- Преподавателю
- История
- Сабақ жоспары Рухани мәдениет
Сабақ жоспары Рухани мәдениет
Раздел | История |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Жакупова А.Т. |
Дата | 19.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
№ 20
Сабақтың тақырыбы: Рухани мәдениет ұғымы, қазақ халқының мейрамдары
күні
Пән: Қазақстан тарихынан әңгімелер
5 сынып
Сабақтың мақсаты: Наурыз және қазақ халқының басқа да ұлттық мерекелері туралы оқушыларға жалпылама мәлімет бере отырып, мерекелердің маңызын түсіндіру.
Міндеті:
1. Оқушылардың ізденушілік қабілеттерін дамыту, шығармашылық дағдыларын қалыптастыру.
2. Ұлттық құндылықтарымызды, дәстүрлерімізді құрметтеуге тәрбилеу
3. Ұлтжандылық сезімдерін ояту.
Оқу нәтижесі: Ұлттық мерекелеріміздің түрлерімен танысады, маңызын түсінеді. Сыни көзбен қарау дағдысы қалыптасады, ойлау дағдылары жетіледі.
Негізгі ұғымдар: Ұлыстың ұлы күні. Наурыз дәстүрлері
Негізгі дереккөздер, құрал-жабдықтар: Оқулық, қосымша мәліметтер, тірек-сызбалар,
үлестірмелі материалдар
Уақыты
Жұмыстың түрі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
2 мин
1. Табысқа жетуге жағдай туғызу
Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып, бір-біріне тілектерін айтқызу
10 мин
2. Ауызша әңгіме әдісі.
Наурыз-шығыс халықтарының мейрамы, жыл басы, көктем мерекесі. «Наурыз»-парсы тілінен аударғанда «нау-жаңа,руз-күн, яғни жаңа күн деген мағынаны білдіреді.
Суреттерді көрсете отырып,тақырыпты қысқаша түсіндіру.
Дәптерге қысқаша жазып алады
10 мин
3. Сызба толтырады.
«Қазақтардың салт-дәстүрлері»
Тапсырманың орындалу жолын түсіндіріп, жұмыстарын бақылау
Сызбаны толтырады
4 мин
4. «Наурыз мерекесі» тақырыбына шағын шығарма жазу
Жұмыстарын бақылау
Шығарма жазады
5 мин
5.Сұрақ-жауап әдісі:
1. «Ұлыстың ұлы күні» деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?
2. Наурызкөжені қалай дайындайды?
3. Тағы қандай қазақтың ұлттық мейрамдарын білесіңдер?
Жауаптарын тыңдап, қолдау көрсету
Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын толық жеткізеді.
2 мин
6. Жеті санының қасиетін айтады.
Оқушылардың пікірлерін тыңдау
Әр кім өз пікірін айтады
3 мин
7. Оқулық пен жұмыс. Жаңа сөздер
Жаңа сөздерді тақтаға жазып қою
Дәптерге орындайды
3 мин
8. Ой толғаныс.Тақырыпқа байланысты «Бес жолды өлең»
Жұмыстың шартын түсіндіру
Мүмкіндіктеріне қарай өлең құрастырады
3 мин.
9. Рефлексия
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Оқушыларға сабақ бойынша алған әсерлерін жаздыру
1 мин
10.Бағалау
Топтық бағалау. Сабақ қа қатысу деңгейін анықтау
11. Үйге.
Тақырыпты оқу