Сабақтың тақырыбы: Қазақ кеңес мемлекетінің құрылуы

9-сынып Сабақтың тақырыбы: Қазақ кеңес мемлекетінің құрылуы. Сабақтың мақсаты: Қазақ кеңес мемлекетін құруға дайындық шаралары, Алашорда үкімітінің жойылуы, кеңестік мемлекеттің құрылуы мен территориясын межелеуін түсінеді. Сабақтың міндеттері: Қазақстандағы алғашқы мемлекеттік жүйемен танысады.Бірлесіп топпен жұмыс жасайды, сауатты талдайды.Елін, жерін сүйетін, тәуелсіздіктің қадірін білетін азамат тәрбиелеу.Сабақтың түрі: Білім мен білікті тексеру сабағы. Сабақтың әдісі: «Әдеби үйірме», ...
Раздел История
Класс 9 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сыныбы: 9 «Б»

Пәні: Қазақстан тарихы.

Пән мұғалімі: Амиралиева Гулзагира.

Күні: 13.10. 2016 ж.

Сабақтың тақырыбы: Қазақ кеңес мемлекетінің құрылуы.

Сабақтың мақсаты: Қазақ кеңес мемлекетін құруға дайындық шаралары, Алашорда үкімітінің жойылуы, кеңестік мемлекеттің құрылуы мен территориясын межелеуін түсінеді.

Сабақтың міндеттері:

  • Қазақстандағы алғашқы мемлекеттік жүйемен танысады.

  • Бірлесіп топпен жұмыс жасайды, сауатты талдайды.

  • Елін, жерін сүйетін, тәуелсіздіктің қадірін білетін азамат тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Білім мен білікті тексеру сабағы.

Сабақтың әдісі: «Әдеби үйірме», «Ой қозғау», «Зымыран сұрақтар», «Тұлғаны таны», «Иә-жоқ», «Рефлексия».

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабаққа қажетті көрнекі-құралдар:

1) Слайдтар, видео.

2) итерактивті тақта, флипчарт, маркер, қағаздар.

Пәнаралық байланыс: география, қоғамтану, дүниежүзі тарихы.

Күтілетін нәтиже:

  • Оқушылардың жауапкершілігі артады

  • Өз ойларын еркін, сауатты жеткізе алады

  • Бір-бірінің пікірін құрметтейтін орта қалыптасады

Топтастыру: мозайка арқылы топтастырылады.

Үй тапсырмасы: «Әскери коммунизм» саясаты

«Зымыран сұрақтар»

  1. Азамат соғысы жылдары қабылданған саясат?

  2. Азық-түлік салғырты дегеніміз не?

  3. Национализация деген не?

  4. Национализацияланған өнеркісіпті басқару жүйесі қандай белгілерге ие болды?

  5. «Әскери коммунизм» саясатының сипаты қандай?

  6. «Әскери коммунизм» саясатының қандай салдары болды?

  7. 1921-1922 жылғы аштықтың себебі мен зардабы?

  8. 1920 жылдары аштықтан қаза таптандар саны?

«Тұлғаны таны»

Бұл кім?

Қай уақытта өмір сүрген?

Бұл адам туралы не білесің?

Бұл тарихи тұлғаның Қазақстанға қандай қатысы бар?

1. «Бастауыш білімді отбасында алып, Ташкент гимназиясын орыс тілінде бітірді. Петербург университеттінің заң факультетін үздік бітірген. Аса көрнекті саяси, қоғам және мемлекет қайраткері, публицист, журналист, гуманист, демократ. ХХ ғасырдың басында еліміздің тәуелсіздігі мен бостандығы жолындағы күрескерлердің ірі өкілі» М. Шоқай

Сабақтың тақырыбы: Қазақ кеңес мемлекетінің құрылуы.

2. «Қазақ халқының ХХ ғасыр басындағы ұлт-азаттық қозғалыс жетекшілерінің бірі, Алаш қайраткері, қазақ әдебиетінің негізін қалаушылардың бірі. Торғай орыс-қазақ училищесінде, Орынбор мұғалімдер семинариясында оқыды. Ауылдық, болыстық мектептерде, екі сыныптық орыс-қазақ училищесінде ұстаздық еткен. » А. Байтұрсынов

Сабақтың тақырыбы: Қазақ кеңес мемлекетінің құрылуы.

