Тема: Қазақстан Ұлы Отан жылдарында

Раздел История
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында.

Сабақтың мақсаты:

А) Соғыс жылдарында экономикада болған өзгерістер туралы ; соғыстың шығу себебін ,сипатын түсіндіру.Оқушыларға қазақ-

стандықтардың Мәскеу және Ленинград қалаларын фашисттерден қорғауда қосқан үлесі жайлы мағлұмат беру.

Б)Мәскеуде, Ленинградта және басқа майдандарда қазақстандықтардың жасаған жаппай ерліктерін көрсету,тақырыпты оқыта отырып,Ұлы Отан соғысы жайлы білімдерін одан әрі дамытуға жағдай жасау.Тарихи оқиғаларға баға бере білу дағдыларын қалыптастыруға көмектесу, ойлау қабілеттерін, шығармашылық әрекеттерін дамыту.

В)Оқушыларды Отан сүйгіштікке ,елін ,жерін сүюге тәрбиелеу,

қазақстандықтардың ерлік істерін үлгі ете отырып,отан қорғаушыларға деген құрмет сезімін ояту, өз елінің өткенін мақтан тұтуға үйрету.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ,жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың әдісі: әңгімелеу, сұрақ -жауап, СТО әдісі,

Слайд көрсету.

Пәнаралық байланыс:Дүние жүзі тарихы 9-сынып,

Қазақстан тарихы 5-сынып

Көрнекілігі: Суреттер,сызбалар, альбом.карта

Сабақтың жүрісі: І. Ұйымдастыру кезеңі.

А) оқушылармен сәлемдесу.

ә) оқушыларды түгендеу.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: §13.Қазақстанның экономикалық қуатының артуы.

ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау:

1)Ұлы Отан соғысына дейінгі Қазақстан экономикасында болған өзгерістерді атаңдар?

2)Қазақстандық тылда әскери іске жұмылдыру қалай жүргізілді?

3)Қазақстан экономикасын соғыс жағдайына көшіру барысында қандай оқиғалар болды?

4)Соғыс кезінде ғылым мен өнер қандай міндеттер атқарды?

ІҮ. Жаңа сабақты баяндау:

Жоспары: 1.Қазақстандықтар Мәскеу ,Ленинград үшін

шайқаста

2.Қазақстан - Сталинград майданының жақын тылы.

3.Соғыс бағыты -Батыс

4. Майданға және басқыншылықтан азат етілген

аудандарға бүкілхалықтық көмек.

5. Соғыс жылдарындағы ұлтаралық қатынастар.

Отан соғысының алғашқы күндерінен бастап ақ қатарында мың-даған қазақстандықтар шайқасқан кеңес жауынгерлері барлық майдандарда фашистік басқыншыларға қарсы кескілескен ұрыс жүргізді.

Мәскеу түбінде генерал-майор И.В.Панфилов қолбасшылық еткен даңқты 316-атқыштар дивизиясы ерлікпен шайқасты. 1941жылы қарашада Дубосекова түбінде ұрыс салған 1075-атқыштар полкінің танк жоюшылар тобының ерлігі елге мәлім болды.

В.Г.Клочков : «Ресей кең-байтақ,бірақ шегінерге жер жоқ , артымызда -Мәскеу» .

Брест қамалын қорғаушы қазақстандықтар:

А.Наганов,В.Фурсов,Қ.Тұрдиев,Ш.Шолтыров.

Кеңес Одағының батырлары:

М.Ғабдуллин,Т.Тоқтаров,Ж.Елеусізов.С.Нұрмағанбетов,

М.Мәметова,А.Молдақұлова, т.б.

Кеңес Одағының батыры атағын екі мәрте алған қазақстан-дықтар:

Леонид Беда, Талғат Бигелдинов, Сергей Луганский,Иван Павлов.

Шымкент теміржол торабының комсомолдары «Қазақстан комсомолы» танк коллонасына қаржы жинап берді. Республи-када танк коллоналары мен авиация эскадриялары үшін 480 млн.сом жиналды. «Қазақстан пионері» 4 млн.сом, «Кеңес студенті» 600 мың сом ақша аударды.

