- Преподавателю
- История
- Ашық сабақ Маханбет пен Исатай көтерілісі 8 - сынып
Ашық сабақ Маханбет пен Исатай көтерілісі 8 - сынып
Раздел | История |
Класс | 8 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Абдуллаева Б.М. |
Дата | 07.12.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Қазақстан тарихы | Күні: | Сынып - 8 | |||||
Сабақтың тақырыбы: | 1836-1838 жж. Бөкей хандығындағы қозғалыс | ||||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларды Кіші жүздегі көтіріліс тарихымен таныстыру. Көтерілістің алғышарттарын, себептерін анықтап, көтеріліс басшыларының ықпалына баға беғру. Көтерілістің өз құқықтарын қорғаулары үшін қажет болғанын түсіндіру; Оқушыларды салыстырмалы талдау жасау мен іздену жұмыстарын жүргізуге машықтандыру, дұрыс жоспар құруға, пікірін жеткізе білуге йрету; | ||||||
Сабақ. әдіс-тәсілдері: | Интерактивті ,диалогтік оқыту, сұрақ жауап, әңгімелесу | ||||||
Күтілетін нәтиже:
| Оқушылар Кіші жүздегі көтіріліс тарихымен танысып , көтерілістің алғышарттарын , себептерін анықтап , көтеріліс басшыларының ықпалына баға беріп ,пікірін жеткізе білуге йренеді | ||||||
Қолданылатын модульдер :
| Акт -ны пайдалану,оқытуды басқару және көшбасшылық, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, сыни тұрғыдан ойлану,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, талантты және дарынды балаларды оқыту,оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. | ||||||
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма: | І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу. ІІ.Сабақ барысы. 1. Қызығушылығын ояту 2.Үй тапсырмасы 4.Мағынаны тану 5. Ой толғаныс. III.Үйге тапсырма беру. Кіші жүздегі 1836-1837 ж. көтерілістің басшылары» | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының әрекеті | Дерек көздері | Уақыт өлшемі | ||||
Қызығушылығын ояту: Тренинг өткізеді | Сабақ алдында тренингке қатысады | Қимақағаздар | 2- мин | ||||
Үйге тапсырмасын сұрайды : | Сұрақтарға жауап береді |
| 5- мин | ||||
| Керекті мағлұматты дәптерге түсіреді | Карта,суреттер | 5- мин
| ||||
Мағынаны тану: Сонан соң картаға сүйене отырып, көтерілістің негізгі себептерін анықтаймыз. Шығармашылық жаттығу ретінде оқушылардың бұл мәселелер жөнінде қаншалықты білетінін көру үшін дискуссия ұсынамын .
| Тапсырмалар : Ой толғау. Әр оқушы жеке мәтінді мұқият оқиды, жұп құрап түсінгенін айтады.Бүкіл сынып талқылайды. Бір - бірін тыңдап, есте сақтаиды Топтық жұмыс. «Тапқыр болсаң тауып көр» р/с | Сұрақтар | Жауаптар | ||||
А | В | С | |||||
1 | Махамбет қай жылы дүниеге келді? | 1805 | 1804 | 1801 | |||
2 | Бөкей ордасының негізін қалаған? | Бөкей | Жәңгір | Айшуақ | |||
3 | Көтеріліс қашан басталды? | 1835 | 1836 | 1838 | |||
4 | Көтерілісті басқарған кімдер? | Айшуақ | Кенесары | Исатай, Махамбет | |||
5 | Көтеріліс кімге қарсы бағытталды? | Ханға қарсы | Шаруаға | Старшынға |
«Шатасқан сөздер».
1.РӘҢІГЖ -
2.БӨЕТСАТ -
3.РАТУАЫ -
4.ТИСАЙА -
5.ӨЙБКЕ -
Кім көп біледі
2
1836-1838 жылғы көтерілістің басталу себебі?
3
Махамбеттің өлеңдерінің тақырыбы?
4
Махамбеттің күйлерін ата?
5
Көтерілістің нәтижесі?
Қорытынды.Тарихи диктант
………………..жылдары Ішкі Ордада ……………………………………бастаған көтеріліс болды. Көтерілістің басты қозғаушы күшi-………………………………….Көтерiлiс………. Кезеңге бөлінді. Исатайды тiрiдей ұстағандарға ………. сом, басын әкелгендерге ……………. сом тiгiлдi. Махамбет ……………………қапыда қаза болған.
Карта,суреттер
Флипчярт,маркерлер,
оқулық
энциклопедия
компьютер
25-мин
Ой толғаныс
Сабақта нені үйренгендерін, ненің түсініксіз болғанын, не ұнағандығы жайлы пікірлерін айтады
4- мин
Бағалау:
жеке, топтық , жиынтық бағалау
4- мин