• Преподавателю
  • История
  • Жартылай отырықшы мен көшпелі мәдениеттің өзара әсері. Қала және дала тұрғындарының материалдық мәдениеті

Жартылай отырықшы мен көшпелі мәдениеттің өзара әсері. Қала және дала тұрғындарының материалдық мәдениеті

Раздел История
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқа мерзімді сабақ жоспарыЖартылай отырықшы мен көшпелі мәдениеттің өзара әсері. Қала және дала тұрғындарының материалдық мәдениеті.

Мектеп: Қарасу ауданының «Шолақаша орта мектебі»

Күні:19.09.2016ж

Мұғалімнің есімі: Карибаева Динара Булатқызы

СЫНЫП: 7

Қатысқандар саны: 12

Қатынспағандар саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Көшпелілердің материалдық құндылықтарына жататын баспана салу, қыш құмыра жасау, металл өңдеу, сауда мен ақша айналым туралы ақпарат беру.

Көшпенділік пен отырықшылықтың артықшылықтарын ажыратуға үйрету.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Көшпелі және отырықшы мәдениет дегеніміз не?

қала мен дала тұрғындарының материалдық мәдениетін ажырата біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

мәдениеттің айырмашылығын, маңыздылығын талдай отырып ұғынады, өз ойларын ұсынады

Кейбір оқушылар: : орта ғасырлардағы және қазіргі заман мәдениетінің қалыптасуына тигізген әерін бағалайды.

Саралау:

Қосымша көмекті қалай жоспарлайсыз?

ЖАДА аймағымен оқушалар бір-бірлеріне көмек көрсетеді, үлестірмелі тапсырмалар

Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы қалай күрделендіресіз?

Индукция, дидукция әдісі арқылы.

Бағалау:

Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Формативті бағалау: «Бағдаршам» арқылы бағалау, «Екі жұлдыз бір ұсыныс» арқылы бағалайды, критерийлер арқылы.

Сумативті бағалау.

Пәнаралық байланыс:

Қазақ әдебиеті, география.

Сабақ барысы

Уақыты

Тапсырмалар

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

08.30.

3 мин.

Психологиялық ахуал

«Жылы сөздер» тренингі

Сынып оқушыларын «Пазл» әдісі арқылы топқа бөлу

Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту үшін психологиялық тренинг өткізу.

Оқушларға пазл бөліктеріне қиылған 3 суретті беремін.

Оқушылар шеңберге тұрып бір-бірлеріне жылы сөздер, лебіздер айтады, бүгінгі күнге сәттілік тілейді.

Қиылған сурет бөліктерін алып бір-бірлерімен пазл суретін құрастырып топқа бөлінеді.

08.33.

4 мин

Үй тапсырмасын тексеру

«Өрмекші» әдісі.

Оқушыларға үй тапсырмасы бойынша оқушыларды ортаға шығарып үй жұмысын тексеремін. Мұғалім бір сұрақты 1 оқышуға қояды, ал оқушы келесі оқушыға өзі бір сұрақ қойып жіпті лақтырады.

Оқушылар үй жұмысы бойынша алдын ала сұрақтарды дайындап келеді, бір-бірлеріне сұрақ қойып жіп лақтырады өрмекшінің торын жасап сұрақтарға жауап береді.

«Бағдаршам» арқылы бағалайды.

08.37

5 мин

Білу топтық шағын шығарма

Көшпелі және отырықшы өмір салты деген тақырыпқа шағын шығарма жазғызамын

Топпен шығарма жазады, оны оқиды

08.41.

4 мин

Түсіну

Миға шабуыл

Бейнефильм көресту

Тақырып бойынша шағын бейнефильм көрсету, түрткі сұрақтар бойынша жаңа тақырыпты айқындау.

Бұълар кімдер?

Олар немен айналысып жатыр?

Бұл халықтардың өмір салты қандай?

Бейне фильмді қарайды.

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді жаңа тақырыптың мазмұнын ашады.

08.45.

12 мин

Қолдану

«Өкіл» әдісі арқылы басқа топтарға түсіндіреді

Мұғалім оқушыларға тақырыптарды бөледі, оқушылар топпен дайындалады, талқылайды ортаға салып, әркім жеке болып басқа топтарға барып өз тақырыптарын түсіндіреді.

  1. топ-Жартылай отырықшы мен көшпелі мәдениеттің өзара әсері.

  2. топ -Қала және дала тұрғындарының материалдық мәдениеті.

  3. топ- Қыш құмыра

Оқушылар жаңа тақырыптыөзара оқиды, ортаға алып бірге талқылайды, дәлелдейді. Содан соң жеке, жұппен бөлініп басқа топтарға барып түсіндіреді.

Жеке жұмыс.

Жұптық жұмыс

Топтық жұмыс.

«Екі жұлдыз бір ұсыныс» арқылы бағалау

08.57.

3мин

Тренинг

«Маңдайдағы 10 сұрақ»

Балалар сұрақ арқылы жасыраған заты табу керек

09.00.

5 мин

Талдау INSERT әдісі

INSERT әдісі арқылы талдау жүргізу. Нені білдім, нені біліп алдым, нені білгім келеді.

Оқушылар кесетін толтырады.

09.05.

5 мин

Жинақтау

«Барьер» әдісі

«Барьер» әдісі арқылы мұғалім сұрақтарды алдын ала дайындап оқушыларға білімдерін жинақтауға ұсынады.

Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап беріп кедергілерден ары қарай өтеді.

09.010

3 мин

Бағалау

Тақырыпқа қатысты сұрақтар қойып сабақтың тақырыбына баға береді.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, сабақты бағалайды.

09.15.

1 мин

Рефлексия

«Табыс ағашын» тақтаға ілемін

Оқушылар стирге жазып, сабақты бағалайды, стикерді ағашқа іледі.



© 2010-2022