Сақтардың тәуелсіздігі үшін күресі 5 класс

Раздел История
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні: 22.01.2016ж.

Қысқа мерзімді жоспар

№36-сабақ сыныбы: 6 пәні : Қазақстан тарихы Солтанова А.Ж.

Сабақтың тақырыбы: Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі

Сабақтың мақсаты:Оқушыларға сақтардың парсыларға қарсы күрестегі ерлігі мен тәуелсіздік үшін күрескен даңқты қолбасшылар Томирис, Спитамен, сақ жауынгері Шырақтың ерлігі туралы білімдерін қосымша ізденіс жұмыстары арқылы жүйелеп меңгерту.

Дамытушылық: Оқушылардың өздігінен жұмыс істеу және салыстырмалы талдау жасау дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды өз елін сүюге, қадірлеуге, осы елдің ұланы екенін мақтан етуге, өз елінің ұлтжанды патриоты болуға баулу.

Күтілетін нәтиже: Сақтардың тәуелсіздігі үшін күресі туралы біледі.

Томирис, Кир, Спитамен, Шырақтың ерлігі туралы талдау жасайды.

Сақтар туралы талқылап, күрестегі ерлік жолдарын жинақтайды.

Сақтардың парсыларға қарсы күрестегі ерлігі мен тәуелсіздік үшін күресі туралы өз ойларын айтады.

Сабақтың ресурстары: А-3 парағы,қайшы, желім, түрлі-түсті қағаздар, постер, «Түйінді сөздер» әдісі,

Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімінің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ой қозғау

4 миннут

1 миннут

4 миннут

1.Оқушылармен амандасу, сабаққа сәттілік тілеу, жұмыс істеуге жағымды ахуал тудыру,тақырыпқа тоқталу.

2. «Ұлы дала» бейне клип көрсете отырып, сынып ішінде ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру.

3.Сыныпты «Томирис, А.Маедонский, Шырақ, Спаргапис» аттары бойынша 4 топқа бөліп, топ ішінде өздері рөлдер бөлініп беріледі.

4. «Түйінді сөздер» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Мұнда өткен тақырыптағы жаңа сөздерді шығармын. Оқушылар сол сөздерге қарап жауап береді.

1.Сабаққа ынталанады.

2. Бейне клип көріп, жағымды ахал қалыптасады.

3.Сынып батыр аттары бойынша 4 топқа бөлінеді, ішінара рөлдерін анықтап алады.

4.Үй тапсырмасына белсене жауап береді.

3.Сергіту жаттығуын орындайды.

Мағынаны тану


5 минут

2 минут


3 минут

5 минут

«Джигсо»әдісі

1.Мәтінді бөліп беремін.

2.Әр топ өзіне бөлініп берілген мәтін бөлігін талдауға уақыт беремін.

3.Әр топтың бір өкілі басқа топқа барып түсіндіреді.

«Кластер» әдісі

1.Әр топқа «Сақтар, Тәуелсіздік,Шырақтың ерлігі,Томиистің ерлігі» туралы жазады.

Жұмбақ шешу:

Жауабы:1Сақ сөзі парсы тілінде аударғанда : Құдіретті еркектер.

2.Жауабы: Массагеттер

3.Жауабы: Ктесий

4.Жауабы:парадарайда

1.Мәтіннің бөлінген тұсын оқиды.

2.Әр топ өзіне бөлініп берілген мәтін бөлігін талдайды.

3.Әр топтың бір өкілі басқа топқа барып түсіндіреді.

1.«Кластер» әдісін топ бойынша орындап қорғайды.

2. Жұмбақ шешуін табу. 4-топ

Ой толғаныс

3 миннут






3 минут

2 минут





1. Оқушыларға хронологиялық диктант түрінде беріліп, әр жылдарда болған оқиғаларды баяндайды.
Б. з. б. 530 жыл. Жауабы: Сақ жеріне Кир бастаған парс әскерлерінің басып кірген уақыты
Б. з. б. 570 - 520 жылы. Жауабы: Жазба деректерден бергі б,з,б 570-520 өмір сүрген сақ патшайымы Томирис.
Б. з. б. 519 жылыЖ: Дарий бастаған парсы әскерлері жоғырығының мерзімі.
Б. з. б. ІҮ ғасыр Ж: Б.з.б сақтар қоршауға алған грек горнизоны орналасқан қала Мараккана.

2.Әр топ ішіндегі бағалаушылар формативті баға беру.

3. Пошта жәшігіне кері байланыс жазып, салу.

4.Үйге тапсырма «Ерлік түбі бірлік» тақырыбына эссе жазу.

1.Хронологиялық тапсырмаларды орындап, баяндайды.


2.Форативті бағалау жүргізеді бағалаушылар.

3.Пошта жәшігіне кері байланыс жазып, салады.

4. «Ерлік түбі-бірлік» тақырыбында эссе жазып келеді.



© 2010-2022