«Ұлт азаттық қозғалыстың тарихи маңызы» 8 сынып

Раздел История
Класс 8 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
8 «Б»

Тақырыбы

Ұлт - азаттық қозғалысының тарихи маңызы.

Мақсаты

Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістің жеңілу себебі мен тарихи маңызымен таныстыру. Қазақ хандығы мен Кенесары билігіне салыстырмалы талдау жасау, қорытынды шығару өз көзқарасымен дәлелдеу дағдыларын жетілдіру.

Жалпы мақсаты

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістің ерекшеліктерін оқып біледі. Қазақстанның жеріндегі көтерілістер туралы мәліметтер алады.

7 модульдің қолданылуы

АКТ", "Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер", "Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау", "Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету", "Оқытуды басқару және көшбасшылық".

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Миға шабуыл», «Тарихшы домино», «Әлемді шарлау», «Адасқан әріптер», «Сәйкестендіру»

Қолданылатын ресурстар

Маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, карта

Ұйымдастыру кезеңі




Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын.

Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.

Топқа бөлдіремін. Суреттер арқылы.

Қалай отыратындықтарын түсіндіремін

I- топ «Хандар»

II-топ «Билер»

III-топ «Батырлар»

IV-топ «Сұлтандар»

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Шеңбер жасап бір-біріне жылы сөздер айтты.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білім

Қызығушылық тарын ояту

«Миға шабуыл» Әдісі бойынша сұрақ-жауап сәті

Сұрақ жауапты пайдалану Дисскуссиялық өрнек

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру

Өткен тақырып арналған үй тасырмасын қайталау ға сұрақтар жасалып, арнайы тақтада көрсетіледі «Ия» «жоқ»

Кенсарының ағасы Саржанды Қоқан ханы өлтірді

Е.Пугачев көтерілісіне қатысқан қазақ жүздері : Кіші және Ұлы жүз

С.Датұлы көтерілісінің негізгі қозғаушы күші : шаруалар

1802 ж С.Датұлы қаза болған жер: Хиуа хандығы

1822 жылы құрылған округ : Ақмола

Бөкей ордасының ханы Жәңгір жас кезінде тәрбиеленді : Астрахан губернаторы Андреевскийдің үйінде

Бөкей ордасындағы көтеріліс кезіндегі ірі шайқастар : Тастөбе Ақбұлақ

Исатай старшын болды : 24 жас

1822 Сібір қазақтар жарғысына қарсы қазақтардың күресін басқарды : Саржан Қасымұлы

Жоламан Тіленішұлы бастаған көтеріліс : (1822 - 1834) жж

«Сібір қазақтарының Жарғысы» қабылданды : 1825 жылы

Ішкі ордада «Хандық кеңес» құрылған жыл : 1829 ж

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру.

Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады

Түсіну

«Тарихшы домино»

жаңа сабаққа дайындық жасау

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға үлестірме қағаздары таратылады. Ой қозғау арқылы жаңа сабақтың негізгі тақырыбы мен мағынасын аштыру

1825-1826 жылдары - - - - аймақтық өкімет орындарын ашу-ызаға толы - жазып, - приказдарды таратуда талап етті.

2. 1838 жылы Қиыл - - өзендерінің бойында көтерісшілер мен жазалаушылар арасында - - өтті.

3. XIX ғ екінші жартысында өмір сүрген ағылшын журналисі Д.Ч.Бульжер деп жазды. - -

жігерлі, терең ойлы, қайратты - - - ерекше тұлға.

4. - тарих сахнасында өзінің бабасы - - ханның ісін жалғастырушы ретінде көрінді. Ол - султанның баласы - - туған немересі еді

Оқушылардың мақсаты берілген тапсырма бойынша жұмыс жүргізеді, топ бойынша әрекеттер жүргізу арқылы жаңа тақырыпқа бастама жасайды.

Қолдану

«Әлемді шарлау»

Топқа тапсырма беру Оқулықпен жұмыс

Осы әдісте оқушы өз білетінін еске түсіреді қағазға жазады, көршісімен бөліседі, талқылайды. Яғни айту, бөлісу, ортаға салу арқылы оның ойы ашылады.

1. Көтерілістің себептері, мақсаты және қозғаушы күштері.

2. Көтерілістің барысы Кенесарының хандық билігі

3. Патша үкіметінің жазалау әрекеттері

4. Көтерілістің жеңілу себептері мен тарихи маңызы

Берілген жаңа тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қазаға жазылған тапсырмаға қатысты жауабын көрсетеді.

Сергіту сәті

«Жұмыр қылыш» атты жаттығу жасау

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.

Талдау

«Адасқан әріптер» жаңа тақырыпты меңгере отырып талдау жасау

Тапсырмалар беру арқылы тақырыпты талдау мақсатында тақтаға шатасқан әріптерді ілу, оқушылар әріптерден құрастырып сөз жазады және сол сөздің мағынасын ашады.

З Ұ Ж М Е Ш А А К Ы С Н Е Р А А Т У П Ы Л

Зекет - мал өсірушілер ден алынатын салық

Ұшыр - диқандардан алынатын салық

Жасауыл - сенімді адамдары

Манап - қырғыздардың ақсүйек ру басылары

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді

Жинақтау

«Сәйкестендіру»

Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма қағаздарын таратады

1. Кенесары бастаған көтеріліс болды

2. Кенсарының саяси көзқарасының қалыптасуына әсер етті

3. Кенсары қолын басқарған атақты батыр

4. 1842 ж. көтерілісті қанға бояуды ойластырған Орынбор губернаторы

5.Патша талаптарын Кенесарыға жеткізген орыс елшілері

6. Орта жүздің соңғы ресми ханы

7. Сырым Датұлы бастаған көтеріліс болды

8. Кенесарының Қоқан бектеріне қарсы күресін қолдаған Ұлы жүз батыры

1. 1837-1847жж.

2. Қасым сұлтан

3. Иман

4. В.А.Обручев

5. Долгов пен Герн

6. Айғаным ханым

7. 1783-1797жж.

8. Саурық

Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын қағазға жазып береді

Бағалау

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Өзін өзі топпен бағалайды

Рефлексия

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру



© 2010-2022