- Преподавателю
- История
- Ерте темір дуірдегі Қазақстан аймақтары
Ерте темір дуірдегі Қазақстан аймақтары
Раздел | История |
Класс | 7 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Жолдыбаева Л.Т. |
Дата | 22.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Қазақстан тарихы | Күні: | Сынып -6 | ||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ерте темір дәуіріндегі Қазақстан аймақтары. Қорытынды сабақ | |||||||||
Сабақтың мақсаты: | Тарау бойынша алған білімдерін жүйелеу, пысықтау, нақтылау, қорытындылау; есте сақтау қабілеттерін дамыту, белсенділігін арттыру; білімділікке, ізденімпаздыққа, бәсекеге барынша қабілетті патриот тәрбиелеу. | |||||||||
Сабақ. әдіс-тәсілдері:
Дерек көздері: | СТО, ой қозғау, өзін-өзі басқару, топтық жұмыс, АКТ, слайдтар, карта, кескін карта, фломастер, семантикалық карта | |||||||||
Күтілетін нәтиже: | Қазақстан аймақтарын картадан көрсетіп сипаттайды, мәдениеті мен ескерткіштері туралы мағлұмат береді, тапқырлық танытып топтық жұмыс арқылы ұйымшыл болады. | |||||||||
Сабақ жоспары: Үйге тапсырма: | І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы. 1. Қызығушылығын ояту 2. Мағынаны тану 3. Ой толғаныс. III.Үйге тапсырма беру. Тарауға байланысты 5 тест сұрағын дайындап келу | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының әрекеті | |||||||||
1. Қызығушылығын ояту:
|
«Шаттық шеңбер» | |||||||||
Сабағымызды бастар алдында интербелсенді тақтаға назар аударайық. Мұқият қараңдар, өйткені көргендеріне байланысты мен сұрақтар қоямын. | Оқушылар слайдтар қарап , келесі сұрақтарға жауап береді. 1.Бұл слайдтардан не көрдіңдер? /обалардан табылған бұйымдар/ 2.Көргендерін қай дәуірдің бұйымдары? /темір/ Темір дәуіріне байланысты Қазақ жерінің қандай аймақтарымен таныстыңдар? 3.Жалпы бүгінгі сабақта не тұралы айтпақпыз деп ойлайсыңдар? | |||||||||
2. Мағынаны тану: «Миға шабуыл»
Топқа бөліну (стикерлер алады, оның келесі жағында Солтүстік, Орталық, Шығыс деген жазулар бар) | 1.6-сыныптың тарихы темір дәуірі кезеңін оқиды. Неліктен бұл дәуір темір дәуірі деп аталады? 2.Темір дәуірінде қандай тайпалар Қазақстан жерінде өмір сүрген? 3.Темір дәуірінің хронологиясы. 4. Тасмола мәдениетінің аталу себебі -топпен жұмыс Әр топқа Қазақстанның кескін картасы беріледі. Соған әр топ өз өңірінің шекарасын белгілейді, ескерткіштері мен мәдениетіің атауларын жазады. Топ атынан спикер тақырыпшаны түсіндіреді /көмектесуге болады/ -жеке жұмыс Келесі жәдігерлер қандай қорымдарға және қай өңірлерге тән? (суреттері көрсетіледі, оқушылар оның шешімін табу керек)
| |||||||||
Тақырып бойынша түйін шығарту. | Семантикалық карта |
| Солтүстік Қазақстан | Орталық Қазақстан | Шығыс Қазақстан | |||||
1 | Сарыарқа |
| + |
| ||||||
2. | 13 жирен жылқы |
|
| + | ||||||
3. | Берел қорымы |
|
| + | ||||||
4. | «Патша қорғандары» |
|
| + | ||||||
5. | Есіл өзенінің оң жағалауындағы ескерткіш | + |
|
| ||||||
6. | «мұртты обаның» 4 түрі |
| + |
| ||||||
7. | Аргипейлер, исседондар, аримаспылар |
| + |
| ||||||
8. | Ұлыбай-Тасмола мәдениеті | + |
|
|
«Аймақтардың ортақ белгілерін тап»
1.Барлығы бір елдің аймақтары
2.Темір дәуірі кезеңіндегі аймақтар
3. Барлығы да ескерткіштерін қалдырған.
4.Шаруашылығы
5.Жылқыларымен жерлегені
Рефлексия
Сабақтан алған әсерлерін жазады.
Бағалау:
Формативті баға. Өзін-өзі бағалау.
«Бас бармақ»