- Преподавателю
- История
- Презентация на тему Европейские государства в перид средневековья
Презентация на тему Европейские государства в перид средневековья
Раздел | История |
Класс | 6 класс |
Тип | Презентации |
Автор | Вансаровская И.В. |
Дата | 24.07.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Тема 4. Європейські держави в добу Середньовіччя
Урок 19. Англія: від завоювання до парламенту
Мета: Ознайомити учнів з історією Англії у IX-XIV ст., проаналізувати процес формування держави, станової монархії, зародження традицій парламентаризму, визначити роль Англії в європейській історії; розвивати в учнів навички самостійного опрацювання історичної інформації, роботи в групах.
Очікувані результати: після уроку учні зможуть:
-
показувати на карті Англію, її основні міста;
-
матимуть уявлення про розвиток Англії у період Середньовіччя;
розповідатимуть про реформи Генріха II Плантагенета ;
-
знатимуть про процес становлення в Англії станової монархії.
Поняття: англосакси, «Книга Страшного суду», «щитові грощі», парламент, хартія, «Велика хартія вольностей», громадянська війна.
Основні дати та події:
-
829 - рік утворення Англії;
886-1042 - панування датчан;
-
1066 - норманське завоювання;
-
1215 - «Велика хартія вольностей»;
-
1265 - скликання парламенту;
-
1455-1485 - війна Білої та Червоної троянд.
Історичні діячи: Вільгельм Завойовник, Генріх ІІ Плантагенет, Томас Бекет, Іоанн Безземельний, Ричард І Левове Серце, Уот Тайлер.
Обладнання: настінна карта, історичний атлас, підручник Ліхтей І.М. «Історія середніх віків», 7 кл. мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація знань учнів.
Можна провести у формі гри «Дерево знань». На дошці вчитель малює дерево, до якого прикріпляються листочки-питання.
Питання для гри «Дерево знань»:
-
Що таке «Руна»? (У норманів назва літер, магія)
-
Як у норманів завали бога війни, мудрості, писемності і поезії? (Один)
-
Про кого нормани говорили: «Це дуже приємна у спілкуванні людина, поки її не розсердили» ?(Берсерк)
-
Чим для норманів була веселка? (Веселка вела до небесного царства ,обителі богів)
-
Як на Русі називали норманів? (Варяги)
-
Яким шляхом йшли торговці зі Скандинавії до Візантії (торговим шляхом «з варяг у греки»)
-
Як перекладається слово «норман»? ( «північна людина»)
-
На чому плавали нормани? Який вигляд мали їхні кораблі? (на дракарах, що мали дерев'яну безпалубну туру, весла й вітрила)
-
Які країни відкрили нормани? (Ісландію, Гренландію, узбережжя Америки)
-
Хто з північних королів першим прийняв християнство? (Гарольд Синьозубий)
-
Назвіть причини норманських завоювань. (суворий клімат, нестача родючих земель, військова здобич, як додаткове джерело існування)
-
Які держави були засновані норманами? (заселили Ісландію, заснували герцогство Нормандію, Сицілійське королівство, держави в Ірландії та в Англії)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Англія була однією з перших держав, де був створений парламент. Парламент затверджував податки та шанобливо вказував королю на непорядки в управлінні країною, обмежував владу короля. Англійський парламент, створений у 1265 році продовжує свою роботу і сьогодні.
ІV. Вивчення нового матеріалу
-
Робота з картою: роздивитися Британські острови. Які народи їх заселяли?
VI століття - Британія під владою германських племен.
( Схема на дошці)
7 королівств
-
Південно-Східна частина: юти - королівство Кент
-
Південь Сакси Весекс
Есекс
Сасекс
-
Північ, Центр англи Нортумбрія
Мерсія Східна Англія
VIII століття - посилилися напади вікінгів.
Англи, сакси, юти з часом перемішалися = англосакси.
IX ст. - нормани почали захоплення Британії.
АЛЕ були затримані Альфредом Великим (871-900).
Реформи
Британія розподілена на дві частини
Альфред Данці
Весекс (півд.-зах.) Денло (півн.-схід.)
-
Створення флоту війська.
-
Розподіл країни на графства.