3. «Аса көрнекті қоғам және мемлекет қайраткері, ғалым публицист, аудармашы. Санкт-Петербургтегі орман техникалық институтының экономика факультетін бітірген. Қазақстан бойынша Уақытша үкіметтің комиссары болып тағайындалған. Қазақтардың дербес мемлекет құруына белсене қатысқан Алашордашы.» Ә. Бөкейханов.

Сабақтың тақырыбы: Қазақ кеңес мемлекетінің құрылуы.

Сабақ барысы:Кезең


Мұғалімнің іс-әрекеті.

Оқушы жұмысы

Сабақтың әдісі

Білім

Қазақ халқының Алашордашыларының, жалпы ұлт-азаттық, азамат қозғалыстардың мақсаты не еді?

Қазан революциясынан кейін азамат соғысына кейін шет аймақтарда ұлттық мемлекет құру идеясы қалыптасты

«Ой қозғау»

Түсіну

Баяндап беруші, зерттеуші, сұрақтар құрастырушы, сілтемелер табушы, суреттеуші, дәнекер болып рөлдерді мәтінді зерттеуге қолданады.

Оқушылар мәтінді қарастырып рөлдерін бөліседі

Әдеби үйірме

Қолдану

Оқушыларға осы тақырыптың мәтінін беремін

Баяндап беруші, зерттеуші, сұрақтар құрастырушы, сілтемелер табушы, суреттеуші, дәнекер болып рөлдерді мәтінді зерттеуге қолданады.

Әдеби үйірме


Талдау

Ал енді қай топ дайын, талқылауға?

Әр топтың баяндау, зерттеуші, суреттеуші мәтінді ортаға салады, дәнекерші кеңес уақытымен қазіргі кезді байланыстырады, топтар бір-біріне сұрақтар қояды, сілтемешілер өз сілтемелілерімен таныстырады.



Жинақтау (синтез)

  1. 1918 жылы Қазревком құрылды.

  2. 1920 жылы 9 наурызда Алашорда үкіметі құрылды.

  3. 1920 жылы 26 тамызда Қаз АКСР құру туралы декрет жарияланды?

  4. 1920 жылы 4-12 қазан аралығында Орынборда Қаз АКСР-ның құрылтай съезі болып өтті

  5. 1920 жылы 5 қазаны қазақ кеңестік ұлттық мемлекеттің туған күні болды

  6. Шекара 1 871 239шаршы верст құрды

  7. 1925 жылы 15-19 сәуір аралығында V съезде қазақ атауы қалпына келтірілді.

Оқушылар бір-бір ауыз сөзбен айтып шығады.


«Иә-жоқ»



Бағалау

  • Бүгін мен не үйрендім?

  • Маған не ұнады, не ұнаған жоқ, немесе мен қандай сезімде болдым?

Себебін көрсет

  • Бүгінгі сабақ бойынша сұрағың немесе пікірің

Жеке жұмыс

Рефлексия


Үйге тапсырма: Қазақ кеңес мемлекетінің құрылуы тақырыпты оқу, жылдарды жаттау, термин сөздермен, картамен жұмыс.






Бағалау парағыБағалау

  1. Үй тапсырмасына жауабы 1 балл

  2. Мәтінді толық игеруі 2 балл

  3. Картамен жұмыс жасай алуы 2 балл

  4. Сын тұрғысынан көзқарас 1 балл

5. Тақырыптың баяндалуы 2 балл

6. Топтағы ынтымақтастық ахуал 2 балл

Кері байланыс

  • Бүгін мен не үйрендім?

  • Маған не ұнады не ұнаған жоқ, немесе мен қандай сезімде болым?

Себебін көрсет

  • Бүгінгі сабақ бойынша сұрағың немесе пікірің.




«Әдеби үйірме» әдіс


  1. Баяндап беруші

  2. Зерттеуші

  3. Сұрақтар құрастырушы

  4. Сілтемелер табушы

  5. Суреттеуші

  6. Дәнекерлеуші болып рөлдерді мәтінді зерттеуге қолданады


«Әдеби үйірме» әдіс


  1. Баяндап беруші

  2. Зерттеуші

  3. Сұрақтар құрастырушы

  4. Сілтемелер табушы

  5. Суреттеуші

  6. Дәнекерлеуші болып рөлдерді мәтінді зерттеуге қолданады


Әдеби үйірме» әдіс


  1. Баяндап беруші

  2. Зерттеуші

  3. Сұрақтар құрастырушы

  4. Сілтемелер табушы

  5. Суреттеуші

  6. Дәнекерлеуші болып рөлдерді мәтінді зерттеуге қолданады



© 2010-2022