План урока по истории на тему Ы. Алтынсарин және А. Құнанбаев

Раздел История
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ақтөбе облысы

Шалқар ауданы

Бозой орта мектебі

Тарих пәні мұғалімі Рскалиева Жадыра Шамгоновна

Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин және Абай Құнанбаев

Сабақтың мақсаты: а) Білімділік:

Оқушылардың ұлы тұлғалар туралы білетін білімдерін

шыңдай отырып, олардың тарихтан алар орны

қайталанбас бір тұлға екенін меңгерту.

б) Дамытушылық:

Оқушылардың қосымша тарихи материалдармен

танымдық көзқарастарын арттыру, дүниетанымын

кеңейту.

в) Тәрбиелік:

Оқушылардың ұлттық патриотизмге, білім, ғылымға

деген көзқарастарына ықпал жасау.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ

Сабақтың типі: Референд сабақ

Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, сұрақ жауап, СТО технологиясының

элементтері.

Сабақтың пәнаралық байланысы: Қазақ әдебиеті, Өзін-өзі тану

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық дайындық «Өзіммен өзім».

Мақсаты: оқушылардың өзіне деген сенімдерін, ерік күштерін дамытып,

жігерлендіру.

Барысы: Оқушылар көздерін жұмып, музыка ырғағымен денелерін бос

ұстап, былай деп іштерінен қайталайды «Мен өзіме сенімдімін,

ақылды, батыл адаммын. Менің қолымнан бәрі келеді, сабаққа

белсене қатысуға дайынмын».

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

А) «Ой ашу» сұрақ-жауап

- ХІХ ғ. 60-70 жылдарында халық ағарту ісінің дамуына қандай жағдайлар

әсер етті?

- Қазақстан оқу орындарының басты буындарына сипаттама бер?

- Медреселерде қандай пәндер оқытылды?

- Қазақтар арасында сауатсыздық деңгейі қандай жағдайда болды?

- Ағарту ісін дамыту үшін және ғылыми-зерттеу мақсаттарында құрылған

қоғамдар қоғамдар мен мекемелер, оқу орындары.

Б) кесте толтыру

Қашан?

Қайда?


Қандай оқиға болды?

1868 ж.

Статистикалық комитет

1878 ж.

Семей

Семей

Қоғамдық кітапхана

1861 ж.



Орыс-қазақ мектептері

Орынбор губерниясының Орск қаласы


Мұғалімдер институты

1879 ж.

Ташкент

ІІІ. Жаңа сабаққа дайындық.

«Қызығушылығын арттыру»

А) Ұлы ғұламалардың өлеңдерінен үзінді оқылып, авторлары табылады.

1. Кім сендерді балалар, сүйетұғын,

Қуанышқа қуанып, қайғыңа күйе тұғын.

Түн ұйқысын төрт бөліп, кірпік қақпай,

Шешең байғұс дамылсыз жүретұғын.

( Ы. Алтынсарин )

2. Адам болам десеңіз,

Оған қайғы жесеңіз.

Өтірік, өсек, мақтаншақ,

Еріншек, бекер мал шашпақ -

Бес дұшпаның білсеңіз ... ( А. Құнанбаев )

Б) Сабақтың тақырыбы, мақсаты, барысы түсіндіріледі.

В) Оқушыларды екі топқа бөліп, оқулықтар беріледі.

І топ «Ыбырайтанушылар»

ІІ топ «Абайтанушылар»

IV. Жаңа сабақтың барысы:

«Миға шабуыл»

Г) Сабақ барысында қаралатын негізгі мәселелер:

1. Қалыптасқан ортасы.

2. Білім алу баспалдақтары.

3. Озық ойлы адамдардың ұлы ғұламалардың прогрессивті көзқарастарына

ықпалы.

4. Атқарған қызметі.

5. Қазақ тарихында алатын орны.

6. Шығармашылық жұмыстары.

А) сипаттама беру.

Б) өлеңдерінен үзінді оқу.

В) әңгіме, қара сөздерінен мазмұнын айту.

Ғ) Сергіту сәті

А. Құнанбаевтың «Желсіз түнде жарық ай» әнін тыңдау.

V. Бекіту

«Ой толғаныс»

1. Топтастыру

- Абайтанушылар тобына

Ыбырай

- Ыбырайтанушылар тобына

Абай


2. Семантикалық карта


Оқиғалар


Ыбырай

Абай

1857 ж. Орынбор шекаралық комиссиясы жанындағы мектепті алтын медальмен бітірді.

1845 ж. Семей облысының Шыңғыстау өңірінде дүниеге келді.

Орыс-қазақ мектептеріне арнап оқу құралдарын жазды.

Пушкиннің «Евгений Онегинінен»өзі аударған бөлімдеріне ән шығарды.


3. Модульдік кесте


Элементтері

Шоқан

Ыбырай

Абай

Функциясы




Әдістері




Нәтижесі




Қорытынды:

VІ. Бағалау.

VІІ. Үйге тапсырма беру



© 2010-2022