Сабақтың тақырыбы: Қола дәуіріндегі климаттың өзгеруі

Раздел История
Класс 6 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: § 21-22. Қола дәуіріндегі климаттың өзгеруі

Сабақтың мақсаты:

Қола дәуірі кезіндегі климаттың өзгеруі, шаруашылық, қоғамдық құрылыс туралы және Беғазы-Дәндібай мәдениеті, зергерлік өнер, сонымен қоса Ә.Х.Марғұланның зерттеулерін айта отырып, білімділікке, ізденімпаздыққа баулу

Оқушылардың тарихты ғылыми тұрғыдан талдауға, оны саналылықпен түсіне білуге үйрету, олардың қабілетін жан-жақты дамыту.

Оқушылардың тарихқа және оларды өз елінің, бүкіл адамзаттың мәдениетін толықтыруға үлес қоса алатын азамат етіп тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Әдісі: АКТ, «Лоторея» әдісі, «Идеялар себеті», «Дейін, кейін» әдісі

Көрнекілік: Қола дәуірі кезіндегі Қазақстанның картасы., слайд т.б.

Сабақтың жоспары Ұйымдастыру кезеңі

Үй тапсырмасын сұрау

Жаңа сабақ

Жаңа сабақты бекіту

Қорытындылау,бағалау

Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі (сынып оқушыларын 1,2,3,4 саны бойынша 4 топқа бөлемін, топ жетекшілерін сайлап аламыз)

· Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

Үй тапсырмасын әр топқа жеке - жеке сұрақ беру арқылы тексеремін

«Лотерея» әдісі

Сұрақтың сыртында балы тұрады, қай топ сұрақтардың бәріне жауап берсе сол топ жеңімпаз болады1Қола дәуірінің тарихи шеңбері

2.Қола қандай металдың қосындысы?

3. Беғазы - Дәндібай кезеңі қай ғасырды қамтиды?

4.Ерте қола кезеңін ата.

5.Орталық Қазақстан аумағында қола дәуіріне тән қанша қоныс табылды?

1.Жезқазғаннан қанша миллин тонна мыс қортылды?

2. Нұра кезеңі қай ғасырды қамтиды?

3. Орта қола кезеңін ата

4.Қола дәуіріндегі шаруашылықтың негізгі саласы

5 Қазақстан мен Ресейдің шекарасында табылған қола дәуіріндегі алғашқы қала қай қаланы ұқсатады ?

1. 1100 тонна қалайы қай жерде шығарылған

2 Орталық Қазақстан жеріндегі қола дәуірі неше кезеңге бөлінеді.

3.Андрон мәдени - тарихи бірлестігі неше дербес мәдениеттен түрады?

4.Қола дәуірінің соңғы кезеңіне жататын кесенені ата

5. Андрондықт ардың бет - бейнесін зеріттеген академик кім?

1.Қола дәуірі кеніштерін зеріттеген академик - ғалым кім?

2. Атасу кезеңі қай ғасырды қамтиды?

3. Кейінгі қола кезеңін ата.

4.Қола дәуірінде ыдыс жасаудың ең бір өрістеген түрі

5 Орталық Қазақстан аумағында қола дәуіріне тән қанша қорым табылды?

Жаңа сабақтың жоспары:

  1. Климаттың өзгеруі

  2. Отырықшы және жартылай көшпелі мал шаруашылығы.Кетпенді егіншілік

  3. Зергерлік өнер

  4. Беғазы - Дәндібай мәдениеті



Жоспар бойынша әр топқа жеке - жеке тапсырмалар беріледіТабиғы - климаттық өзгерістер

