалы композиция- бірнеше адам тобын сомдаған мүсінді көркем шығарма.

Мүсіндеу техникасына жабыстыру, ою, шекіме, металдау, құю жатады.

ІV. Ойлан тап.

Берілген түстер бойынша жүріп өтсеңіз, мақал -мәтелді оқи аласыз

жү

1.

лі

өр

Ө

зер

нер

ге

ө

лі

ұ2.

сі

Ө

рі

нер

зақ

нің


V. Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық

Қолды қолға ұрайық

Әсем сурет салайық

Әдемілеп бояйық.

VІ. Жасырдым жұмбақ

Мен неше қуыршақ жасадым?



VІІ. Өзіндік жұмыс

Жұмыс алдында қауіпсіздік ережелерін ескерту

Тапсырма: ермексаздан шар, цилиндр, конус жасап алып, олардан қуыршақ адамның дене- тұлғасын құрастырыңдар. Мүшелер шашылып қалмас үшін олардың арасына жіңішке сым жүргіз.

VІІ. Жекелей оқушымен жұмыс

Жұмыс барысында кейбір оқушыларға жекелей көмек көрсету, бағыт-бағдар беру

VІІІ. Қорытындылау

Мүсін


ІХ. Үйге тапсырма: Үй жануарларын мүсіндеу.

Х. Бағалау

ХІ. Сабақ соңында жұмыс орындарын жинастыру,тазалау.

Қолдарын сабындап жуу.

Шығыс Қазақстан облысы,

Семей қаласы, Жарқын ауылы

Қалидолла Бақыт Қалидоллақызы

Жарқын жалпы орта білім беретін мектебінің бейнелеу өнері пәні мұғалімі.

Сабақтың тақырыбы: Декорациялау.

Мақсаты: Декорациялау туралы түсінік беру. Оқушыларды өрнек түрлері-

мен таныстыру.

Міндеті: а) Өрнек элементтерін жүйелі құрудың әдіс тәсіл-

дерін үйрету.

ә) Оқушылардың ой- қиялын, шығармашылық ізденістерін, есте

сақтау және жылдамдық, көрегендік қабілеттерін дамыту.

б) Эстетикалық тәрбие беру, ұйымшылдыққа, тиянақтылыққа,

ептілікке тәрбиелеу

,Түрі: аралас

Әдісі: түсіндіру, шығармашылық ізденіс, сарамандық.

Көрнекілігі: Өрнек түрлері, өрнектермен безендірілген әр түрлі пішіндегі

бұйымдар, шаблондар.

Пәнаралық байланыс технология

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

а) Оқушылармен амандасу, түгендеу.

ә) Сынып тазалығына көңіл бөлу.

б) Сабаққа даярлықтарын тексеру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Декорациялау деген не?

Суретшілер кез келген затты әшекейлейді, оны декорациялау деп атайды.

Декорациялаудағы ең маңызды бөлшек өрнек болып табылады.

Әр түрлі сызықтар мен пішіндерді пайдаланып, алуан түрлі қызықты өрнектер құрастырады.

Суретшілер осындай әр түрлі өрнектермен кез келген заттарды, ыдыстарды, киім-кешектерді, кілемді, үй жиһаздарын әшекейлейді.

Нәтижесінде бізді қоршаған дүние көркейіп, құлпыра түседі.

Сонымен қатар табиғат та әр түрлі өрнектер құрастырады екен. Табиғаттың өзі- ең шебер әшекейлеуші суретші.

Қыста әр түрлі өрнектермен әшекейленген терезені көреміз. Терезені өрнектеген кім? Адам ба, әлде табиғат па?

Сондай -ақ мына көбелектердің қанаттарына қарап табиғаттың керемет суретші екенін көруге болады.

ІV. Сөзжұмбақ шешу


К

ө

к

Ө

р

і

к

Б

а

л

ы

қ

Е

л

д

о

с

Л

а

қ

Е

р

м

е

к

с

а

з

К

ө

к

т

е

м

  1. Аспанның түсі (көк)

  2. Жемістің бір түрі (өрік)

  3. Суда жүзетін жәндік (балық)

  4. Адамның есімі (Елдос)

  5. Ешкінің төлі (лақ)

  6. Бейнелеу өнері сабағында қолданылатын құрал (ермексаз)

  7. Жыл мезгілі (көктем)

V. Көбелектің тапсырмасы.

Берілген көп нүктелер арқылы бір бейнені бейнелеу.