-
890 р. - збірник законів «Правда короля Альфреда».
-
«Англосаксонська хроніка».
Х ст. - король Едгар (959-975рр.) - приєднав Денло, всі землі під загальною назвою England («Англия»).
1066 р. - помирає останній представник династії Альфреда.
Претенденти на престол:
-
Король Гарольд - англосакс.
-
Норманський герцог Вільгельм.
14 жовтня 1066 р. - битва біля Гастингса - Гарольд загинув.
Вільгельм Завойовник - король Англії - 1066-1087 рр.
-побудова фортець (Тауер)
-англосаксонська знать залишилася без землі
Реформи -землі розподілив між своїми рицарями
-1086 р.- перепис населення, «Книга страшного суду»
Вислухавши розповідь учителя про завоювання Англії учні мають відповісти на питання.
-
Хто стояв на чолі норманського завоювання Англії?
-
Із якого міста почалося завоювання Англії? Знайдіть та покажіть його на карті.
-
Чому англосакси зазнали поразки?
Плантагенети (1154-1399 рр.)
1154р.- Генріх ІІ Плантагенет - 1189 р.
Реформи
Судова Військова
Суд присяжних «щитові гроші», найомне військо
Поняття
Судова реформа - запровадження королівських судів та суду присяжних.
Військова реформа - лицарі могли не брати участі у поході в разі сплати «щитових грошей» - особливого внеску, на який наймалося військо.
Адміністративна реформа - на місцях посилена влада шерифів - королівських урядовців.
Спробував контролювати церкву - вбивство Томаса Бекета.
Ричард І Левове Серце (1189-1199 рр.) - «Король-бродяга».
Іоанн Безземельний (1199-1216 рр.).
1215 р. - «Велика хартія вольностей».
Робота з джерелом (стор.184 підр.)
Відповіді на запитання:
-
Яке положення «Хартії вольностей» є найбільш важливим на ваш погляд?
-
Який соціальний склад мав англійський парламент?
-
Якими повноваженнями він був наділений?
Генріх ІІІ -1216-1272 рр.
Протистояння з баронами - громадянська війна.
Симон де Монфор - 1265 р. - збори королівста = парламент - станово-представницький орган
XIV ст.
2 палати
Лордів (знать) Общин (городяни, лицарі)
Нова форма держави - станова монархія.
1348 р.- чума.
Нестача робочих рук «Робітниче законодавство» повстання Уота Тайлера - 1381 р., Джон Болл.
Придушене, А Л Е : - зменшення податків;
-пом'якшення «Робітничого законодавства»;
-прискорився процес переводу селян на грошову ренту;
Війна Білої та Червоної троянди (1455-1485рр.)
Династія Ланкастерів з 1399р. - на гербі Червона троянда.
Робота в парах ( учні відпрацьовують відповідну частину параграфа)
Опрацювавши підручник учні відповідають на запитання:
-
Причини війни Червоної та Білої троянд.
-
Наслідки війни.
Учитель заслуховує одну пару. Якщо є час, то вчитель записує на дошці причини та наслідки війни, а учні у зошиті.
Заповнення таблиці.
Причини війни
Наслідки війни
Суперечки за англійський престол між родами Ланкастерів та Йорків
В Англії - династія Тюдорів, посилюються позиції парламенту
V. Закріплення знань
Тестові завдання:
-
Сучасником та учасником третього хрестового походу був :
а)Вільгельм Завойовник;
б)Генріх ІІ Плантагенет;
в)Ричард Левове Серце.
2. Як звали норманського герцога, який став королем Англії:
а)Вільгельм Завойовник;
б)Генріх ІІ Плантагенет;
в)Ричард Левове Серце.
3. «Велику хартію вольностей» та діяльність парламенту об'єднують:
а)Боротьба з Папою Римським;
б)Обмеження влади короля;
в)Надання самоврядування містам.
4. «Щитові грощі» це:
а)Податок на утримання найманої армії;
б)Податок на утримання шерифів;
в)податок на утримання фортець.
VI. Оцінювання знань учнів
VII. Домашнє завдання
-
Опрацювати зміст параграфа.
-
Підготувати повідомлення про Генеральні штати.