Сабақ жоспар Қазақстан тарихынан Қазақстанда хандық биліктің жойылуы

Раздел История
Класс 8 класс
Тип Тесты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін_________

СЫНЫП:8

ПӘНІ:ҚАЗАҚСТАН ТАРИХЫ

КҮНІ:26.10.2015. Мұғалім:Суйетбаева Н

ТАҚЫРЫБЫ

§16 Қақақстанда хандық биліктің жойылуы

ЖАЛПЫ

МАҚСАТ

Оқушылардың топпен жұмыс жасау барысында Қазақстанда хандық биліктің жойылу себептерін айқындап,1822 жылғы Сібір қырғыздары және 1824 жылғы Орынбор қырғыздары туралы Жарғылардың нәтижесіндегі өзгерістердің мәнін ұғына отырып метатану үдерісін қалыптастыру арқылы түсіну, бақылау және оқу тәжірибесіне қадағалау жүргізу қабілеттерін дамыту.

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Қазақстанда хандық биліктің жойылу себептерін айқындап,1822 жылғы Сібір қырғыздары және 1824 жылғы Орынбор қырғыздары туралы Жарғылардың нәтижесіндегі өзгерістердің мәніні туралы ішкі уәжі дамыған, өзін-өзі ынталандыра алатын, өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастырған, тапсырманы орындау әдісін таңдай біліп, өз эмоциясын басқара білетін, өзіндік білім алуын бақылау деңгейін анықтауды үйренген жеке тұлғаның дамуын көру

МІНДЕТ

Оқушыларға оқу әрекетін өздігінен жоспарлап, нәтижеге жету үдерісінде өзі рахат тауып, сабақтың бүге-шігесіне дейін зер салып, игерілген материалдарды ұзақ уақыт есте сақтауына жағдай жасау.

РЕСУРСТАР

Қазақстанның экономикалық картасы, оқулық, хрестоматия, интертақта, ресурстар, камера, ноутбук, стикер, ақ қағаздар

ҚАМТЫЛАТЫН МОДУЛЬДЕР

1 модуль - Оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс)

2- модуль -Сыни тұрғыда ойлау

3-модуль -Оқыту мен оқудағы басқару мен көшбасшылық

4 - модуль- Оқыту мен оқуда АКТ-ны қолдану

5-модуль-Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

ҚАДАМДАР

  1. Үй тапсырмасын тексеру

  2. Топпен жұмыс

  3. Рефлексия

  4. Бағалау

КЕЗЕҢ

МҰҒАЛІМ ІС-ӘРЕКЕТІ

ОҚУШЫ ІС-ӘРЕКЕТІ

БАҒАЛАУ

УАҚЫТ

ҰЙЫМДАСТЫРУ

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу.

Хандар, сұлтандар, жарғылар деп үш топқа бөлемін.

Шеңбер жасап тұрып өздерінің рухын көтеру үшін «Біз мықтымыз, біз кереметпіз ,біз ақылдымыз» деп шапалақ ұрады.

Бағалау парақшаларын тарату

3 минут

ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН ТЕКСЕРУ

Қос шеңбер әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын.

Бағалау парақшасын таратамын мұнда сыныптағы оқушылардың аты-жөні жазылған.

+ дұрыс

-Дұрыс емес белгісімен белгілеймін.

Ішкі шеңбер сұрақ қояды.Сыртқы шеңбер айналып жүреді,сұрақтарға жауап береді. 1 оқушыға 5-6 сұрақ қойып, жауап береді.Кіші шеңбердегілер сұрақ қойып болған соң (1-ші қойған адам айналып келгенде)топтар ауысады. Оқушылар бағалау парағын дұрыс жауап берсе + белгімен,

Жауап бере алмаса - белгісін қояды.

Смайликтер жинау

7 минут

БІЛУ

Ой түрткі

Оқушылар биыл қандай мерекелер тойланып жатыр? 1. Қазақ хандығы қашан құрылды? 2.Қазақ қоғамындағы басқарудың ұлттық жүйесі қандай болып еді?
2. Қазақ хандығының алғашқы хандарын ата.
3. Ханның құқықтары мен міндеттеріне не жатады?
4. Кіші Жүз Ресейге қашан қосылды?
5. Қазақстан ХІХ ғасырдың І жартысында тәуелсіз ел болды ма? Электронды матеиал көрсетемін.

Оқушылар бұрынғы білімдерімен жаңа сабақты ұштастырып бүгін не өтетінін ұғынады

Шапалақ арқылы

5 минут

ТҮСІНУ. Мағыныны тану

Хандар тобы: Қазақстан жерінде хандық биліктің жойылу себептері (топтастыру статегиясы) . Сұлтандар тобы: Басқарудың жаңа жүйесін енгізу (кластер құру) Жарғылар тобы: 1822 жылғы Сібір қырғыздары және 1824 жылғы Орынбор қырғыздары туралы Жарғылардың нәтижесіндегі өзгерістерді айқындау

Оқушылар тақырыптың идеясын түсінеді.

Смайликтер

жинау

7 минут

ҚОЛДАНУ

Қазақ хандығындағы, Сібір қазақтарының Жарғысындағы әкімшілік басқару. ( Венн диограммасы).

Оқушылар дәптерге орындайды

Смайликтер жинау

5 минут

ТАЛДАУ

Ашық сұрақтар 1. Қазақстанда хан билігін жоюдың негізгі себептерін атаңдар.
2.Сібір қырғыздары туралы жарғы бойынша патша үкіметінің көздеген басты мақсаты қандай еді?
3. 1824 жылғы «Орынбор қырғыздары туралы ереже» бойынша қазақтардың өмірінде қандай өзгерістер болды?
4. Реформалар жүргізудің негізгі салдары қандай болғанын атап шығыңдар.

Ашық сұрақтарға жауап беру арқылы сөздік қорлары молайады, логикалық ойлау қабілеті дамиды

3 минут

ЖИНАҚТАУ. ОЙ ҚОЗҒАУ

«1822 жылғы Жарғы қазақ елі үшін пайдалы болды ма?» ( Пікірталас)

Оқушылар өз ойларын зерделейді

Смайликтер жинау

7минут

БАҒАЛАУ

Тәуелсіздік қазақ халқының сан ғасырлық арманы (эссе) Автор орындығы

Оқушылар өзін толғандырған оймен бөліседі

Смайликтер жинау

5 минут

РЕФЛЕКСИЯ

Бүгін мен білдім…

Мен үйрендім…

Қолымнан келді …

Қиындық тудырды…

Өзі-өзі бағалайды

1минут

ҮЙГЕ ТАПСЫРМА

Қазақстанда хандық биліктің жойылуы тақырыбыны хабарлама дайындау

Оқушылар ізденіп зерттеушілік дағдылары қалыптасады

1 минут











Бағалау парағы: Смайликтер жинау

ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН ТЕКСЕРУ

БІЛУ

Ой түрткі

ТҮСІНУ Мағыныны тану

ҚОЛДАНУ

Венн диограммасы

ТАЛДАУ Ашық сұрақтар

ЖИНАҚТАУ. ОЙ ҚОЗҒАУ

Пікірталас

БАҒАЛАУ

Ой түбінде жатқан сөз






6/7

5

5/4

4

3/2

2





© 2010-2022