VІ.Сергіту сәті.

Қане барлығымыз орнымыздан тұрып сергіту сәтін жасайық.

Орнымыздан тұрайық,

Қолды қолға ұрайық,

Әсем сурет салайық

Әдемілеп бояйық

VIІ.Оқушылардың өзіндік жұмыстары.

Жұмыс алдында қауіпсіздік ережелерін ескерту.

Тапсырма: өрнектерді пайдалана отырып, көбелектің суретін бейнелеу.

VIIІ. Жекелей оқушымен жұмыс.

Жұмыс барысында қажетті түзетулер мен жекелеген кеңестер беріледі.

VII.Қорытындылау (Мозайка құрастыру)

Сұрақтар қою арқылы сабақты бекіту.

-Қыстың сәні.

-Суық түстерді ата.

- Қандай өрнек түрлерін білесіңдер?

VIII.Үйге тапсырма: арнайы дәптердегі жаттығуларды орындау.

IX. Оқушылардың жұмыстарын көрме ұйымдастырып, салыстыру, ерекше орындалғандарды атап айту.

X. Сабақ соңында жұмыс орындарын жинастыру, тазалау.

Шығыс Қазақстан облысы,

Семей қаласы, Жарқын ауылы

Бекітемін

Оқу ісі жөніндегі орынбасар:

Н.О.Шаянбаева

Күні: 20.01

Сыныбы: 1

Сабақтың тақырыбы: Мүсін өнері

Мақсаты:

  1. Мүсін өнері туралы түсінік беру. Мүсін түрлерімен таныстыру.

  2. Әр түрлі элементтерді қолдану арқылы оқушылардың қызығушылықтарын, зденістерін арттыру. Негізгі ойды бейнелей білуге үйрету. Мүсіндеу дағдыларын жетілдіру.

  3. Төзімділікке, ұқыптылыққа дағдыланыру.

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту.

Пәнаралық байланыс: технология, геометрия.

Көрнекі құралдар: слайдтар, көрсетуге арналған үлгілер, сұрақтар, геометриялық денелер.

Сабақтың барысы:

1 Ұйымдастыру кезеңі.

а) Оқушылармен амандасу, түгелдеу

ә) Сынып тазалығына көңіл бөлу.

б) Сабаққа даярлықтарын тексеру

II . Өткен сабақтарға шолу.

Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

Мүсін өнері кеңістікте сомдалған көркем шығарма. Мүсін бейнелеу өнерінде ерекше орын алады. Сен бояу немесе қарындаштармен сурет салғанда жазық қағаз парағын қолданасың. Онда бейнеленген суреттерді тек бір жағынан ғана көруге болады. Ал ермексаздан жасалған денені жан- жағынан айналдырып қарай аламыз.Себебі оның көлемі бар.Мүсіндеу техникасына жабыстыру, ою, шекіме, металдау, құю жатады.

ІV. Ойлан тап. Сөзжұмбақ шешу


к

ө

к

т

е

М

ж

Ү

з

і

м

С

а

н

д

ы

қ

І

ң

к

ә

р

қ

а

р

ы

Н

д

а

ш

  1. Жыл мезгілі (көктем)

  2. Жемістің бір түрі (жүзім)

  3. Ұлттық үй жиһазы (сандық)

  4. Адамның есімі (Іңкәр)

  5. Бейнелеу өнері сабағында қолданылатын құрал (қарындаш)

V. Балапанның тапсырмасы.

Берілген көп нүктелер арқылы бір бейнені бейнелеу.

V. Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық

Қолды қолға ұрайық

Әсем сурет салайық

Әдемілеп бояйық.

VІ. Жасырдым жұмбақ

Мен неше қуыршақ жасадым?



VІІ. Өзіндік жұмыс

Жұмыс алдында қауіпсіздік ережелерін ескерту

Тапсырма: ермексаздан шар, цилиндр, конус жасап алып, олардан үй жануарларын мүсіндейік.

VІІ. Жекелей оқушымен жұмыс

Жұмыс барысында кейбір оқушыларға жекелей көмек көрсету, бағыт-бағдар беру

VІІІ. Қорытындылау

Мүсін


ІХ. Үйге тапсырма: Үй жануарларын мүсіндеу.

Х. Бағалау. Оқушылардың жұмыстарынан көрме ұйымдастырып, салыстыру, ерекше орындалғандарды атап айту.

