• Преподавателю
  • История
  • Разработка урока на тему: Боротьба Київської Русі з кочовиками. Володимир Мономах. «Повчання дітям»

Разработка урока на тему: Боротьба Київської Русі з кочовиками. Володимир Мономах. «Повчання дітям»

Раздел История
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

5 клас

число

Тема уроку:

Боротьба Київської Русі з кочовиками. Володимир Мономах. «Повчання дітям».

Мета уроку: ознайомити учнів з ходом боротьби слов'ян з кочовиками в Київській Русі, продовжувати розвивати вміння аналізувати матеріал, виховувати громадянську компетенцію.

Тип уроку: комбінований

Основні дати: 1053-1125 - роки правління Володимира Мономаха, 1103, 1109, 1110, 1111 рр. - походи проти половців, 1113 р.- повстання у Києві,

1094 р. битва з половцями на р. Сула., 1097 - Любецький з'їзд князів

Основні терміни: кочовики, «Повчання дітям», Любецький з'їзд князів

Структура уроку.

I. Організаційний момент.---------------------------------------------------2 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.------------------------------------5 хв.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу---------------------------------------------28 хв.


  1. Теорії появи Київської Русі

  2. Правління Аскольда та Діра

  3. Правління Олега

  4. Правління князя Ігоря.

  5. Походження назви «Русь».

ІV. Закріплення нових знань учнів------------------------------------5 хв.

V. Підсумки уроку---------------------------------------------------------2 хв.

VI. Домашнє завдання----------------------------------------------------3 хв.

Хід уроку:

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

«Світ не пізнаєш, не вивчивши своєї історії, свого краю, своєї батьківщини, своєї землі».

Учням було задано завдання підготувати розповідь про одного з правителів Київської Русі до правління Володимира Мономаха. Вчитель пропонує учням скласти команду за типами доповіді школярів. Проводимо міні - гру «історичний брейн-ринг».

  1. Варязькі воїни, надали сх. слов'янам військову підтримку, звільнили від данини кочівникам і стали князювати в Києві. (Аскольд та Дір)

  2. Київ стає центром руської держави - "матір'ю городів руських" при якому князі (Олег)

  3. «Запорожцем на престолі» став (Святослав)

  4. Став першим київським князем за автохтонною теорією (Кий)

  5. «Як внадиться вовк між вівці, то повиносить усе стадо, поки його не уб'ють. Так буде і з нами, як його не вб'ємо, то нас вигубить». (Святослав)

  6. «Хочу жити над Дунаєм. Тут середина моєї землі, сюди зводиться всяке добро». (Святослав)

  7. Програв візантійцям і через нього було відмінено угоди 907 та 911 років

За методом «сніжна куля» провести опитування учнів

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Пояснення нового матеріалу за блок схемою (додаток №1)

  1. Теорії появи Київської Русі

  2. Правління Аскольда та Діра

  3. Правління Олега

  4. Правління князя Ігоря.

  5. Походження назви «Русь».

ІV. Закріплення нових знань учнів

Прочитати вірш автора Юрія Куковякіна, завдання для учнів - прослухати а потім повторити історичні події (прийом «хто більше»)

По смерти Святополка-Михаила,

Собрали киевляне свой городской совет.

Решили, что у власти, у ее кормила

Им более по нраву лишь «Мономаха» свет.

И были Святославичи согласны таковому.

Отдали они все свои ему права.

Престола Всероссийского и никому другому.

Его, казалось им, светлей всех голова.

Святым своим благодеяньем,

Владимир имя, «Мономаха» укрепил.

Начал с того, что княжеским решеньем,

Закон о должниках в Уставе заключил.

Сей государь был нрава не крутого.

Однако знал, нужна была «гроза»

Для усмиренья бунта, восстания любого,

Для устрашенья отроков и внешнего врага.

Такой политикой навел в стране порядок:

Сын Мстислав Финляндию походом усмирил.

Георгий, младший сын, хазар гнал без оглядок,

Затем болгар Казанских данью обложил.

А третий - Ярополк, вблизи самого Дона

Балин, Чешлюев, Сугров тогда освободил.

Пленил строптивых Ясов, что жили у кордона,

И девушку оттуда он в жены прихватил.

И следом, из России Владимир тоже выгнал

Всех печенегов подлых, подобных им торков

Охотно по-отечески, он беловежцев принял,

Что около Чернигова искали с ним торгов.

Так, имя «Мономаха» узнали сразу в мире.

Его боялись, втайне, по обе стороны.

Он ужасы вселял - на Западе, Востоке.

Считалось, нет опаснее другой такой страны.

Успехи Государевы дошли до самой Греции.

Боясь, что Русь усилилась, собрали ей дары.

В соборном храме Киева все «Мономаха» специи

Преподнесли Владимиру, Царем здесь нарекли.

Но внутренние распри покоя не давали.

От них душа Владимира расстроена была.

Князь сделал все тогда, чтоб о Руси сказали:

Едина, неделима - вся русская земля.

Княженьем в Государстве Владимир добивался,

Чтобы Россия больше внутри войн не вела.

Через 12 лет внезапно он скончался,

И почести посмертные ему Русь воздала.

Владимира любили за добрый нрав и сердце,

Что так болело сильно, за все в стране дела.

И в православной вере, а также иноверцев,

Любовь всего народа до наших дней дошла.

Своею родословною обязан был он деду, -

Царю Восточной Греции, что «Мономахом» был.

За доблесть, честь и славу, и волю за победу,

Василием в религии - Единоборцем слыл.

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

1-3

4-6

7-9

10-12

Виписати терміни до теми уроку

Скласти тези за темою уроку

Переказ за темою уроку

Порівняти діяльність В.Мономаха з іншим князем Київської Русі на вибір

Додаток № 1.

Боротьба слов'ян з кочовиками

Разработка урока на тему: Боротьба Київської Русі з кочовиками. Володимир Мономах. «Повчання дітям».




Разработка урока на тему: Боротьба Київської Русі з кочовиками. Володимир Мономах. «Повчання дітям».


  1. Правління Ярославичів




  1. Володимир Мономах та його діяльність

Разработка урока на тему: Боротьба Київської Русі з кочовиками. Володимир Мономах. «Повчання дітям».


© 2010-2022