Жылылық пен қуаңшылық

өзендердің су тарылды,

көлдердің су деңгейі төмендеді

Жалпы ылғалдылық азайды

Шығыз Еуроп, Орта Азия- археологиылық деректер

Бұдан 3 мың жыл бұрын табиғатықұрғақ,қысы қатал әрі ұзақ,жазы қысқа әрі ыстық

Егін егуге табмғат жағдайының келмеуі

Мал өсіруге көбірек көңіл бөлінді

Орталық Қазақстан

Құдық қазу

Б.з.б 2 мыңжылдықта

Андрондықтардың бір қатары отырықшылық өмір сүрген

Мекен жайлары өзен, жылға, көлдердің жаны

Андрондықтардың екінші бөлігі мал шаруашылығы (қой, сиыр, жылқы содай - ақ екі өркешті түйе өсірген)

Негізгі тағамы ет және сүт өнімдері

Әйелдер мен балалар егіншілікпен айналысып, тұрақты мекендерде тұрды

Жартылай көшпелі мал шаруашылығы Қыстық жайлымға төзімсіз ірі қара азайды.

Қой және жылқы малы көбейді

Кетпенді егіншілік

  1. «теселі егіншілік» тастан және мүйізден жасалған теселер

  2. «Кетпенді егіншілік» қола кетпендер

Қола дәуірінің соңына қарай қола және мыс орақтар кеңінен пайдаланды

Қоныстар

Ш.Қ. - Мало - Красноярка

Б.Қ. - Алексеев

С.Қ - Степняк

Жетісу

Көкшетау - Шағалалы (қола шалғы)

Аңшылық, балық аулау

Сабақтың тақырыбы: Қола дәуіріндегі климаттың өзгеруі

Зергерлік өнер

Олар көбіне қоладан жасалған

Әшекей бұйымдар:

Сақина, білезіктер,салпыншақ,әшекейлер,

Сырғалар,моншақтар т.б.

ССабақтың тақырыбы: Қола дәуіріндегі климаттың өзгеруіамай сырға Моншақтар негізінен асыл тастардан жасалған


Жыртқыш аңдардың тісін тізіп, мойынға тұмарша таққан.

Сүйектен түрлі түрмысқа қажетті бұйымдар жасаған.

Тас ұршық басын,

Сүйектен түрлі әшекейлер

Шүмектер жасаған

Үндістан, Иран- егіншілік үшін қыш ыдыстарды өз шеберлері жасаса

Қазақстан жерінде мекендеген тайпаларда көбінесе әйелдер жасаған.

Ыдыс жасау үшін балшық мұқият таңдалып алынған

Ыдыстар түрлі өрнектермен безендірілген

Беғазы - Дәндібай мәдениеті

(Б.з.б 12-8 ғасыр)

Орталық Қазақстан

Беғазы және Дәндібай мекендері

Ерекшелігі

Жерлеу орындарының құрлыстарының ірілігі

Тас қашау өнерінің жетілгендігі.

Жертөле үйлер

Басты ерекшелігі

Жеке меншіктің қалыптасуы

Жерлеу орындарының көпшілігі - обалар

Андрондықтардан ерекшелігі - қорғандары биіктеу болған

ҚСабақтың тақырыбы: Қола дәуіріндегі климаттың өзгеруіұмыралары ернеуі тік, бүйірі шығыңқы, түбі тегіс.

Өрнектері

Тарақ жүзді және үзік сызықты ұшбұрышты өрнектер

Қола дәуірін жоспарлы зеріттеу

1946 ж Ә.Х.Марғұлан

Сабақтың тақырыбы: Қола дәуіріндегі климаттың өзгеруі


Сабақтың тақырыбы: Қола дәуіріндегі климаттың өзгеруі

Сабақты бекіту: «Идеялар себеті»

Әр топ мүшелері қола дәуіріне қатысты негізгі ғасырлар мен атауларды жазып шығу арқылы себетті толтыру керек.