ХІ. Сабақ соңында жұмыс орындарын жинастыру,тазалау.

Қолдарын сабындап жуу.

Күні: 4.12

Сыныбы: 4

Сабақтың тақырыбы: Түстердің жарыққа тәуелділігі

Мақсаты: Тақырыпты меңгерту

а) Түстерді сезіну, көріп есте сақтау және байқағыштық қабілеттерін

қалыптастыру. Негізгі ойды бейнелей білуге үйрету.

ә) Әр түрлі элементтерді қолдану арқылы оқушылардың қызығушылықтарын, ізденістерін арттыру.

б) Төзімділікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту.

Пәнаралық байланыс: технология, геометрия, әдебиет

Көрнекі құралдар: слайдтар, көрсетуге арналған үлгілер, сұрақтар, таратпа материалдар, геометриялық денелер.

Сабақтың барысы:

1 Ұйымдастыру кезеңі.

а) Оқушылармен амандасу, түгелдеу

ә) Сынып тазалығына көңіл бөлу.

б) Сабаққа даярлықтарын тексеру

в) Тренинг «Қағаз бетіндегі саяхат»

Тренинг «Қағаз бетіндегі саяхат»

Ынтымақтастық атмосферасын, жылдамдықты, жүйелілікті, сыныптағы жағымды ахуалды қалыптастырады. Бұл жаттығуды әсіресе «Сыныптағы психологиялық ахуал, оқушыларды ынталандыру, ынтымақтастық атмосферасын орнату» тақырыптарын өткенде қолдану тиімді.

Әр қатысушы кезек-кезекпен сурет салады, бір сызықшадан (фигура, кескін) келесі оқушы маркердің ұшын қағаздан алмай жалғастырып кетуі керек. Әр адамға 10 секунд уақыт беріледі. Басты шарт маркерді қағаздан үзбей сурет салу.

II . Өткен сабақтарға шолу.

Үй тапсырмасын тексеру

Пейзаж деген не?

табиғат

Қандай ақын-жазушылардың жыл мезгілдері туралы өлеңдерін білесіңдер?

ІІІ. Жаңа сабақ

- Балалар, түстер бізге өте көп мағлұмат бере алады. Мысалы: таң сәріде, күн ұясынан әлі шықпаған кезде айнала жарық болғанымен барлық заттар қанықпаған бозғылт көгілдір түске боялады.

Күн шыққан соң барлық заттар қанық ашық түске айналады. Ал көлеңкеде заттардың түсі қанықпаған қою түске боялады.

Кешке қарай күн батар кезде жарық та азаяды, түстер қанық реңін жоғалтып, анағұрлым күңгірт тартып, суық реңктерге ауыса бастайды.

Ал түнде түстер реңін мүлде жоғалтып, пейзажда тек қою, қара реңкті түстер ғана қалады.

Демек тәулік мезгілі мен ауа райының әр түрлі әр түрлі жағдайларында заттардың түсі өзгеретініне көзіміз жетті. Ағаштар таңертеңгі ашық жасыл түстен түнге қарай қара түске айналады. Заттардың бояуы оларға түскен жарықтың мөлшеріне қарай өзгереді. Заттарға жарық аз түскен сайын олардың түстері қоюлана бастайды. Жарық неғұрлым мол түссе, кез келген заттың түсі ашық болып көрінеді. Бұл құбылысты табиғат аясында бақылауға болады.

Заттардың түс қанықтылығына қарап жарықтың қай жақтан түсіп тұрғанын ешқандай қиындықсыз байқауға болады.

Мына жапырақтардың қайсысына күн көзі молырақ түсіп тұр?

«Табиғат қызықтары» бейнебаян көрсету

ІV. Ойлан тап.

Суретте неше қарындаш бар? Суретте неше қоян бар?

Олардың нешеуі ұшталған?


Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)

V. Сергіту сәті

Домбырам күмбірлеп,

Күй шерте аламын.

Бұрала би билеп

Сурет те саламын.

VІ. Құпия сөз

Жасырын сөзді табу.

Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)

VІІ. Өзіндік жұмыс «Сандар әлемінде»

Жұмыс алдында қауіпсіздік ережелерін ескерту

Тапсырма: Берілген сандар бойынша суретті бояу

Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)Декорациялау (ашық сабақ 1-сынып)

VІІ. Жекелей оқушымен жұмыс

Жұмыс барысында кейбір оқушыларға жекелей көмек көрсету, бағыт-бағдар беру

VІІІ. Қорытындылау

  1. Тал түсті бейнелеу үшін қандай түстік гамманы таңдайсың?

