Графика «Суреттердегі сызықтардың түрлері және орналасуы

Сабақ жоспары Пәні: бейнелеу өнері Сынып: 2 Сабақтың тақырыбы: Графика «Суреттердегі сызықтардың түрлері және орналасуы Сабақтың мақсаты: графика өнерінің ерекшеліктерін, сұлулығын сезінуге, көре білуге үйрету. Сабақтың міндеті: 1. Білімділік: графика өнерінің шығармаларына толық мәлімет беру. 2. Дамытушылық: оқушылардың есте сақтауын, ойлауын пәнге деген қызығушылығын дамыту. 3. Тәрбиелік: оқушыларға эстетикалық және әсемдікке, сұлулыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ...
Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары

Пәні: бейнелеу өнері Мұғалімнің аты-жөні: М.А.Раимбеков Сынып: 2

Сабақтың тақырыбы: Графика «Суреттердегі сызықтардың түрлері және орналасуы

Сабақтың мақсаты: графика өнерінің ерекшеліктерін, сұлулығын сезінуге, көре білуге үйрету.

Сабақтың міндеті:

1. Білімділік: графика өнерінің шығармаларына толық мәлімет беру.
2. Дамытушылық: оқушылардың есте сақтауын, ойлауын пәнге деген қызығушылығын дамыту.
3. Тәрбиелік: оқушыларға эстетикалық және әсемдікке, сұлулыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: оқулық және бүктеме суреттер

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, түсіндіру,өз бетімен жұмыс

Сабақтың жоспары: 1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй таспырмасын тексеру

3. Жаңа тақырыпты пысықтау

4.Өздік жұмыс

5. Жаңа сабақты бекіту

6. Сабақты қорытындылау

7. Оқушыларды бағалау

8. Үй тапсырмасы

Жаңа сабақ:

1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу және оқушылар назарын сабаққа аудару

2.Үй тапсырмасын тексеру : Үйден Графика өнерінің ерекшеліктеріне сипатама беріп келу

3. Жаңа тақырыпты пысықтау:

Графика гректің "грапо" деген сөзінен шыққан, қазақша "жазамын", "сызамын", "суретін саламын" деген мағынаны білдіреді. Қарындашпен, тушьпен салынған сурет немесе гравюралар графикаға жатады. Ол бейнелеу өнерінің бір саласы болып табылады. Кітаптағы иллюстрациялар, газаттегі суреттемелер мен карикатуралар, түрлі көшедегі плакаттар - осының бәрі график суретшілерінің туындылары. Графика деп тек баспа техникасымен салынатындарды атаса, суретке - қолмен салынатын жұмыстарды: нобайды, нұсқа, т. б. жатқызады. Гравюрлеу француздың grawer - "қию", "тырнау" деген сөзінен шыққан. Көптеген график суретшілері байқасақ, олар қарындаш, акварель, тушь сияқты қолайлы әрі ыңғайлы материалды қолданған.Қазақ графика өнерінің бастауы тас дәуірі мен ата - бабаларымыздың рухына табынуға барып тіреледі. Жартастарға салынған сызықтық суреттер Балқаш, Түркістан, Маңғыстау өлкесінен табылған. Графикаға қарындаш, көмір, тущьты пайдаланып, қолмен салынған суреттер, баспа графиканың әр алуан түрлері - ағашқа жасалған гравюра (ксилография), металға жасалған гравюра (офорт), литогравия, линогрвюра жатады.Қолданылу орнына қарай графиканың станокты, кітап, газет - журналдар, қолданбалы графика және плакат сияқты түрлері бар.Станокты графика шығармаларын көрмелерден тамашалауға болады.Графиканың маңызды салаларының бірі - кітап графикасы. Кітаптың ішкі және сыртқы безендіру жұмыстарының барлығы тұтас өнер туындысын құрайды. Әсіресе суретші - иллюстрацияшылардың рөлі зор.Графика - қағаз, картон бетіне қарындаш, қаламұш, көмір, тушь арқылы орындалатын сурет.

Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық,

Қолды қолға ұрайық,

Әсем сурет салайық

Әдемілеп бояйық.

Оқушылар сурет салудың алдында хормен айтады.

4.Өздік жұмыс: 1 - жаттығу. Қарындаш сызығының бойымен бұрыштық кескіш арқылы ені 1 - 1, 5 мм - ден аспайтын арықша бедер жүргізу керек. Содан соң жүргізілген арықшадан шегініп, тағы да 1 - 1, 5мм болатын сызық жүргізіңдер. Осылайша бүкіл тақтаның бетін 10 х 10 см. көлемде тік төртбұрыштарға тілу керек. 2 - жаттығу. Толқынды қарындаш сызығының бойымен осылайша арықша жасау, тақтаның бетін тегіс толтыру керек. 3 - жаттығу. Шеңберсызғышпен шеңбер сызып, оларды да кескішпен тіліп, арықша жасау. Арқылы оқушылар өздігінен жұмыс жасайды Оқушылардың салған суреттерін аралап жүріп тексеріп шығамын, көмек керек оқушыларға көмектесемін.

5.Жаңа сабақты бекіту: 1. Графика жасау техникаларына не жатады? 2. Графика қай елдің сөзінен шыққан? 3.Графиканың әсерлеуіш құралы? 4.Графикада кездесетін негізгі түстерді ата? деген сұрақтар қою арқылы сабағымызды бекітеміз

6.Сабақты қорытындылау: Бүгінгі сабақтың негізгі түйінін қорытындылайтын болсақ. Балалардың сурет салу деңгейі олардың суреттке деген қызығушылығы сабақ үстінде көрініп отырды.

7.Оқушыларды бағалау: Бүгінгі сабақта түгелдерің өте жақсы деңгейде қатысып отырдыңдар аздап кейбіреулеріңде сурет салу барысында кемшіліктер кезедесіп жатты. Енді келесі сабақта осындай қателіктерді жібермеуге тырысайық.

8.Үй тапсырмасы: Графикалық дизайн. Сурет композициясы мен мәтін мазмұнының өзара байланысы.


© 2010-2022