Қорытындылау: «Дейін, кейін» әдісі

Жаңа сабаққа дейін не білетіндерін айтып шығады

Жаңа сабақтан кейін не білгендерін айтып шығады

Бағалау:

Үйге тапсырма: § 21-22. Қола дәуіріндегі климаттың өзгеруі

66-69 беттер

Мәтінмен толық жұмыс жасау

Ә.Х.Марғұлан туралы қысқаша мәлімет жинақтап келу

Тесті толықтыру










Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 11 «А.Б» Күні: 30.11.2015 жыл Пән мұғалімі: Жаманова Г.Қ

Сабақ тақырыбы: Соғыс жылдарындағы экономикалық саясат

Мақсаты: 1. Соғыс жылдарындағы экономикалық саясат тақырыбы бойынша оқушылардың алған білімдерін жүйеге келтіру, тарихи оқиғаны жан-жақты талдап, баға беру.

Тарихи оқиғаны жан-жақты талдау арқылы өз бетімен білім алу дағдыларын жетілдіру, шешендікке баулу.

Оқушыларды іздемпаздықпен, шығармашылықпен жұмыс істеуге ынталандыру; ұжыммен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Көрнекіліктер: слайдтар, суреттер, карта, тест.т.б

Құрал-жабдықтар: интерактивті тақта

Сабақты жүргізудің формалары: топтық

Сабақтың жүргізілуі:

Ұйымдастыру кезеңі.

1) оқушыларды түгелдеу.

2) оқушылардың назарын сабаққа аудару.

1,2,3 сандары бойынша сыныпты үш топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау. (әр топқа сұрақтар беру арқылы)

Ұй тапсырмасын бекіту

«Автор орындығында» әр топтан бір - бір оқушы шығып негізгі мазмұнды қорытындылайды

Жаңа сабақтың жоспар:

Соғыс жылдарындағы экономикалық саясат (тақырыпша үш топқа бөлініп беріледі)

Мағынаны ажырату:

Осы жоспар бойынша бүкіл мәтінді үш топ бөліп оқып шыққаннан соң, әр топ жеке - жеке қорғап шығулары керек .Қосымша топ мүшелері толықтырып өтуге болады



Сабақты бекіту: «Жылдар сөйлейді»

Тақырыпта кездескен жылдарды дәптерге жазып алулары керек : /дәптермен жұмыс/

Қорытындылау: «Дейін, кейін» әдісі

Жаңа сабаққа дейін не білетіндерін айтып шығады

Жаңа сабақтан кейін не білгендерін айтып шығады

Бағалау: /Топ башылары топ мүшелерін бағалайды/

Үйге тапсырма: § 21 Соғыс жылдарындағы экономикалық саясат

112 - 115 беттер

Мәтінмен толық жұмыс жасау

Қазіргі кездегі Қазақстанның экономикалық жағдайына қысқаша сипаттама беру
























II топ

1

1918 жылы маусымда не болды?

2

1918 жылы тамызда не болды?

3

1918 жылы қарашада не болды?

4

Қандай топтарға қарсы партизандық соғыс өрістеді?

5

Партизандардың астыртын жұмысын ұйымдастырушылар кімдер болды?

6

Қай жерде партизан соғысы кең өріс алды?

7

Қазақстанның солтүстік аудандарында кім соғыс жүргізді?



III топ

1

Қазақстанның оңтүстік батыс аудандарында кім соғыс жүргізді?

2

Шығыс майданның бесінші армиясын кім басқарды?

3

Семей облысы қай жылы түгел азат етілді?

4

1920 жылы маусымда бүлік қай жерде болды?

5

Бүкілресейлік Орталық атқару Комитеті Алашорда мүшелеріне қай жылы кешірім жариялады?

6

Азамат соғысының салдары

7

Азамат соғысының қазақ жеріндегі ең соңғы майданын ата













Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 9 «А.» Күні: 30.11.2015 жыл Пән мұғалімі: Жаманова Г.Қ

Сабақтың мақсаты: 1920-1930 жылдардағы Қазақстандағы қоғамдық - саяси үдерістер

Мақсаты:

1. Социализмнің тоталитарлық, казармалық сипат алуын, ұлт зиялыларының саяси қудалануы, туралы баяндау.

