Сабақ жоспары. Тақырыбы: Пейзаж

Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Пейзаж.

Сабақтың мақсаты:

1.Оқушыларға табиғат көрінісін бейнелеудің үлгілерін үйрету.

2.Табиғат көрінісін бақлап,этюд жазуға баулу.

3.Эстетикалық тәрбие беру,еңбек сүйгіштікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:Дәстүрлі

Сабақтың типі:Аралас сабақ

Әдісі:Әңгімелеу,үйрету,көрсету.

Көрнекілігі:Дидактикалық көрнекі құралдар,иллюстрациялық суреттер т.б.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен амандасу,оқу құралдарын түгендеу.

II.Үй тапсырмасын тексеру

III.Жаңа тақырып білім деңгейін тексеру

IV.Сабақтың мақсатымен таныстыру.Балалар бүгінгі өтетін тақырыбымыз пейзаж жанры.Табиғат көрінісін бейнелеп үйрену.

V.Жаңа сабақты түсіндіру.

Пейзаж жеке жанр ретінде анағұрлым кешірек қалыптасты.Алайда алғашқы адамдардың жартастарға салған өрнектерінен олардың тірі табиғат элементтерінен бейнелеудегі алғашқы талпыныстарын байқауға болады.Белгісіз суретшілер балықтары бар өзенді,құстар қалықтаған аспанды,жағалаудағы ағаштарды бейнелеген.Европаның ертедегі суретші- лері пейзажды тек орта ғасырда ғана өз шығармаларына енгізген.Бірақ олар- да сызықтық перспектива болмаған.Керісінше,көбінесе алыстағы заттар алдыңғы қатардағылардан үлкен етіп бейнеленген.Ертедегі суретшілердің бұл тәсілі кері перспектива деген атқа ие болған.Оны Шығыс шеберлерінің еңбектерінен де байқауға болады.Алайда XVI ғасырдан бастап пейзажға деген көз қарас өзгере бастады.Европа суретшілері бұл кезде перспектива заңдарын біраз меңгерді.Картиналарда жарық пен көлеңке пайда бола бастады.XVII ғасырдың аяғында жеке жанрға айналды.

Төрт мезгілге байланысты сурет салу.

VI.Жаңа сабақты бекіту.Пейзаж сөз жұмбағын шешу

П

А

Л

И

Т

Р

А

П

А

С

Т

Е

Л

Ь

Д

И

З

А

Й

Н

Е

Р

Э

С

К

И

З

А

К

В

А

Р

Е

Л

Ь

Г

Р

О

Т

А

Ж

1.Бояуларды араластыратын тақтайша.

2.Жұмсақ түсті борлар және солармен орындалған шығармалар.

3.Әдемі,ыңғайлы әрі пайдалы бұйымдарды ойлап тауып,оларды жасауға көмектесетін суретші.

4.Алдын ала дайындық суреті.

5.Суда еритін мөлдір бояулар және осы бояулармен орындалатын шығарма.

6.Екі түсті бояу қабаты жағылған тақта бетіне тырнап сурет салу арқылы шығарма орындау тәсілі.

VII.Сабақты қорытындылау.

Бүгін біз нені үйрендік?

Бағалау.

VIII.Үйге тапсырма. Пейзаж .

© 2010-2022