  2. Заттардың түсі жарық түскен жағында қанық бола ма, әлде көлеңкеде ме?

ІХ. Үйге тапсырма: 54-беттегі натюрмортты орындау.

Рефлексия «Бүгінгі көңіл күй»

Смайлик арқылы өзінің бүгінгі көңіл-күйін плакатқа жапсырады. Парақшаға ұсыныс, тілектерін жазып береді.

Х. Бағалау. Оқушылардың жұмыстарынан көрме ұйымдастырып, салыстыру, ерекше орындалғандарды атап айту.

ХІ. Сабақ соңында жұмыс орындарын жинастыру,тазалау.

Қолдарын сабындап жуу

Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Бейнелеу өнері 4-сынып

  2. Бейнелеу өнері әдістемелік құрал. Алматы

  3. Республикалық ғылыми- әдістемелік журнал «Бейнелеу өнері және сызу».

  4. А.С.Щипанов «Әуесқой жас суретшілер мен мүсіншілерге»

  5. Республикалық журнал «Айгөлек»

  6. Әдебиет 5-6-сынып



Бекітемін

Оқу ісі жөніндегі орынбасар:

Н.О.Шаянбаева

Күні: 24.12

Сыныбы: 2

Сабақтың тақырыбы: Үй жануарларын мүсіндеу

Мақсаты:

1.Мүсін өнері туралы түсінік беру. Мүсін түрлерімен таныстыру.

2.Әр түрлі элементтерді қолдану арқылы оқушылардың қызығушылықтарын, зденістерін арттыру. Негізгі ойды бейнелей білуге үйрету. Мүсіндеу дағдыларын жетілдіру.

3.Төзімділікке, ұқыптылыққа дағдыланыру.

Сабақтың түрі: аралас.

Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту.

Пәнаралық байланыс: технология, геометрия.

Көрнекі құралдар: көрсетуге арналған үлгілер, сұрақтар, геометриялық денелер.

Сабақтың барысы:

1 Ұйымдастыру кезеңі.

а) Оқушылармен амандасу, түгелдеу

ә) Сынып тазалығына көңіл бөлу.

б) Сабаққа даярлықтарын тексеру

II . Өткен сабақтарға шолу.

Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

Мүсін өнері кеңістікте сомдалған көркем шығарма. Мүсін бейнелеу өнерінде ерекше орын алады. Сен бояу немесе қарындаштармен сурет салғанда жазық қағаз парағын қолданасың. Онда бейнеленген суреттерді тек бір жағынан ғана көруге болады. Ал ермексаздан жасалған денені жан- жағынан айналдырып қарай аламыз.Себебі оның көлемі бар.Мүсіндеу техникасына жабыстыру, ою, шекіме, металдау, құю жатады.

ІV. Ойлан тап. Сөзжұмбақ шешу


к

ө

к

т

е

М

ж

Ү

з

і

м

С

а

н

д

ы

қ

І

ң

к

ә

р

қ

а

р

ы

Н

д

а

ш

  1. Жыл мезгілі (көктем)

  2. Жемістің бір түрі (жүзім)

  3. Ұлттық үй жиһазы (сандық)

  4. Адамның есімі (Іңкәр)

  5. Бейнелеу өнері сабағында қолданылатын құрал (қарындаш)

V. Балапанның тапсырмасы.

Берілген көп нүктелер арқылы бір бейнені бейнелеу.

V. Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық

Қолды қолға ұрайық

Әсем сурет салайық

Әдемілеп бояйық.

VІ. Өзіндік жұмыс

Жұмыс алдында қауіпсіздік ережелерін ескерту

Тапсырма: ермексаздан шар, цилиндр, конус жасап алып, олардан үй жануарларын мүсіндейік.

VІІ. Жекелей оқушымен жұмыс

Жұмыс барысында кейбір оқушыларға жекелей көмек көрсету, бағыт-бағдар беру

VІІІ. Үйге тапсырма:

Үй жануарларын мүсіндеу.

Оқушылардың жұмыстарынан көрме ұйымдастырып, салыстыру, ерекше орындалғандарды атап айту.

ІХ. Сабақ соңында жұмыс орындарын жинастыру,тазалау.

Қолдарын сабындап жуу.






Сабақтың тақырыбы: Декорациялау.

