"Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламалары"

Раздел История
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні : Қазақстан тарихы Күні: 10.11.20165 - сынып

Сабақтың тақырыбы:

«&9. Шығыстың ғұламалары»

Оқу мақсаттары:

Шығыстың ғұлама ғалымдарымен таныстыру. Ғылым жолындағы еңбектері туралы мағлұмат беру

Сабақтың мақсаттары:

Барлығы: шығыстың ғұлама ғалымдарының өмірі мен еңбектері туралы білуге үйрету.

Көбі: тақырыпты түсініп, топ ішінде талқылайды.

Кейбірі: алған білімдерін өмірде қолдана алады.

Оқып үйренудің нәтижелері:

Шығыстың ғұлама ғалымдарымен танысады. Еңбек жолындағы шығармаларын біледі, топ ішінде бір- бірін тындай отырып, өзін-өзі бағалауға үйренеді.

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Оқудағы жаңа тәсілдер. Джигсо әдісі. Сұрақ-жауап. Сыни тұрғыдан ойлануға дағдыланады. Рефлекция. Бағалау.

Құралдар:

ҚР картасы, оқулық, сурет, дәптермен жұмыс, стикер.нтерактиКпрерноноенеекіліктерпппппиипппақыт

Тапсырмалар:

1. Ұйымдастыру ( топқа бөлу, ғұламалардың портреттері арқылы 3 топқа бөлінеді.)

2. Кім тез табады? Жаңа тақырыпты сұрақтардың жауаптары арқылы табады.

3. Кім? Қандай? Не туралы? Ойыны (кестені топ болып толтыру)

4. Джигсо әдісі (мәтінмен жұмыс)

5. Тұлғаны тану ( деңгейлік тапсырма)

6.Ашық тест орындау.

7. Кері байланыс ( 2 жұлдыз, 1 ұсыныс)

Дерек көздер:

оқулық, сурет, дәптермен жұмыс.Плакат, ҚР.картасы

Сабақтың барысы

Сабақ барысы

Әдіс- тәсілдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

Оқудағы жаңа тәсілдер.

1. Сәлемдесу.

«Сиқырлы көл» тренингі

Мақсаты: Жеке тұлға өзін-өзі құрметтеуге, сыйлауға үйрету, өзін-өзі бағалауға үйрету.

Құрал -жабдықтар:

қорап, айна.

2.Шығыс даналарының аттарымен бөлу.Жүсіп Баласағұни, Махмуд Қашқари, Қожа Ахмет Йассауи.

3. Оқушылардың көңіл- күйлерін бақылау.

1.Мазмұны: Қатысушылар дөңгелене отырып, көздерін жұмады. «Қазір мына қорапты бір-біріңе кезекпен жалғастыру керек. Қорапты алған адам көзін ашып, қораптың ішін қарайды, оның ішінде әлдебір керемет көл бар, сол көлдің ішінде жер бетінде ,ең тамаша адамды көресіздер. Оған күлімсіреп қарау қажет.

2. Ғалымдардың суретімен 3 топқа бөлінеді.

Білу, түсіну

Миға шабуыл

1.1 Кім тез табады? Сұрақтар арқылы жаңа тақырыпты табу.

2. Кім?(ғалымдар, туған жылы, жері) Қандай?(ең басты еңбегі) Не туралы? (еңбегінде айтылған ойы) Кестені толтырады.

3.Үлгірімі төмен оқушымен жұмыс: берілген кестені толтырады.

1. Сұрақ- жауаптар арқылы үй тапсырмасын қорытындылап айтып өтеді, жаңа тақырыпты жауаптары арқылы біледі.

2. Топ ішіндегі критерийлерге байланысты бағалау жүргізіледі.

3. кестені толтырып, көшіреді.

Қолдану

Диологты оқыту


Білім, ғылым туралы қандай мақал- мәтелдер білесіңдер?

1. Джигсо әдісі (мәтінмен жұмыс)

1- топ: Жүсіп Баласағұни

2-топ: Махмуд Қашғари

3- топ: Қожа Ахмет Йасауи

Топ ішінде мәтінді талқылау.

Берілген тапсырманы топ ішінде тақырыптарға байланысты постер жасайды.

Талдау

деңгейлік тапсырма

Тұлғаны тану ( деңгейлік тапсырма)

Әр топ оқушылары топпен ақылдасып, тапсырманы талдап қорғайды.

Бармақпен бағалау

Жинақтау

Ашық тест

1.Ашық тест (7 сұрақ)

2. үлгерімі төмен оқушымен жұмыс: Сәйкестендіру тесті:


Қожа Ахмет Йасауидің еңбегі

А. Ақиқат сыйы

  1. Ахмет Иүгнекидің еңбегі

Б. Диуани лұғат ат-түрк

  1. Әл-Фарабидің өмір сүрген жылдары.

С. 1021-1075

  1. Жүсіп Баласағұнидің өмір сүрген жылдары

Д.Диуани Хикмет

  1. Махмұд Қашғаридің еңбегі.

Е. 870-950

1.Әр топтағы оқушылар ашық тестпен жұмыс жасайды.

Бағалау


  • Топ ережесіне бағынуы;

  • Үй тапсырмалары арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу;

  • Жаңа тақырыпты меңгеруі;

  • Топпен пікірін бөлісуі;

  • Белсенділігі;

1.2.3.4.5.

