Ұлы Жібек жолының қалыптасуы

Раздел История
Класс 7 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақстан тарихы

Күні: 03.11.15.

Сынып -7

Сабақтың

тақырыбы:

Ұлы Жібек жолының қалыптасуы және тарихи маңызы


Сабақтың мақсаты:

Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихымен танысу, сауданы, мәдениетті, халықаралық қарым-қатынасты дамытудағы рөлі туралы түсінік алу; тарихи маңызын анықтау

Сабақ. әдіс-тәсілдері:



Дерек көздері:

СТО, «Топтастыру», өзін-өзі басқару, жеке және топпен жұмыс, картамен жұмыс, бағалау, жоба қорғау, дарынды баламен жұмыс, дискуссиялық өрнек

Оқулық, суреттер, «Қазақстан тарихы » журналы № 2/ 2015, интернет материалдары, бейнетаспалар, слайд, карта, карточкалар, АҚТ, маркерлер, стикерлер , смайликтер, желім, қытай әні

Күтілетін нәтиже:

Дүниетанымы кеңейеді, өзара қарым-қатынастары артады.

Ұлы Жібек жолының тарихымен танысады, ерекшеліктерін таба біледі

Сабақ жоспары:

Үйге тапсырма:

І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.

ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы.

1. Қызығушылығын ояту

2. Мағынаны тану

3. Ой толғаныс.

III.Үйге тапсырма беру.

  • § 14, 65-68 бет. «Ұлы Жібек жолы» тақырыбына сөзжұмбақ құру



Сабақтың барысы


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

1. