Ұлы Жібек жолы 5 сынып

Раздел История
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні 10.11.2016

Пәні: Қазақстан тарихынан әңгімелер

Мұғалім : Айжанова Ж.Н.

Сабақ № 19

Сыныбы: 5 ә,

Сабақ тақырыбы

Ұлы Жібек жолы


Сабаққа негізделген жалпы мақсаты:

Мәдениет және сауда жолдары Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын АКТ ,тақырыпқа байланысты карта арқылы түсіндіре отырып, Жібек жолының сауда мен шаруашылықты дамытушы ғана емес, халықаралық қатынастар мен мәдениетті таратушы жол ретінде маңызын ашып көрсету.

Сабақ мақсаттары:

Тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды.Диалогтік оқытудағы жоғары және төменгі мәртебелі сұрақтарды қойып үйренеді. Оқушының сыни ойлауы қалыптасады .

Әдіс - тәсілдер


"Миға шабуыл", "Кім білгір, кім жылдам", "Салыстыру кестесі".

Бағалау әдістері


Критерийлік бағалау

Көрнекіліктер:


Интернет, оқулық

Оқыту модульдері


Сын тұрғысынан ойлау, бағалау, жаңа тәсілдер


Алдыңғы тақырып

1. Ежелгі түркі жазуы қашан дүниеге келді?
2. Түркілердің руникалық жазуын алғаш ашып, кілтін тауып оқыған ғалымдарды атаңдар.
3. Неліктен түркі жазуын руна жазуы деп атаған?
4. Тарихи шежірелер дегенді қалай түсінесіңдер?
5. Неліктен ХІ-ХІІ ғасырларда түркі жазуы қолданыстан шыға бастады?

Тапсырмалар

1. Ұйымдастыру кезеңі "Қызығушылықты ояту

Оқушы зейінін тұрақтандыру мақсатында ойсергек өткізу (3 минут)

Сыныпты 3-топқа бөлу
1-топ. Лазурит тобы

2-топ. Нефрит тобы

3-топ. Дала жолы тобы

Оқушылардың ынтасын жаңа білімді меңгеруге көтеру. Оны "Полиглот" ойыны арқылы орындау.

"Миға шабуыл" әдісі арқылы сұрақ қою

1. Ұлы Жібек жолының пайда болуы.
2. Ұлы Жібек жолыньщ бағыттары мен Қазақстан қалалары.
3. Ұлы Жібек жолы сауда және халықаралық қатынастар жолы.
4. Ұлы Жібек жолының бойымен мәдениеттің таралуы.
5. Оңтүстік және солтүстік арасындағы сауда-керуен жолдары.
6. Ұлы меридианалды жол - көшпелілер жолы.

3. «Кім білгір, кім жылдам?»



4. «Салыстыру кестесі»

Рефлексия жазады






Үйге тапсырма:10-параграфты оқып, соңындағы сұрақ-тапсырмаларға ауызша дайындау.


Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін жауап

Бірігіп жұмыс істеу арқылы тақырыпты толық ашуға мүмкіндік береді.

1-ші сұрақ: Қазақ жазба әдебиетінің негізін қалаған ....... ақын Абай.

(ұлы, великий, qreat)

2-ші сұрақ: Қағанат жерінде жібек саудасының дамығандығын қаған ордасында болған қытай монахы Сюань Цзяньнің мына жазбасынан анық байқауға болады. Ол: "Қаған жасыл ........тен желбегей шапан киген".

(жібек, шелк,silk).

3-шісұрақ: М.Әуезовтың атақты романы: "Абай ............"

(жолы, путь, way).


Ұлы Жібек жолының өмір сүруімен «әлемнің төрт патшалығы» деген ұғым қалыптасты, оны да төмендегі кесте түрінде беру.
1. Византия - Құнды байлыктар патшалығы
2. Түркі қағандығы-Жылкы патшалығы
3. Қытай - Адам патшалығы

4. Үндістан - Пілдер патшалығы

ӘЛЕМДІК ДІНДЕРДІҢ ПАЙДА БОЛУЫ

Будда- Б.з.б. I ғасырдың ортасында Үндістанда пайда болып тарады.
Христиан - I ғ-да Рим империясында пайда болды.
Манихей - III ғ-да Ирандапайдаболды.
Зороастризм - Б.з.б. VII-VI ғ-да ежелгіЕуразиядаласындапайдаболды.
Ислам- VII р-да Арабиятүбегіндепайдаболды.

Бекіту сұрақтары:
1. Неліктен бұл жол Жібек жолы деп аталды?
2. Ұлы Жібек жолынын бағыттарын картадан керсетіңдер.
3. Ұлы Жібек жолы бойымен сауданың дамуы шаруашылықтың дамуына қалай әсер етті?
4. Неліктен Ұлы Жібек жолы мәдениет пен халықаралық қатынастар жолы деп аталады?



© 2010-2022