- Преподавателю
- История
- Ашық сабақ Абылай хан. 5 сынып
Ашық сабақ Абылай хан. 5 сынып
Раздел | История |
Класс | 5 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Мухаметкалиева У.Б. |
Дата | 03.01.2017 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақ жоспары: | |||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Абылай хан» | ||||||
Ресурстар: | 5-сынып оқулығы, интерактивті тақта, маркер, стикерлер, суретті плакат, А4, ресурстар, Қазақстанның жаңа замандағы картасы. | ||||||
Мақсаты: | Қазақтың ханы Абылай ханның балалық шағы, хан атануы және т.б туралы білім қалыптастыру. | ||||||
Оқыту нәтижесі: | Қазақтың ханы Абылай хан туралы білімдері толығады. Оқушы жеке өз бетімен жұмыс жасайды, пәнге деген қызығушылығын, жауапкершілігін арттырады. Сұрақтарды талқылауға қатыса алады, бір - бірін тыңдай біледі; | ||||||
Негізгі идеялар | Жаңа сабақты меңгерту.Бірлескен топтық жұмыстың тапсырманы қорғау кезіндегі ынтымақтастығы | ||||||
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | ||||
1-кезең: Ұйымдастыру 4 мин.
| 1.Оқушыларды топқа болу.Спикер тағайындау. Оқушыларды әр кезең бойынша бағалауы , мақсаты түсіндіріледі.Топ ережесін еске түсіру.
| Оқушылар карточкалардағы суреттеді таңдау арқылы топқа бөлінеді. 1-топ: « Төле би» 2-топ: «Абылай хан» 3-топ: «Бұқар жырау» | Карточкада ғы суреттер | ||||
1.Сабаққа психологиялық дайындық жасау. Көңіл күйді көтеру.
2.Барлық топтарға топ ережесін еске түсіру, бағалау парағын беру. | 2.Мұғалім оқушыларға қайталатады: 1,2,3-қазақша 1,2,3-орысша 1,2,3-ағылшынша Бір, екі, үш Раз, два, три Оne, two,three Сынып іші тып-тыныш, Жалқаулықты тастаймыз, Сабақты біз бастаймыз!!! | ||||||
Қызығушылықты ояту10 мин 1.«Инттеллектуалды футбол» ойыны
| Үй тапсырмасын тексеру. Өткен сабақтан алған білімдерін тексеру мақсатында кері байланыс жүргізу. (Универсиадамен байланыс) Үй тапсырмасы бойынша жазылған сұрақтарға әр топ жауап береді. Доп суреттерін кестеге жабыстыру
| 18 сұраққа жауап беру. Мысалы:1.Қазақ - жоңғар соғысы қай ғасырда болды? Жауабы: 18ғасыр 2. «Ақтабан шұбырынды,Алқакөл сұлама оқиғасы» қай жылы болды? 1723-27жыл 3. Ақтабан шұбырынды,Алқакөл сұлама оқиғасынан кейін пайда болған әннің аты? Жауабы: Елім-ай (Топ мүшелі сұрақ қойған кезде доп лақтырып, бір-біріне сұрақ қояды.)
| Доп суреттері
| ||||
2-кезең. Мағынаны тану Бейнематериал (видеоролик) 5 мин
КЛАСТЕР құрау 5 мин | 1.Ендеше, экран арқылы «Абылай хан» тақырыбында бейнематериал (видеоролик) тамашалаймыз. Сабағымыздың мақсаты: Қазақтың ханы Абылай ханның балалық шағы, хан атануы туралы білімімізді толықтыру. Әр топ бейне материалға қорытынды жасау үшін КЛАСТЕР құрау тапсырылады. Абылайхан кім деген сұрақ қойылады? Мүғалім: Оқушыдан неге Абылай ханды қолбасшы, дипломат, мәмлегер деп атадын деп сұрайды? (Неге?) | Оқушылар Абылай хан туралы түсінгендерін талдайды.
Әр топ бейне материалға қорытынды жасау үшін КЛАСТЕР құрады. (Әр топтан 2 оқушы шығып, Абылайхан кім деген сұраққа жауап жазады) Оқушылар неге қолбасшы, неге дипломат екендерін дәлдеп айтып, тақтаға жазады.
| бейнематериал
Абылай хан суреті
| ||||
"Сандар да сөйлейді" ойыны 6 мин | Интерактивті тақтаға оқиға жылдары жасырырып, сөйлемдер ғана көрсетіледі. 1.1711 - 1781 жж. Абылай ханның өмір сүрген жылдары 2.1771 ж- таққа отыруы. 3.1771 ж. Әбілмәмбет қайтыс болды. 4.1781ж. Түркістандағы Қ. А. Иассауи кесенесіне жерленді және т.б | Дәптерге жазады. | Дәптермен жұмыс |
| |||
2.Картамен жұмыс. 2 мин
| Оқушыларға обектілер жазылған карточкаларды алып, оларды тақтадағы картадан көрсетеді.(Үргеніш, Түркістан, Қаратау Ордабасы тауы)
| Обьектілерді картадан көрсетеді. | XVIII ғ картасы |
| |||
Сергіту сәті. «Абылай хан» терме 2 мин | Оқушыларға би қимылдарын көрсетеді | Оқушылар билейді. |
|
| |||
Дәптермен жұмыс 2-мин
| Жаңа тақырыптағы жаңа сөздерді жазуға бағыт береді. | Терминмен жұмыс(Глоссарий) (Дипломат,Қолбасшы, саясаткер) | Дәптермен жұмыс | ||||
3-кезең: «Ой - толғаныс» 3 мин. «Тарих картасы» атты стратегиясы 3ми
Презентация: «Абылай татануы»
| Семантикалық карта орындау;
Даталарды еске түсіріп, сұрақ -жауап арқылы тақтаға жазады Мысалы: 1711,1781,1771 және т.б Дарынды оқушылармен жұмыс. Өз шығамашылығы бойынша өлең жолдарын оқу. (Абылай ханға арнау) Презенциямен жұмыс.
| Семантикалық карта орындайды
1-2 оқушы өлең жолдарын оқиды Оқушылар түсінгендерін ортаға салып, талдайды.
| Карточкамен жұмыс
| ||||
Сабақ қорытындысы Рефлексия «Бас бармақ» 2мин | Оқушылар сабаққа баға беру сұралады | Кері байланыс сабақты қорытындылауға даталарды есте сақтау |
| ||||
Үй тапсырмасы 1 мин |
| Мазмұндау, Абылай хан деген тақырыпта презентация дайындау немесе эссе жазу. |
|
Үлкен Владимировка орта мектебінің
тарих және география пәндерінің мұғалімі: Үміт Болатбекқызы
3