Мақсаты: а) Декорациялау туралы түсінік беру. Оқушыларды өрнек түрлері-

мен таныстыру. Өрнек элементтерін жүйелі құрудың әдіс тәсіл-

дерін үйрету.

ә) Оқушылардың ой- қиялын, шығармашылық ізденістерін, есте

сақтау және жылдамдық, көрегендік қабілеттерін дамыту.

б) Эстетикалық тәрбие беру, ұйымшылдыққа, тиянақтылыққа, епті-

лікке тәрбиелеу.

Түрі: аралас

Әдісі: түсіндіру, шығармашылық ізденіс, сарамандық.

Көрнекілігі: Өрнек түрлері, өрнектермен безендірілген әр түрлі пішіндегі

бұйымдар, шаблондар.

Пәнаралық байланыс технология

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

а) Оқушылармен амандасу, түгендеу.

ә) Сынып тазалығына көңіл бөлу.

б) Сабаққа даярлықтарын тексеру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Декорациялау деген не?

Суретшілер кез келген затты әшекейлейді, оны декорациялау деп атайды.

Декорациялаудағы ең маңызды бөлшек өрнек болып табылады.

Әр түрлі сызықтар мен пішіндерді пайдаланып, алуан түрлі қызықты өрнектер құрастырады.

Өрнектер бірнеше түрге бөлінеді.

1.Жан- жануарларға байланысты өрнектер: «қошқармүйіз», «түйе табан», «арқармүйіз», «түйе мойын», «сыңар мүйіз».

2.Құстарға байланысты өрнектер: «құсқанаты», «қазтабан», «қазмойын», «құс тұмсық».

3.Жәндіктерге байланысты өрнектер: «алақұрт», «көбелек», «тышқан із».

4.Ай, күн, жұлдыздарға- көк әлеміне байланысты өрнектер: «ай», «айшық», «жұлдызша».

5.Өсімдік бейнелі өрнектер: «гүл», «жауқазын», «жапырақ», «шытырман», т.б.

6.Қару- құралдарға байланысты өрнектер: «балта», «ебелек», «қармақ»,т.б.

7.Геометриялық ою-өрнектер: «балдақ», «омыртқа», «ирек», «тарақ», «қаңқа»,т.б.

8.Аңға байланысты өрнектер: «түлкібас», «бөріқұлақ», «иттабан»,т.б.

Суретшілер осындай әр түрлі өрнектермен кез келген заттарды, ыдыстарды, киім-кешектерді, кілемді, үй жиһаздарын әшекейлейді.

Нәтижесінде бізді қоршаған дүние көркейіп, құлпыра түседі.

Сонымен қатар табиғат та әр түрлі өрнектер құрастырады екен. Табиғаттың өзі- ең шебер әшекейлеуші суретші.

Қыста әр түрлі өрнектермен әшекейленген терезені көреміз. Терезені өрнектеген кім? Адам ба, әлде табиғат па?

Сондай -ақ мына көбелектердің қанаттарына қарап табиғаттың керемет суретші екенін көруге болады.

IV.Сергіту сәті.

Қане барлығымыз орнымыздан тұрып сергіту сәтін жасайық.

Домбырам күмбірлеп,

Күй шерте аламын.

Бұрала би билеп,

Сурет те саламын.

V.Әріпжұмбақ шешу.

1.Өрмекте бар 3.Еменде бар 5.Көбелекте бар

Ермекте жоқ. Талда жоқ. Гүлде жоқ.

(ө) (н) (к)

2.Қасқырда бар 4.Өзенде бар

Апанда жоқ. Балықта жоқ.

(р) (е)

VI.Оқушылардың өзіндік жұмыстары.

Жұмыс алдында қауіпсіздік ережелерін ескерту.

Тапсырма: өрнектерді пайдалана отырып, көбелектің суретін бейнелеу.

Жұмыс барысында қажетті түзетулер мен жекелеген кеңестер беріледі.

VII.Қорытындылау.

Сұрақтар қою арқылы сабақты бекіту.

- Декорация деген не?

- Қандай өрнек түрлерін білесіңдер?

-Өрнектерді қандай топтарға бөлуге болады?

VIII.Үйге тапсырма: арнайы дәптердегі жаттығуларды орындау.

IX. Оқушылардың жұмыстарын көрме ұйымдастырып, салыстыру, ерекше орындалғандарды атап айту.

X. Сабақ соңында жұмыс орындарын жинастыру, тазалау.






© 2010-2022