Рефлексия

« Кері байланыс »

2 жұлдыз , 1 тілек

қай деңгейге жеткенін оқушылар анықтайды. Стикерлерге сабақтан алған жағымды әсерлерін жазады.

Үйге тапсырма

Ғұламалардың өмірбаянына қатысты қосымша материалдар жинақтау, «Отырар кітапханасы» тақырыбына байланысты әссе жазу.

&9.оқу, мазмұндау. Ғұламалардың өмірбаянына қатысты қосымша материалдар жинақтау,

«Отырар кітапханасы» тақырыбына байланысты әссе жазу.



Кім тез табады? Сұрақтар арқылы жаңа тақырыпты табу.

  1. Тарихи әңгімелерді есіне сақтап, елге айтып отыратын адамдарды қалай атаған? (Шежіре айтушылар)

  2. Қазақтың біртуар ұлы, академик Ә.Х.Марғұлан Орталық Қазақстан жеріннен қола дәуірінің теңдесі жоқ ескерткіштер-кешенін қалай атады? (Беғазы-Дәндібай)

  3. Шаньюй деген атаққа ие болған тайпаның билеушісі (ғұн)

  4. Өте жұмсақ металл (мыс)

  5. Сақтардың әйел патшасы, б.з.б. 570-520 жылдары өмір сүрген. (Томирис)

  6. Адам баласының алғашқы қолданған еңбек құралдары неден жасалынды? (Тастан)

  7. Синантроп (қытай адамы)

  8. Көк аспан кімнің мекені (Тәңірдің)

«Шығыстың ғұламалары»









Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламалары Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламалары Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламалары Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламалары

Жүсіп Баласағұни Қожа Ахмет Йасауи

Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламаларыСабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламаларыСабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламаларыСабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламалары

Жүсіп Баласағұни Қожа Ахмет Йасауи

Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламаларыСабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламаларыСабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламалары

Жүсіп Баласағұни Қожа Ахмет Йасауи

Сабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламаларыСабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламаларыСабақ жоспары: Қазақстан тарихынан 5 сынып; тақырыбы: Шығыстың ұлы ғұламалары

Жүсіп Баласағұни Қожа Ахмет Йасауи



Тест: 1-нұсқа

1.Әл- Фараби қай қалада дүниеге келген?

А. Отырар

Б. Испиджаб

С. Тараз

Д. Йасы

2. Қожа Ахмет Йасауи кесенесі салынған қала.

А. Отырар

Б. Сығанақ

С. Түркістан

Д. Баласағұн

3. Әл-Фарабидің өмір сүрген жылдарын анықтаңыз.

А) 1850-1790 жж

Б) 870-950 жж

С) 930-1010 жж

Д) 950- 1020 жж

Е) 960-1010 жж

4. Әл-Фарабидің дүниеге келген қаласы?

А) Йассы

Б) Фараб

С) Сайрам

Д) Сығанақ

Е) Түркістан

5. Әл-Фарабидің қанша еңбектері бар?

А) 100 -ден аса

Б) 150-ге тарта

С) 200- дей

Д) 300- дей

Е) 400-дей

6.Қожа Ахмет Йасауи кесенесі салынған қала:

А) Отырар

Б) Сығанақ

С) Түркістан

Д) Баласұғын

Е) Дамаск

7. Жүсіп Баласағұнидің еңбегін ата

А) Ақикат сыйы

Б) Диуани лұғат ат-түрк

С) Құтадғу білік

Д) Диуани Хикмет

Е) Даналық кітабы

Тест: 2- нұсқа

1. Әл-Фараби түрік, араб тілдерінен басқа тағы қандай тілдерді меңгерген?

А) латын

Б) қытай

С) грек

Д) парсы

Е) араб

2. Әл-Фарабиді қалай атаймыз?

А) «бірінші ұстаз»

Б) «екінші ұстаз

С) «тарих атасы»

Д) «әлемнің тарихшысы»

Е) «ғұлама ғалым»

3. Махмұд Қашғаридің еңбегі

А) Ақикат сыйы

Б) Диуани лұғат ат-түрк

С) Құтадғу білік

Д) Диуани Хикмет

Е) Даналық кітабы

4. Қожа Ахмет Йасауидің еңбегін ата

А) Ақикат сыйы

Б) Диуани лұғат ат-түрк

С) Құтадғу білік

Д) Диуани Хикмет

Е) Түрік тілдерінің сөздігі

5. Ахмет Йүгнекидің еңбегін ата

А) Ақикат сыйы

Б) Диуани лұғат ат-түрк

С) Құтадғу білік

Д) Диуани Хикмет

Е) Түрік тілдерінің сөздігі

6.Әл- Фараби қай қалада дүниеге келген?

А. Отырар

Б. Испиджаб

С. Тараз

Д. Йасы

7. Қожа Ахмет Йасауи кесенесі салынған қала.

А. Отырар

Б. Сығанақ

С. Түркістан

Д. Баласағұн

Сәйкестендіру тесті:



Жүсіп Баласағұни





Қожа Ахмет Йасауи





Махмұд Қашғари







© 2010-2022