жылдары республикадан зауыттарды қалпына келтір

үшін 1439 комсомол жіберілді.

Соғыс Қазақстан халқына үлкен сын болды,Онда социалистік құрылыстың бұрмалануы да,соғыстың сұрапыл сындары да, жанға батар шығындары да, жеңіс қуанышы да ,кескілескен ұрыстардағы ерлік те, еңбекпен өткен күнделікті өмірдің қарапайым, ұлылығы да өз көрінісін тапты.

Біздің жерлестеріміз.

Талғайран ауылынан соғысқа қатысқандар туралы әңгімелеу

1.Жиреншин Емберлі, 7.Қуатов Қарақойшы

2.Досалин Тұрғали 8.Демесінов Молдақұл

3.Жұмалин Ізбасар

4.Шобақов Сәрсенғали

5.Кадиршин Жұбан

6.Рамазанов Әмір

Ү. Тапсырмалар орындау: а) Топтастыру

ә) Картамен жұмыс.

1)Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастары болған жерлерді көрсет.

2) Қазақстандық 316-атқыштар дивизиясы қай жерде шайқасты ?

б) Кесте толтыру

Білгенім

Үйренгенім

Үйренгім келеді

в) «Бес жол өлең» Соғыс

1.Зат есім

2.Етістік

3.Сын есім

4.Сезімді білдіретін сөздер.

5.Синоним.

Г) Сандар сөйлейді. / берілген датада қандай оқиға болғанын анықтау/

ҮІ. Бекіту:

1)Кеңес Одағы үшін Ұлы Отан соғысының шешуші шайқастары қай жерлерде ,қай кезде болды?

2)Қазақстандықтар ол шайқастардың қайысына қатысты?

3)Сталинград шайқасында Қазақ КСР-і қандай роль атқарды?

4)Қазақстандық жастардың соғыс кезінде көрсеткен көмегі қандай болды?

5)Атыраулық Кеңес Одағының Батырларының қандай ерліктерін айта аламыз.

ҮІІ.Үйге тапсырма беру: §14-15.Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысына қатысуы. /оқуға/

Реферат: «Ұлы Жеңіске қосқан үлес»

ҮІІІ.Бағалау,қорытындылау.

