Урок по истории Казахстана на тему Сарматтар/6 класс/

Раздел История
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні

Ежелгі Қазақстан тарихы

Сынып

6

Тақырыбы

Сармат тайпаларының орналасуы

Мақсаты

Сарматтардың орналасуын білу, әскери демократия ерекшелігін түсіну, сыни ойлауға үйрету

Күтілетін нәтиже

Тақырыпты меңгереді, сыни ойлауға үйренеді

Сабақтың өту барысы

Сабақ кезеңдері, уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Кіріспе

Уақыты:

9 минут




І. Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен амандасу ІІ. Психологиялық дайындық

Денені жаттықтыратын қимыл қозғалыс тренингі.

/2 минут/

ІІІ. Оқушылар шеңберге тұрып «Сармат», «Дай» сөздерді арқылы топқа бөлінеді..

( 2 -минут)

ІV. Үй тапсырмасын тексеру: АКТ: Ия/Жоқ әдісі Интерактивті тақтадан сауалдар қойылады.

  1. Ғұндар төрт түлік малды өсірген/ия/

  2. Ғұндар негізінен тас үйлерде тұрды /жоқ/

  3. А.Марцеллин ғұндар туралы: «Ғұндар жақсы шыныққан, алайда олар оттты қажет етпейді» /жоқ/

4. Ғұндарда ел билеушісі патша/жоқ/

  1. Ғұн тайпаларында әлеуметтік теңсіздік қалыптасқан/ия/

  2. Прииск: «Ғұндар төзімді келеді. Күні-түні ат үстінен түспейді, сауда-саттығын да ат үстінде жүріп жасайды» деп жазды/жоқ/

  3. Бұйымның бетіне алтын түйіршіктерді дәнекерлеу - безендіру. /жоқ

  4. Ғұн мәдениетінде «полихромдық стиль» орын алды/ия/

  5. Бұйымдарды безендіруде үй жануарларының бейнесі қолданылған./жоқ/

  6. Атилла сарайы ағаш бөренелерден салынған /ия/:

  1. мин Бағдаршам арқылы бағалау /мұғалім әр оқушыға береді /қызыл -5, сары - 4, көк- 3/



Мұғаліммен амандасады









Тренингке қатынасады,











Оқушылар дәптерлеріне реттік сандармен ия/жоқ деп белгілейді.



































Сөздерді құрастырады, топқа бөлінеді



Әр топ ақылдаса отырып көшбасшылар тағайындалады

Тұсаукесер

Уақыты: 5 минут


Ребус шешу

.Сармат /Садақ, арба, құман, тарақ/

Сонымен сабақ не туралы болады деп ойлайсыңдар?

/5 минут/

Оқушылар ребус шешеді

Сармат тайпасы туралы оқитындықтарын айтады













ІІ Негізгі бөлім

Уақыты:

26 минут















































Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы « Сармат тайпаларының орналасуы »

Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.

Сабақтың тақырыбын анықтап, оқушылар өз бетінше меңгеру үшін топтарға тапсырма беріледі.

  1. Сарматтардың орналасқан жері.

Савроматтар

  1. Арал-Каспий теңіздері аралығын мекендеген тайпалар.

Қоғамдық құрылысы

Топтық жұмыс. "Үш позициялық сұхбат"/Рөлдік ойын: спикер-түсіндіреді немесе проблема туралы өз ойымен бөліседі/, интервьюер- мұқият тыңдайды және сұрақ қояды, хатшы-үдерісті бақылайды, кері байланыс береді. Тақырыпты талқылайды. Постер қорғау

Бағдаршам арқылы бағалау /мұғалім әр оқушыға береді /қызыл -5, сары - 4, көк- 3/

Бекіту: Топтарға тапсырма беру

І. «Сарматтардың көне замандағы орны» әңгіме құрастыру.

ІІ. «Сармат қоғамындағы әйелдің орны» эссе жазу

Бағдаршам арқылы бағалау /мұғалім әр оқушыға береді /қызыл -5, сары - 4, көк- 3/

« Сармат тайпаларының орналасуы»

атты жаңа сабақтың тақырыбымен танысады.

Оқушылар жұптық жұмыстана отырып

  1. Оқушылар мәтінді түсініп оқиды 5 мин

  2. Талқылайды 5 мин

  3. Постер құрастырады. 10 мин

  4. Постер қорғайды 10 мин/ әр топ 5 мин/

Оқушылар келесі жұптарына «екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды



Оқушылар бес жолдық өлең шығарады. Оқиды

6 мин

Жаңа сабақта алған білімдерін еске түсіреді

ІІІ. Қорытынды

Уақыты:

5 минут

Оқушылардың формативті бағалауларын ескере отырып, сумативті бағалау.

Сабақтан алған әсерлерін байқау мақсатында кері байланыс орнату үшін СТО: БББ әдісі

Ү/Т: § 28 127-131 бет оқу, сарматтар туралы қосыма мәлімет жинақтау

Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі

Дереккөздер

Ежелгі Қазақстан тарихы. Оқулық,Т.С. Садықов суреттер, карта, интерактивті тақта,интернет материалдары



Бағалау парағы

Рубрика: Сармат тайпаларының орналасуы

Критерийле

Дескрипторлар

Алтыншаш

Ғыйлымбек

Таңшолпан

Ерназар

Ақмарал

Жайсан

Жасқайы

Үй тапсырмасы Сұрақ-жауап

Жауаптың дұрыстығы

/санына қарай/















Н.б:Топтық жұмыс тақырыпты талдау

Жақсы түсіндіре білді, жақсы сұрақ құрастыра білді








Талқылауда белсенділік танытты








Бекіту: Топтық талқылау

Өзекті болуы








Идеясы болуы








Жиынтық баға










© 2010-2022