2. Оқушыларды өз бетінше жұмыс істеуге үйрету, ойлау қабілетін дамыту.

3. Ойларын еркін айтуға, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: топтастыру стратегиясы, сұрақ-жауап, тест жұмысы, «Сәйкестендіру» әдісі,

«Идеялар себеті», «Дейін, кейін» әдісі

Көрнекіліктер: карта .слайд, ватман , маркер , қима қағаз, тірек - сызба.

Сабақты жүргізудің формалары: топтық

Сабақ барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

1) оқушыларды түгелдеу.

2) оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын сұрау. (әр топқа тест беріледі)

1. Ф.И. Голощекиннің «Кіші Қазан» бағытына қарсы шығып, өз идеясын ұсынған?

А) Қ.И.Сәтбаев В) А.А.Андреев С) Н.Нұрмахов Д) С.Өтебаев Е) С.Сәдуақасов

2. Қазақстанда идустрияландыру неден басталды?

А) Табиғи бйлықтарды зерттеуден В) Жұмысшы табын сан жағынан көбейтуден

С) Жергілікті халықты отырықшылыққа үйретудан Д) Темір жолдан салудан Е) Жер асты құбыр жолдарын жүргіуден

3. 1925-1933 жылары Қазақстанды басқарған кім?

А) Д.А.Қонаев В) С.Меңдешов С) Ф.И.Голощекин Д) С.Сәдуақасов Е) И.Сталин

4. «Ірі бай шаруашылықтар мен жартылай феодалдарды тәркілеу және жер аудару туралы» декрет қай жылы шықты?

А) 1929 ж. В) 1928 ж. С) 1933ж Д) 1927ж Е) 1932ж

5. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру бағыты қай жылы жарияланды?

А) 1929 ж. В) 1928 ж. С) 1933ж Д) 1927ж Е) 1932ж

6. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру бағыты қай съезде жарияланды?

А) XI съезде В)XVI съезде . С) XVIII съезде Д) XIX съезде Е) XV съезде

7. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыруды қай жылы аяқтау көзделді?

А) 1932 ж. В) 1928 ж. С) 1933ж Д) 1927ж Е) 1929ж

8. Республикаға 1204 адам қай жақтан жіберілді?

А) Қытайдан В) Ресейден С) Беларуссиядан Д) Өзбекстаннан Е) Молдовадан

9. 1928 жылы Қазақстандағы барлық қожалықтың неше пайызы ұжымдастырылған болатын?

А) 9% В) 5% С) 4% Д) 5% Е)2%

10. 1930 жылы 1 сәуірде Қазақстандағы барлық қожалықтың неше пайызы ұжымдастырылған болатын? А) 90 % В) 50% С) 40% Д) 55 % Е)20%

11. 1930 жылы қазанда Қазақстандағы барлық қожалықтың неше пайызы ұжымдастырылған болатын? А) 90 % В) 50% С) 40% Д) 65 % Е)30%

12. 1930-1932 жылдары не етек алды?

А) гүлдену В) кәсіпкерлік С) жер аудару Д) көшіп - қону Е) аштық

12. Ұжымдастыру басталардан бұрын республикадағы мал саны қанша болды?

А) 44,5 В) 40,5 С) 55,5 Д) 43,5 Е) 42,5

13. Ұжымдастырудан кейін республикадағы мал саны қанша болды?

А) 4,5 В) 6,5 С) 5,8 Д) 4,7 Е) 2,5

14. Тұрар Рұсқылов елдегі жағдай туралы кімге хат жолдады?

А) Д.А.Қонаев В) С.Меңдешов С) Ф.И.Голощекин Д) С.Сәдуақасов Е) И.Сталин

15. «Бесеудің хаты» кімге жолданды?

А) Д.А.Қонаев В) С.Меңдешов С) Ф.И.Голощекин Д) С.Сәдуақасов Е) И.Сталин

Бағалау критерийі.

