ХІХ ғ. мен ХХ ғ. басындағы Англия 8 сынып

Раздел История
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Дүние жүзі тарихы

Сынып: 8 ә

Мерзімі: 27.01.2016

Тақырыбы:

ХІХ ғ. мен ХХ ғ. басындағы Англия

Мақсаты:

ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың басындағы Англияның әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуына сипаттама беріп, өеркәсіп төңкерісінің аяқталуының нәтижесінде экономиканың өркендеуін және қоспартиялық жүйесінің қоғамның саяси дамуындағы рөлін ашып көрсету

Күтілетін нәтиже:

ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың басындағы Англияның әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуына сипаттама беріп, өздегінен талдап, қорытынды жасауға дағдыланады

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау


Әдіс-тәсілдер:

«Гүл ұсыну» әдісі, «Жұптас-Бірлес-Бөліс» , «Броундық қозғалыс»,«Қара-жап-айт-жаз-тексер», «20 секунд» әдісі, «Неге? Қалай? Қайтіп?», Рефлексиялық шеңбер, «Қателермен жұмыс кестесі»

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе


2минут


Сәлемдесу

« Суреттерді аяқтайық » жаттығуы

Алдын-ала тақтаға мысықтың және қоянның құлақтары салынған плакат ілініп дайындалады

Оқушылардың көздері шарфпен байланады да , олар кезек-кезекпен шығып , бірі денесін , бірі басын , бірі аяғын салады , осылайша жалғаса береді

Ауызша мадақтау


АКТ

Стикерлер,маркер

2 минут

3 минут


3 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Лудда,лендлорд,чартизм,пролетариат

«Гүл ұсынамын» әдісі

ХІХ ғ. мен ХХ ғ.басындағы Англия 8 сыныпҮй тапсырмасын бойынша сұрақтар арқылы пысықтау.

Өзін-өзі бағалау

  • Бәрін де түсіндім

  • Бәрін де түсіндім,басқаларға көиектесе аламын

  • Түсіндім,алайда маған көмек керек

  • Маған көмек керек

  • Үй тапсырмасын орындай аламын

  • Түсіндіріп бере аламын

  • Түсінбедім

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

Гүлді алған оқушы келесі оқушыға сұрақ қояды.

Жылдам отырған топқа стикер беру

Үй тапсырмасын қаншалықты білетінін оқушы озін-өзі бағалайды.

Тақырыпқа байланысты суреттер

Таныстырылым


2 минут

«Миға шабуыл». Жаңа сабақтың тақырыбын білу үшін оқушыларға сұрақтар қойылады.

-Мен осы тақырып бойынша не білемін?

-Не білгім келеді?

-Бұл тақырыпты мен қалай білемін?

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімеледі

Стикерлер арқылы ынталандыру

АКТ


Негізгі бөлім


20 минут

«Жұптас-Бірлес-Бөліс»

Мәтінді оқиды,талдайды.

1.Англияның әлеуметтік-экономикалық дамуы.

2.Жер иеленуші ақсүйектердің үстемдігі

3.Өнеркәсіп төңкерісі

Броундық қозғалыс



Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Оқушылар сыныпты шарлап,талқыланатын мәселе бойынша ақпарат жинап,басқалармен бірлеседі.

Белсенді топты бағалау. «Гүлдер»

ХІХ ғ. мен ХХ ғ.басындағы Англия 8 сынып

Жасыл-ең көп көмектескенге

Сары-ең көп сұрақтарға жауп бергенге

Қызыл-ең белсенді оқушыға

Қазақстанның саяси картасы

Постер

АКТ

3 минут

«Қара-жап-айт-жаз-тексер»

1

ХҮІІІғ.

Англияда өнеркәсіп төңкерісіне қажетті шаралар пісіп-жетілді.

2

1733ж.

Джон Кей тоқыма станогы

Адам қолының қатысуынсыз жіп иіретін машина

3

1738ж.

Джеймс харгривс «Дженни» атты механикалық жіп иіретін машина ойлап тапты. Бір уақытта 15-18 ұршық

4

1764ж.

Ричарт Аркрайт-дөңгелекті суда қозғалысқа келтіретін машина

Жіп иіретін тұңғыш фабрика

5

1769ж.

Фабриканың саны 20-ға жетті, ал 110 жылдан кейін 150-ге жетті.

6

1771ж.

Джеймс Уатт бу машинасын ойлап тапты

Оны жетілдірді

7

1780ж.

Бұл машина жұмыс істеуі үшін көмір өнеркәсібі, металлургия жетілдірілді

8

1765ж.

Парламент машиналарды қиратқаны үшін өлім жазасы туралы заң шығарды.

9

1771ж.

Жұмысшылар мүдделерін қорғаған ереуілдер етек алды.

Оқушылар есте қалай сақталғандарын жүйелейді

Стикерлер арқылы

АКТ

3 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

«20 секунд» әдісі

1.19 ғ.басында Англия қандай мемлекет болды?

2.Заң шығару билігі кімнің қолында болды? Ал атқару билік ше?

3.Өнеркәсіп төңкерісі қай кезеңде басталды?

4.Вигилер қауымдар палатасына заң жобасы мен парламенттік реформаны қай жылы енгізді?1831

5.Парламент арқылы қылмыстық құқықтың сипатын жетілдірген тұлға кім? Пил

«Неге? Қалай? Қайтіп?» деген қосымша нақтылау сұрақтарын қояды.
- Олар несімен ұқсас әлде айырмашылығы қандай?
- Мінездемесі қандай______?
- Ондағы негізгі идеясы, тұжырымдамасы қандай?
- Сіз қандай идея немесе қосымша мағлұмат қоса аласыз?
- Сіз қандай қорытынды жасай аласыз?
- Сіз не істеуді ұсынасыз?
- Қандай әдістер мен тәсілдерді қолдануға болады?

Оқушылар тыңдайды, жауап береді

Мұғалім арнайы сұрақтар жасырады және ойлануға 20 секунд уақыт береді. олардың тез ойлау қабілетін дамытады

Оқушылар қосымша нақтылау сұрақтарын қояды.

Стикерлер

АКТ

Қорытынды

10 минут

Рефлексия жасау

Рефлексиялық шеңбер

  • Сабақ барысындағы көңіл-күйіңіз қандай болды?

  • Бүгін не білдіңіз? Сіз үшн не жаңалық болды?

  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

  • Сабақта қандай қиындықтар туды?

  • Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен

Үйге тапсырма

Ұстаз төмендегі берілген тақырып бойынша сұрақтардың бірін жазып немесе оқып береді. Оқушы жауап береді.


Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия

Оқушы өзара бағалауы

«Қателермен жұмыс кестесі»

Қателері

Неліктен қате жіберді?

Қалай түзетуге болады?




© 2010-2022