Сабақ тақырыбы: Орта ғасырлардағы Қазақ мемлекеті

Сабақтың мақсаты: Білімділік: орта ғасырлардағы қытай мемлекеті, саяси құрылысы, діннің таралуы жайлы , оқушыларға тарихи мағлұмат беру тәрбиелік: еңбекке, ұқыптылыққа тәрбиелеу дамытушылық: ой пікір, көзқарас қалыптастыру, өз ойын еркін айтуға тарихи оқиғаны талдай білуге үйрету Көрнекілігі: интерактивті тақта, XI-XVIғасырлардағы Қытай, Жапония елдерінің саяси картасы.тірек схемалар т.б Әдісі: кім жылдам, математикалық қобдиша, тарихи сынақ хат, суреттер сөйлейді. Түрі: аралас сабақ Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеп , олардың зейінін сабаққа аудару Үй тапсырмасын сұрау. Жапониядағы феодалдық құрылыс. Сұрақтар мен тапсырмалар. 1.Самурай деген сөз нені білдіреді? 2.Жапонияның саяси құрылымы қандай болды? Сегун дегеніміз кім? 3.Шаруалар көтерілісінің негізгі талаптары қандай болды? Халық жиналысы қандай мәселелерді шешті? 4.Жапон халқының ежелгі қолөнері несімен әйгілі болды? 5.Жапонияда бір орталыққа бағынған мемлекет құру үшін күрескен адамдарды атаңдар? 6.Жапонияның оқшаулану саясатын қалай түсінуге болады? Математикалық қобдиша(ойыны). Тапсырма: Математикалық есепті шығарда шыққан санда қандай оқиға болғанын айт. 1.1240+(60*4+3)= 2.15, 2 *100+12= 3.(100*3+72/6)+1280= 4.4400*0, 5-7, 72*100= Жауаптар 1.1483 жылы 67 мың Жапон семсерлері шетелге сатылды 2.1532 жылы Жапонияның Киото, Харимо, Исэ, Тайба, қалаларында көтеріліс болды 3.1592 жылы Жапония Корея еліне екі рет жорық жасады. 4.1428 жылы Жапониядағы шаруалардың ең ірі көтерілістері Киото қаласы маңында болды. Үй тапсырмасын қорытындылау. Микадо.Ең жоғарғы билік және жер иелігі.Ел билігін мұрагерлікпен қалдырып отырды Сегун. Микадоның бірінші министрі, уәзірі.Әскери топ, қолбасшы. Самурайларға басшылық етті .Өкімет басшысы, билікті мұрагерлікпен қалдырып отырды.1199жылы үкімет билігі Сегун Ходзе Токисамаға өтті.Жапонияда әскери -феодалдық мемлекет құрылды. Жаңа сабақты түсіндіру. Жоспар: 1.Қытай мемлекеті 2. Қытайдың саяси құрылысы 3. Діннің таралуы Қытай жері Ұлы Қытай қорғанынан Оңтүстік Қытай теңізіне дейін, сол кездегі шаруашылығы жақсы дамыған аймақтар-Хуанхэ, Янцзы өзендеріне және Сычуань;Шаньдан аймақтарына дейінгі жерлерді алып жатыр. Қытай елі күні бүгінге дейін Жібек елі деп аталады.Себебі Қытайда Жібек құрты өсіріліп келеді.Қытай мен Батыс Еуропа арасындағы сауда жолы Ұлы Жібек жолы деп аталады.Жер иелігінің екі түрі болды.Мемлекеттік меншік және үлестік меншік.589 жылы Қытайда біртұтас феодалдық мемлекет құрылды.Янь Цзянь елдің императоры болады. 589-616ж.ж Суй әулеті 616-907ж.ж Тан әулеті 960-1279 ж.ж Сун әулеті IV-V ғасырларда Қытай мемлекетінде будда діні кең тарады. Буддизм Қытайға Үндістаннан келген Дінді уағыздаушы және дінді таратушы Будда храмы болды. Жаңа заманның I ғасырында Қытайда даосизм діні тарайды.Оның негізін қалаушы Чжан Лин Қытай Халық Республикасы байрағы, елтаңбасы, әнұраны(Еріктілер маршы) Ел ордасы Бейжің Ең ірі қаласы Шанхай Ресми тілі Қытай Үкімет түрі Социалистік Республика төрағасы Ху Жинтау, Премьері Уын Жиябау Ұлттық ақшасы Қытай юәні Халық саны 1 миллиард 300 миллионнан астам Тілі -Тибет тілдері тобына жатады.Тайвань, Сингапур, Малаизия, т.б елдерде қолданылады. Мысалы: Чункуа кочэ-Қытай мемлекеті--------Уо-бес Нихау-сәлем---------------------------------------------сыйчитхиа ай-төрт Чуси-рахмет---------------------------------------------сэн-үш Жаңа сабақты бекіту: Оқушыларға сұрақтар мен тапсырмалар беру Кім жылдам, Тарихи сынақхат, Суретпен жұмыс, Қорытынды: Сонымен балалар біз бүгін Қытай мемлекеті туралы көптеген мәліметтер алдық.Егер сұрақтарыңыз болса қоюларыңызға болады. Бағалау: Сабақтың қорытындысы бойынша оқушыларды бағалау. Алған бағаларын күнделік дәптерлеріне қойып беремін Үй тапсырмасын беру: 1.Орта ғасырлардағы Қытай мемлекеті(оқуға) 2.Қытай мемлекеті(эссе жазу)
Источник: bilimkozy.idhost.kz/kz/sabak/tarih/1960-orta-sabak.html

© 2010-2022