15 - 12 - «5» 11 - 9 - «4» 8 - 6 - «3» 5 - 1 - «2»


Үй тапсырмасын бекіту барыснда 4 топқа ортақ сұрақтар қойылады

  1. Ауыл шаруашылығын күштеп ұжымдастыру туралы не білдік?

  2. Асырасілтеушілік зардаптары туралы не білдік?

  3. «Бесеудің хаты» туралы не айтасыңдар

Жаңа сабақтың жоспар:

1. Сталиндік казармалық социализм.

2.Зиялы қауымды жаппай жазалау.

3.»Халық жауларын» жазалау.

4.Қуғындауға қарсылық

Мағынаны ажырату:

Осы жоспар бойынша бүкіл мәтінді төрт топ бөліп оқып шыққаннан соң, әр топ жеке - жеке қорғап шығулары керек .Қосымша топ мүшелері толықтырып өтуге болады

Тақырыпта кездескен жылдарды дәптерге жазып алулары керек : /дәптермен жұмыс/

«Сәйкестендіру» әдісі

Жауабын сәйкестендір

Сабақты бекіту: «Идеялар себеті»

Әр топ мүшелері тақырыпқа қатысты негізгі жылдар мен атауларды жазып шығу арқылы себетті толтыру керек.

Қорытындылай: «Дейін, кейін» әдісі

Жаңа сабаққа дейін не білетіндерін айтып шығады

Жаңа сабақтан кейін не білгендерін айтып шығады

1997 жылы саяси қуғын- сүргін құрбандарын еске алу жылы болып аталып өтті, ал 31 мамыр қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні болып белгіленген.

Қазақстан президенті Н.Ә.Назарбаев мамырдың 31-күні Астанадан 40 шақырым жердегі бұрынғы Малиновка мекені қазір таңда саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм тарихы мұражай кешенін ашты. 3 гектарға жуық жерде мұражай, ескерткіш және саяси репрессия құрбандарының тізімі жазылған тас бар.

Бағалау: /Топ башылары топ мүшелерін бағалайды

Үйге тапсырма: § 19-20 1920-1930 жылдардағы Қазақстандағы қоғамдық - саяси үдерістер

83 -88 беттер

Мәтінмен толық жұмыс жасау

Венн диаграмма толтыру:

Тоталитарлық жүйедегі Қазақстан

Тәуелсіз Қазақстан



Қазақ шаруаларының қарулы көтерілістері және

Кеңес үкіметінің жазалау шаралары, «Бесеудің хаты»


1. Ф.И. Голощекиннің «Кіші Қазан» бағытына қарсы шығып, өз идеясын ұсынған?

А) Қ.И.Сәтбаев В) А.А.Андреев С) Н.Нұрмахов Д) С.Өтебаев Е) С.Сәдуақасов

2. Қазақстанда идустрияландыру неден басталды?

А) Табиғи бйлықтарды зерттеуден В) Жұмысшы табын сан жағынан көбейтуден

С) Жергілікті халықты отырықшылыққа үйретудан Д) Темір жолдан салудан Е) Жер асты құбыр жолдарын жүргіуден

3. 1925-1933 жылары Қазақстанды басқарған кім?

А) Д.А.Қонаев В) С.Меңдешов С) Ф.И.Голощекин Д) С.Сәдуақасов Е) И.Сталин

4. «Ірі бай шаруашылықтар мен жартылай феодалдарды тәркілеу және жер аудару туралы» декрет қай жылы шықты?

А) 1929 ж. В) 1928 ж. С) 1933ж Д) 1927ж Е) 1932ж

5. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру бағыты қай жылы жарияланды?

А) 1929 ж. В) 1928 ж. С) 1933ж Д) 1927ж Е) 1932ж

6. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру бағыты қай съезде жарияланды?

