Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар

Раздел История
Класс 5 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ЖОББ Шипов орта мектебінің тарих пәнінің мұғалімі Жангирова Улбике Изтелеуовнаның «Ұлы Жібек жолы - маңызды сауда жолы» тақырыбында өткізген сабағы

««Бекітілді»

Оқу ісінің меңгерушісі: _____________ Турганалиева Г.Ю.

Қысқа мерзімдік жоспар



Күні

13.11.2015 ж.

Сыныбы

5

Сабақтың тақырыбы

Ұлы Жібек жолы - маңызды сауда жолы

Мақсаты

Оқушыларды Ұлы Жібек жолы тарихымен таныстыру. Қазақстан жеріндегі бағыттары мен тармақтары,керуен жолы бойындағы қала мәдениетiнiң қалыптасуы жөнінде білім беру.

Күтілетін нәтижелер

А. Ұлы Жібек жолының бағыттары мен тармақтарын біледі.

В. Ұлы Жібек жолы арқылы сауда жасаған мемлекеттерді анықтайды.

С. Карта бойынша Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қандай қалалары арқылы өтетінін көрсетеді.

Керекті жабдықтар

Қазақстан тарихынан әңгімелер 5 сынып,авторлары: Б.Қ. Әбдіғұлова, А.Т.Қапаева, Ғ.Қ.Кенжебаев, электрондық оқулық, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фломастер, электронды оқулық, карта, тірек- сызба, бағалау парағы, рефлексия парағы, интерактивті тақта.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

2 мин

5 мин

Сыныппен амандасу. Сыныпты түстер арқылы топқа бөлу.

Оқушылар зейінін сабаққа психологиялық түрде аудару және сынып оқушыларын бағалауға арналған бағалау парақтарын үлестіру.

Өткен сабақты қорытындылау және жаңа сабақпен байланыстыру:

Үлестірмелі бетшелердегі сұрақтар. Жауап беру нәтижесінде жаңа сабақтың тақырыбы шығады.

Ұ

Л

Ы

Ж

І

Б

Е

К

Ж

О

Л

Ы

1

2

3

4

5

6

2

7

1

1

Сұрақтар:

  1. Ғұн әскерінің шабуылынан қорғану үшін б.з.б.ІҮ-ІІІ ғасырларда Қытайлар ...........................салдырады. (Ұлы қытай қорғаны)

  2. Мезолит дәуірінің басты жаңалығы садақ пен ........пайда болуы. (жебе)

  3. Әбу Насыр әл Фарабидің құнды кітаптарының бірі («Ізгі қала»)

  4. 546 жылы соғыста түркілердің Ашина тайпасын басқарған қаған (Бумын қаған)

  5. «Алтын киімді адам» табылған жер (Есік қаласының маңы)

  6. Геродоттың еңбегі («Тарих»)

  7. Б.з.б 12-5мыңжылдықтар аралығын қамтитын кезең (Орта тас ғасыры)

Амандасады, қолдарына берілген түстер арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа тақырыпты табады.



Тұсаукесер



5 мин

«Ұлы Жібек жолы» бейнематериал көрсету.

Осы тақырып бойынша не білесіңдер?

Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар

Оқушылар бейнероликті қарайды.

Оқушылар осы тақырып бойынша білетіндерін интербелсенді тақтаға жазады.

Негізгі бөлім





3 мин









7 мин





8 мин





8 мин

Төрт топқа бірдей тапсырма беремін. Әр топқа тапсырманы интербелсенді тақтаға бөліп орындатамын. Жауаптарын топтар өзара бағдаршам түстері арқылы дұрыс, қате екендігін анықтап отырады.



1

Ұлы Жібек жолы арқылы сауда жасаған мемлекеттер:тапсырма.

Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспарҰлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспарҰлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспарҰлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспарҰлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспарҰлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспарҰлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспарҰлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар

Үндістан

Түркі қағанаты

Иран

Русь

Византия

Франция

РИМ







2 - тапсырма

КҰлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспарарта бойынша Ұлы Жібек жолы Қазақстанның қандай қалалары арқылы өтетінін анықта. Қалалар туралы мәлімет бер.

Отырар, Йасы, Сығанақ, Тараз, Сайрам қалалары

3-тапсырма: Ұлы Жібек жолының қызмет ете бастауымен байланысты пайда болған «әлемнің төрт патшалығы» атап, көрсет.

Оңтүстіктегі пілдер патшалығы

Батыстағы асыл тастар патшалығы

Солтүстіктегі жылқылар патшалығы

Шығыстағы адамдар патшалығы

Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар

Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспарҰлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар

Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар

Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар

4Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар - тапсырма: Топтастыр

Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар



Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. Бағдаршам түстері арқылы тексеріп отырады.



Топтарға берілген тапсырма бойынша оқулықпен жұмыстана отырып елдердің ішінен Ұлы Жібек жолы арқылы сауда жасағн елдерді анықтап интербелсенді тақтадағы бос тор көздерді толтырады.







Оқушылар Отырар, Йасы, Сығанақ, Тараз, Сайрам қалаларын картаға салып, көрсетіп осы қалалар жөнінде мәлімет береді. Оқулықпен жұмыстанады.

Оқушылар патшалықтарды атай отырып суреттермен сәйкестендіреді.





Оқушылар Ұлы Жібек жолы бойындағы қалалар мен сауда тауарларын топтастырады. Қалаларды жазады, сауда тауарларын суреттермен қояды.

Қорытынды



3 мин





3 мин



2 мин

5-тапсырма

«Тарихи диктант» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Қате мәтін.

Ұлы Жібек жолы деп Еуропа мен Азия елдерін байланыстыратын, сауда керуен жолы. Б.З.Б ІІ ғасыра Ұлы жібек жолы, Моңғолиядан басталып, Римге дейін жеті мың шақырымнан астам қашықтыққа жеткен. Қытай фарфоры осы жол арқылы батыс елдеріне жеткізілген. Ұлы Жібек жолы деген атау 1877жылы пайда болды.

Дұрыс мәтін.

Ұлы Жібек жолы деп Еуропа мен Азия елдерін байланыстыратын, сауда керуен жолы. Б.З.Б ІІ ғасыра Ұлы жібек жолы, Қытайдан басталып, Римге дейін жеті мың шақырымнан астам қашықтыққа жеткен. Қытай жібегі осы жол арқылы Батыс елдеріне жеткізілген. Ұлы Жібек жолы деген атау 1877жылы пайда болды.

Сабақтың басында берілген табыс критерийлерімен оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұйымдастыру.

Оқушы бағалауын тыңдап, өзім қорытындылап бағалаймын

Оқушы бағалауын тыңдап, өзім қорытындылап бағалаймын.

Үй тапсырмасы: «Ұлы Жібек жолы » тақырыбын оқып келу.

Сабақ соңындағы рефлексия: «Блоб ағашы » әдісі

Оқушылар мәтіндегі тарихи қателерді тауып астын сызады. Ширма ашқанда дұрыс мәтінмен салыстырып тексереді.




Әр оқушы табыс критерийлеріне қаншалықты жеткенін талдап, өзін-өзі бағалайды.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Оқушылар «Ұлы Жібек жолы» тақырыбы бойынша ағаштың қай жерінде тұрғандықтарын көрсетеді.



Ұлы Жібек жолы қысқа мерзімдік жоспар

© 2010-2022