• Преподавателю
  • История
  • ХҮІІІ ғ. классицизм. Халықтың тұрмысы, салты, әдет-ғұрпы, ғылым мен мәдениет, әдебиет пен өнер

ХҮІІІ ғ. классицизм. Халықтың тұрмысы, салты, әдет-ғұрпы, ғылым мен мәдениет, әдебиет пен өнер

Раздел История
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қызылорда облысы,

Шиелі ауданы,

№45 «Ақ Орда» мектеп-гимназиясы

Тарих пәні мұғалімі: Махаш Г

Сабақтың тақырыбы: ХҮІІІ ғ. классицизм. Халықтың тұрмысы,салты,әдет-ғұрпы,ғылым мен мәдениет, әдебиет пен өнер

Сабақтың мақсаты:


  • Капитализмнің жаңа идеяларының мәдениеттің және ғылымның дамуына тигізген ықпалын аша келіп, ХҮІІІ ғ. классицизм,халықтың тұрмысы,салты,әдет-ғұрпы,ғылым мен мәдениет, әдебиет пен өнер туралы білім беру;


  • Оқушыларды қоршаған ортаны игеруде ғылымның әр түрлі салаларын меңгеруге, жаңа прогрессивтік идеяларға ұмтылуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндірмелі -баяндау, сызба сызу, оқулықпен жұмыс.

Көрнекілік: Дүние жүзінің саяси картасы

Жетекші ұғымдар:

Материалды , рухани болмыс, ағартушылық ғасыр, өнер саласы, инерция.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

  • 1.Дәптермен жұмысты тексеру

  • 2.Сөздерге анықтама беру

  • 3.Сипаттама беру

  • 4.Сұрақ-жауап

  • 5.Бос орынды толтыру.

Аты-жөні:

Ағылшын философы

Француз ойшылдары

Механик, физик, астроном

Ағылшын ғалымы

Неміс ғалымы және философы

Ағылшын философы, мемлкеттік қайраткер

Ұлы француз математигі

Ұлы неміс астрономы

2.Кесте толтыру.

ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырлардағы ғылымның басты жетістіктері


Математика

Химия

Физика

Астрономия

Медицина

Биология











ІІІ.Өткен материалды қорытындылау.

ІҮ.Жаңа материалды баяндау:

Сабақтың жоспары:

  • ХҮІІІ ғ. классицизм.

  • 2.Суретшілер.

  • 3.Музыка

Сабақтың мазмұны:

1. Классицизм (лат. classіcus - ең үлгілі) - 17 - 19 ғасырлардың басында әдебиет пен өнерде өріс алған көркемдік бағыт. Әдебиеттегі Классицизм Ежелгі Грекия мен Ежелгі Римнің классиклық әдеби шығармаларын үлгі тұтты. Классицизм үрдісіндегі туындылардың тек тақырып, кейіпкерлерді таңдап алуында ғана емес, сонымен қатар қатынасушы адамдардың іс-әрекеттерін суреттеуінде де өзіндік өзгешеліктері бар. Классицизмге тән негізгі ерекшелік - көркем шығарманың құрылысын бір тәртіпке бағындыру. Мысалы, драмалық шығармаларды "үш бірлікті" сақтай отырып жазу талап етілді: уақыт бірлігі (оқиға бір тәулік - 24 сағат ішінде ғана өтуі керек), орын бірлігі (оқиға тек бір орында ғана өтуі керек), оқиға бірлігі (оқиға бірінен-бірі туындап, бір ізбен дамып отыратын бір ғана сюжеттік желіге құрылуы шарт).

2.Оқулықпен жұмыс:

Жылдарға сай суретшілердің аты-жөнін жазыңдар:

(1684-1721 жж.)- ------------------------------------------------------------------------

(1703-1770 жж.) - -------------------------------------------------------------------------

(1732-1806 жж.) - -------------------------------------------------------------------------

(1699-1779жж. - ---------------------------------------------------------------------------

( 1697-1764 жж.)- -------------------------------------------------------------------------

Ү. Бекіту: 1. Сұрақ- жауап.

2.Кесте толтыру.


ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырлардағы ғылымның басты жетістіктері


Кезеңі

Қайраткерлер

Қандай жаңалықтар ашты?

Әдебиет пен өнер саласындағы жаңалықтар










ҮІ.Бағалау.

ҮІІ.Үйге тапсырма: §14.Оқу.

ҮІІІ. Қорытындылау.


© 2010-2022