Урок Ұлы Жібек Жолы

Раздел История
Класс 5 класс
Тип Научные работы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ:

Мектеп: № 97 орта мектеп

Күні: 14.11.2016ж

Мұғалімнің есімі: Әжібай Гүлжанат Жаңалыққызы

Сынып:

5

Сабақтың тақырыбы

Ұлы Жібек жолы


Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Мәтінді оқу талдау арқылы, Ұлы Жібек жолы тарихымен танысады, түсінеді, салыстырады.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

А. Ұлы Жібек жолының тарихын,бағыттары мен тармақтарын біледі.

Заттай деректерді талдайды.


Оқушылардың басым бөлігі:

В. Ұлы Жібек жолы арқылы сауда жасаған мемлекеттерді анықтайды.


Кейбір оқушылар: С. Карта бойынша Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қандай қалалары арқылы өтетінін көрсетеді.

Басқа да зерттеулерді біліп, оларды кез келген сәтте қолдана алатын болады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Ұлы Жібек жолы тақырыбын оқып, түсінігін айтады.


Пәнге бағытталған лексика және терминдер:

Лазурит жолы, Нефрит жолы, Дала жолы, цитадель,шахристан,рабат терминдерін ұғынып қолдана алады.


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1. Ұлы Жібек жолықашан пайда болды?

2.Жібек жолының бағыттарын ата?

3.Қандай Тауар тасымалданды?

5. Ұлы Жібек жолы бойындағы қалаларды ата?

Жетістік критерийі

1.Тақырып мазмұнын меңгерді.

2.Жаңа термин сөздердің мағынасын түсінді, салыстырды.

Алдыңғы оқу


Шығыс даналары тақырыбын қайталау.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурстар

Басталуы-

3-мин



3-мин

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу

2. "Найза лақтыру" әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар:

1.Шығыс даналарының есімдерін атап беріңдер?

2. IX-X ғасырларда өмір сүрген философ, математик, музыкантты атаңыз?

3. Ж. Баласағұнидің 30 жылын арнап, 1 жарым жылда жазып шыққан еңбегі қалай аталады?

4. Қожа Ахмет Йасауидің тарихи, этнографиялық, әлеуметтік шығармасы қалай аталады?

5. Көне түрік тілінде табылған жәдігерлердің санын ата?

6. «Құт негізі-білік» еңбегі алғаш рет қай тілде жазылған?

7. «Арабша, тәжікше кітаптар көп.Ал бұл біздің тіліміздегі тұңғыш даналық жинақ» деп жазылған еңбектің аты?

8. «Ақиқат сыйы» дастаны қанша тараудан, қанша өлеңнен тұрады? Авторы кім?

9. «Ақындардың ақыны, даналардың көшбасшысы» атанған дананы атағыз?

10. 22 жасында әйгілі ғалым ретінде танылып, парсы, араб, грек, үнді, тілдерін меңгерген энциклопедист-ғалымның есімі кім?

Топтастыру."Жемістердің суретін таңдау" арқылы топтастыру

Миға шабуыл (Түрткі сұрақтар)

Қытайдан басталып, Римге барып аяқталған Қандай жол?

Ұлы Жібек жолы


" Қазақстан тарихынан әңгімелер" 5-сынып "Атамұра", 2015


Қазақстан тарихы, «Шың кітап», Алматы, 2013

Ортасы-

20-мин


3-мин

1-мин

1-мин

4-мин



5-мин

Негізгі бөлім

"Жигсо-1" әдісі арқылы топтық талдау.

Әр топқа тақырыпты бөліп беру.

Оқығандарын тұжырымдамалық картаға түсіру.

Тұжырымдамалық карта қорғау.

Екі жұлдыз, бір ұсыныс айту

Сергіту. Ұлы Жібек жолына байланысты сурет салу.

Кеңейтілген тапсырма.

1. «Тарихи диктант» (Қате сөздердің астын сыз)

Қате мәтін.

Ұлы Жібек жолы деп Еуропа мен Азия елдерін байланыстыратын, сауда керуен жолы. Б.З.Б ІІ ғасыра Ұлы жібек жолы, Моңғолиядан басталып, Римге дейін жеті мың шақырымнан астам қашықтыққа жеткен. Қытай фарфоры осы жол арқылы батыс елдеріне жеткізілген. Ұлы Жібек жолы деген атау 1877жылы пайда болды.

Дұрыс мәтін.

Ұлы Жібек жолы деп Еуропа мен Азия елдерін байланыстыратын, сауда керуен жолы. Б.З.Б ІІ ғасыра Ұлы жібек жолы, Қытайдан басталып, Римге дейін жеті мың шақырымнан астам қашықтыққа жеткен. Қытай жібегі осы жол арқылы Батыс елдеріне жеткізілген. Ұлы Жібек жолы деген атау 1877жылы пайда болды.

Сәйкестендіру тесті

2-тапсырма: Ұлы Жібек жолының қызмет ете бастауымен байланысты пайда болған «әлемнің төрт патшалығын» сәйкестендір
















3. Картамен жұмыс

Карта бойынша Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қандай қалалары арқылы өтетінін анықта. Қалалар туралы мәлімет бер.

Отырар, Йасы, Сығанақ, Тараз, Сайрам қалаларыУрок Ұлы Жібек Жолы

Интербелсенді тақта

Аяқталуы

3-мин

1-мин

2-мин


2-мин

Сабақты бекіту: "Бес жолды өлең" әдісі арқылы өлең шығару

Үй тапсырмасы: «Ұлы Жібек жолы » тақырыбын оқып келу.

Ұлы жібек жолы туралы материалдар жинақтау.

Сабақ соңындағы рефлексия: «Блоб ағашы » әдісі


Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Оқушылар «Ұлы Жібек жолы» тақырыбы бойынша ағаштың қай жерінде тұрғандықтарын көрсетеді.

Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз?

Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1)

2)

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?

1)

2)

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім?




























Оқушы шығармашылығы

Тарихты жақсы көремін,

Өлкеме бас иемін.

Қойнауы терең құт-мекен,

Тарихтың ізі сайраған. Құлжан Нұрберген

Шығыс пенен Батысты,

Жалғастырған керуен жол.

Мәдениет пен діндердің,

Таралуына себепкер.

Жібек жолы - керуен жол.

Серік Дильназ.

Бастау алып Қытайдан,

Құпиясы сақталған.

Бәсекеге түсіп Соғдылар,

Жібек өндіруді меңгерген. Жасұлан Айдидар

«Таскешу» керуен-сарайын,

Зерттепті Әлкей Марғұлан.

Тас диірмен, тиын, моншақтар,

Табылған екен өлкемнен.

Амангелдіұлы Бейбарыс



© 2010-2022