А) XI съезде В)XVI съезде . С) XVIII съезде Д) XIX съезде Е) XV съезде

7. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыруды қай жылы аяқтау көзделді?

А) 1932 ж. В) 1928 ж. С) 1933ж Д) 1927ж Е) 1929ж

8. Республикаға 1204 адам қай жақтан жіберілді?

А) Қытайдан В) Ресейден С) Беларуссиядан Д) Өзбекстаннан Е) Молдовадан

9. 1928 жылы Қазақстандағы барлық қожалықтың неше пайызы ұжымдастырылған болатын?

А) 9% В) 5% С) 4% Д) 5% Е)2%

10. 1930 жылы 1 сәуірде Қазақстандағы барлық қожалықтың неше пайызы ұжымдастырылған болатын? А) 90 % В) 50% С) 40% Д) 55 % Е)20%

11. 1930 жылы қазанда Қазақстандағы барлық қожалықтың неше пайызы ұжымдастырылған болатын? А) 90 % В) 50% С) 40% Д) 65 % Е)30%

12. 1930-1932 жылдары не етек алды?

А) гүлдену В) кәсіпкерлік С) жер аудару Д) көшіп - қону Е) аштық

12. Ұжымдастыру басталардан бұрын республикадағы мал саны қанша болды?

А) 44,5 В) 40,5 С) 55,5 Д) 43,5 Е) 42,5

13. Ұжымдастырудан кейін республикадағы мал саны қанша болды?

А) 4,5 В) 6,5 С) 5,8 Д) 4,7 Е) 2,5

14. Тұрар Рұсқылов елдегі жағдай туралы кімге хат жолдады?

А) Д.А.Қонаев В) С.Меңдешов С) Ф.И.Голощекин Д) С.Сәдуақасов Е) И.Сталин

15. «Бесеудің хаты» кімге жолданды?

А) Д.А.Қонаев В) С.Меңдешов С) Ф.И.Голощекин Д) С.Сәдуақасов Е) И.Сталин

Бағалау критерийі.

15 - 12 - «5» 11 - 9 - «4» 8 - 6 - «3» 5 - 1 - «2»




























I топ

балл

1. Қола дәуірінің тарихи шеңбері (10 балл)

2.Қола қандай металдың қосындысы? (10 балл)

3. Беғазы - Дәндібай кезеңі қай ғасырды қамтиды? (10 балл)

4.Ерте қола кезеңін ата. (10 балл)

5.Орталық Қазақстан аумағында қола дәуіріне тән қанша қоныс табылды? (10 балл)


1.Жезқазғаннан қанша миллин тонна мыс қортылды? (10 балл)

2. Нұра кезеңі қай ғасырды қамтиды? (10 балл)

3. Орта қола кезеңін ата(10 балл)

4.Қола дәуіріндегі шаруашылықтың негізгі саласы(10 балл)

5 Қазақстан мен Ресейдің шекарасында табылған қола дәуіріндегі алғашқы қала қай қаланы ұқсатады ? (10 балл)


1. 1100 тонна қалайы қай жерде шығарылған(10 балл)

2 Орталық Қазақстан жеріндегі қола дәуірі неше кезеңге бөлінеді. (10 балл)

3.Андрон мәдени - тарихи бірлестігі неше дербес мәдениеттен түрады? (10 балл)

4.Қола дәуірінің соңғы кезеңіне жататын кесенені ата(10 балл)

5. Андрондықт ардың бет - бейнесін зеріттеген академик кім? (10 балл)


1.Қола дәуірі кеніштерін зеріттеген академик - ғалым кім? (10 балл)

2. Атасу кезеңі қай ғасырды қамтиды? (10 балл)

3. Кейінгі қола кезеңін ата. (10 балл)

4.Қола дәуірінде ыдыс жасаудың ең бір өрістеген түрі(10 балл)

5 Орталық Қазақстан аумағында қола дәуіріне тән қанша қорым табылды? (10 балл)


© 2010-2022