Өнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктері

Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс 6 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән: бейнелеу өнері

Сыныбы 6

Сабақтың тақырыбы: Өнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктері. Портрет, пейзаж, натюрморт, тұрмыстық, тарихи анимаолистік жанрлар.

Сабақ мақсаты:

Өнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктерін еске түсіру, бейнелі көру дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың міндеті:

  • Практикалық тапсырмаларды орындау дұрыстығын бағалайды;

  • Талдау, жіктеу және әртүрлі тәсілдермен алынған ақпаратты саналы түрде пайдалана алады.

Сабақтың нәтижесі:

  • Әртүрлі материалдармен жұмыс істей білді

  • Өзін және өзгелерді бағалайды

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Сабақтың жабдықтары: Интербелсенді тақта, флипчарт, маркер, жұмыс парағы, бағалау парағы

Сабақ әдіс - тәсілі: АКТ, СТО, жас ерекшеліктеріне байланысты оқыту, дарынды оқушылармен жұмыс, диологтік оқыту, көшбасшылық, бағалау.

Жұмыстың формасы: жұппен, топпен.

Сабақ барысы:

Кезеңдері

Модуль

Уақыт

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Ұйымдас

тыру

СТОҮ, ОЖТ

3І

Оқушыларды ортаға шақырамын да, шеңбер құрып тұрамыз

- Енді бір-бірімізбен дене мүшелеріміз арқылы амандасамыз.

Бейнелеу өнерінің түрлеріне байланысты суреттері арқылы топқа бөлу.

Бір - біріне тілек айтады.

Оқушылар сурет қиындылары арқылы 3 топқа бөлініп, дыбыссыз қадаммен орындарына жайғасады

Білу

АКТ, СТОҮ

10І

Мағынаны тану

1 топ Портрет, пейзаж жайлы не білесің?

2 топ Натюрморт, тұрмыстық және анималистік жанр жайлы білгендерін постерге түсіру (интернет, ұялы телефон қолдану арқылы)

Жұппен, топта талқылайды, постерге түсіреді.

Түсіну

СТОҮ, диалогтік оқыту

(Бас бармақ арқылы)

5І

Стикердегі диалог

Мақсаты: Маңызды тақырыпқа ашық пікірталас жүргізу арқылы визуалды, кинестетикалық және тыңдау аспектілерін дамытудағы тиімді әдіс.

Ұйымдастыру: Әр оқушыға стикерлер, жүріп - тұруға арналған орын қажет.

Жаттығудың сипаттамасы: а) 3/4/5 адамнан тұратын топтар стикердегі сұрақтарға жауап береді немесе ол жөніндегі өз ойларымен бөлісіп, талқылап, стикерге өз ойларын жазады, кейін пікірлерін қорғайды.

Балалар стикерге өз ойларын жазады, кейін пікірлерін қорғайды.

Қолдану

СТОҮ, ЖИГСО,

диалгтік оқыту

(стикер арқылы баға беру)

15І

Оқушылар топта сурет дәптерлеріне берілген тақырыпта сурет салуға кіріседі.

Жеке - дара өз тақырыптарында суреттерін салады.

Сергіту. Дидактикалық ойын.

  1. Тақтада берілген шар тәрізді денеден күн және күн сәулесінің түрін әр-түрлі бейнеде көрсету.

Өнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктері

2. Адамның көңіл-күйін білдіретін бет пішіндері берілген суреттерді көрсету. Әрбір суретке ат қою.

Өнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктері

Талдау

СТО,

диалгтік оқыту

ДОЖ

3І

Кір жаю әдісі бойынша бір-бірлерінің туындыларын талқыға салады.

Суреттерін іліп дұрыс-бұрыстарын талдайды.

Жинақтау

ДОЖ

(шапалақ арқылы)

3І

БББ әдісі арқылы сабақтан алған білімдерін жинақтау

Кестені толтырып, оқып шығады.

Бағалау

Көшбасшылық

ДОЖ

(шапалақ арқылы)

6І

Портрет, натюрморт жайлы 5 жол өлең шығару.

Өлең жолдарын оқып, қорытынды жасайды.

Білемін

Білмеймін

Білгім келеді













І топ Портретті салу жолдары:

  1. Бет кескінін доғалдау етіп саламыз, сосын оны көмекші сызықтар арқылы тігінен (симметрия осімен) теңдей екі бөлікке бөлеміз. Барлық көмекші сызықтар оңай өшірілу үшін жай қарындашпен жай басып, жіңішке етіп сызу арқылы салынатынын түсіндіру.

  2. Сосын бас пішінін көмекші сызықтармен көлденеңінен өзара шамалас үш бөлікке бөлеміз. Доғалдау етіп сызылған бас пішінінің жоғарғы бөлігі- маңдай, ортаңғы бөлігінде мұрын мен көз, құлақ, төменгі жағына ауыз бен иек түсіріледі.

  3. Шашты салу кезінде шаш қою үлгісінің де өзіндік көлемі мен пішіні болатыны ескерілу керек.

  4. Мойын мен иықты бейнелеуді аяқтап, киімін саламыз.

  5. Портрет бояуын түсіреміз.

Өнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктеріӨнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктеріӨнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктеріӨнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктері

ІІ топ Натюрморт салу кезеғдері

Жай қарындаштың көмегімен нотюрморттың жалпы биіктігі мен енін жіңішке сызықтармен белгілеп ал. Сосын осы жерге әрбір заттың орны мен көлемін белгіле. Заттардың өзара биіктігі мен енін салыстыра отырып, әр заттың дұрыс пропорциясын анықта. Заттардың суретін сала отырып, ортаңғы, төменгі және жоғарғы сызықты белгілейміз. Ұсақ бөлшектеріне тоқталмастан бұрын, әр заттың жалпы пішінін келтіріп аламыз. Заттардың көлемін тағы тексеріп, қарап аламыз. Қарындашпен жарық пен көлеңкені бейнелеуге кірісеміз. Заттардың бетіндегі көлеңке, жарық пен сәуле және заттардан түсіп тұрған көлеңкелерді белгілейміз. Суретті тағы бір рет тексер: суреттің барлық бөлшектері үйлесіп тұр ма; композицияға бағынбай тұрған бөлігі бар ма; заттың пішіні бұзылып, жарық пен көлеңке дұрыс үйлеспей тұрған тұстары жоқ па? Қажет болса, суретке түзетулер енгізу керек. Интервайт программасын қолданып ішінара оқушыларға сурет салғызу.

Өнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктеріӨнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктеріӨнердің алуан түрлеріндегі көркем бейненің ерекшеліктері

1 - кезең 2 - кезең 3 - кезең



© 2010-2022