Тарих пәнінен сабақ жоспары. Тақырыбы: Жетісудағы Қарақытайлар

Раздел История
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Пәні:Қазақстан тарихы

Мектеп №61 орта мектеп

Күні:7.11.2016ж Сынып:7

Мұғалімнің есімі: Кенжебаева Гульжан

Сабақтың тақырыбы:

Жетісудағы Қарақытайлар

Қатысқандар саны:22

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)


Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуын, қоғамдық құрылысын түсіндіре отырып, жаугершілік соғыстары мен мемлекеттің әлсіреуін, сыртқы шапқыншылықтың әсері туралы білу

Оқушыларды қарақытай мемлекетінің қоғамдық құрылысы, алым-салық жүйесі, саяси жағдайын талдап,тарихи деректермен жұмыс жүргізді түсіну

Оқушыларды қазақ жерінде өмір сүрген ортағасырлық мемлекетт тарихымен таныстыра отырып, өз Отанын сүюге үйрену

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуын, қоғамдық құрылысын түсіндіре отырып, жаугершілік соғыстары мен мемлекеттің әлсіреуін, сыртқы шапқыншылықтың әсері туралы біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Оқушыларды қарақытай мемлекетінің қоғамдық құрылысы, алым-салық жүйесі, саяси жағдайын талдап,тарихи деректермен жұмыс жүргізді түсінеді

Кейбір оқушылар: . Оқушыларды қазақ жерінде өмір сүрген ортағасырлық мемлекетт тарихымен таныстыра отырып, өз Отанын сүюге үйренеді

Тілдік мақсат

Оқушылар ............(істей) алады.

Мемлекеттің қоғамдық құрылысы мен алым-салығы туралы біле алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Қарақытай

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуы,этникалық құрамы

2.Мемлекеттің қоғамдық құрылысы мен алым-салық жүйесі.

3.Мемлекеттің сыртқы жағдайы.

Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?

Қарақытайлардың не себепті Жетісуға қоныс аударғандығын айта алсыз ба?

Айтылым бойынша ұсыныстар:

Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.

Жетістік критерийі

1. Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аудару себебін біле алады.

2.Қарақытайлар неліктен Қарахан мемлекетінің басқару жүйесін өзгерпегендігін айта алады.

ә) Қарақытайлардың ел басқару жүйесіндегі өзіндік ерекшіліктерін біле алады.

Алдыңғы оқу

Өткен тақырыптарды қайталау

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы


2 мин

2 мин


Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа біріктіріледі.

Жаңа сабаққа кіріспе: Миға шабуыл

Өткен сабақпен байланыстыра отырып сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу.

Қағаз қиындылары

Ортасы




15 мин



2 мин


10 мин


Топтық жұмыс

І-топ Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуы

ІІ-топ Қоғамдық құрылысы

ІІІ-топ Алым-салық жүйесі

IV-топ Сыртқы жағдайы

"Джигсо" әдісі арқылы жүреді

Дескриптор арқылы бағалау

Кері байланыс

1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

3. Топтық жұмыс жасау кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз

болды ма?

Жұптық жұмыс

1-тапсырма.Қарақытайлардың Жетісуға қоныс ауларуының негізгі себептерін жазыңдар

Бірінші------------------------------------------------------------------------------------

Екінші-------------------------------------------------------------------------------------
2-тапсырма. Оқушыларға проблемалық сұрақтар беріледі:

а) Қарақытайлар неліктен Қарахан мемлекетінің басқару жүйесін өзгерпеді?

ә) Қарақытайлардың ел басқару жүйесіндегі өзіндік ерекшіліктері қандай?
Бұл сұрақтар оқушылардың өткен сабақта алған білімін қолдана отырып, салыстуға, ойлау қабілетін дамытуға ықпал етеді.
3-тапсырма. Қарақытайлардың алыс-салық жүйесіне сипаттама бер.

Алым-салық түрлері

1.---------------------------------

2.---------------------------------

3----------------------------------

Жұптарда өзара бағалау

Карта

Бағалау парағы



Үлестірмелі парақшалар

Аяқталуы

10 мин


4 мин

Жеке жұмыс Орнын тап , Тест тапсырмасы

Орнын тап
Жергілікті жерде өзінің үстемдігін нығайту үшін _________ әскер басқаруды жергілікті басқарумен ұштастыра жүргізген.Ол үшін _________ басшының қол астыа_______________ жасақтаған.Жазба деректерге қарағанда, ______________ ақша жиналған.________ жерлер халыққа беріліп, тиісті салығы арнайы адамдар арқылы жинастырылған.Ал _________ жерлерді иеленушілердің қолдарында арнаулы __________ болған.Ол _________ қамқорлығында екендігін көрсететін белгі еді. ___________________________ бастап қарақытайлар бағынышты халықтарға_______ салуды күшейтеді.
Тест жұмысы
1.Қарақытай мемлекетін құрған орталық- азиялық тайпа:
а)қидандар в)жалайырлар с)керейлер д)наймандар е)қоңыраттар
2.Қидандардың Х ғ.батысқа қарай жылжыған бір бөлігі мұсылман деректерінде
а)Қарақыпшақтар в)қарахандар с)қарақытайлар д)құмандар е)қарлұқтар
3.1125 ж.Елюй Даши бастаған 40 мың түтін қидан қоныстанды:
а)Жетісуға в)Сырдарияға с)Ертіс бойына д)Монғолияға е)Маңғыстауға
4.Қарақытайлардың басшысы
а)қаған в)гурхан с) жабғу д) хан е)шад
5.Елюй Даши өзінің әскерлерін Жетісудің орталық аудандарына кіргізді:
а)1122ж в)1123ж с)1124ж д)1125ж е)1126ж
6.Елюй Даши 1143ж.қаза болған соң билікке келді:
а)Мұхаммаед в)Иле с)Бұсұған д)Текеш е)Табуян
7.Елюй Даши 1143ж.қаза болған соң билікті қолына алды:
а)ағасы в)баласы с)әйелі д)інісі е)атасы
8.Қарақытай мемлекетінде халық санағы жүргізілді:
а)Бұсұған в)Табуян с)Елюй Даши д)Иле е)Күшлік тұсында
9.Елюй Дашидың қызы билікке қандай оқиғадан кейін келді:
а)1143ж Елюй Даши қаза болған соң;
в)1155 ж.Иле қаза болған соң;
с)1150 ж.Табуян тақтан кеткен соң;
д)1171- 1172 жж.Хорезм жеріне жорыққа шыққан соң;
е)1198- 1204 жж.гурид тайпаларымен соғыстан соң;
10.Ірі қалалар әкімі гурханға жыл сайын төлеген жер салығы:
а)Харадж в)Сойырғал с)Сауын д)Зекет е)Мильк
Дұрыс жауап арқылы бағалау

Рефлексия

Әр саусақтың - өзінің орны /позициясы/ бар,

Тарих пәнінен сабақ жоспары .Тақырыбы:Жетісудағы Қарақытайларсолар бойынша өз оларыңызды айтасыздар.

Бас бармақ - мен үшін маңызды және қызық

Сұқ саусақ - маған қиын болды

Ортаншы саусақ - қандай жетістікке

жеттім

Төртінші саусақ - менің көңіл күйім

Бесінші саусақ - менің ұсынысым

Жұмыс дәптері

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай доспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

"Джигсо" әдісі

Деңгейлік тапсырма

Орын тап

Тест тапсырмасы

Дескриптор арқылы бағалау

Жұптардың өзара бағалауы

Дұрыс жауап арқылы бағалау

Қазақстан тарихы әдістеме

АКТ

Карта

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



© 2010-2022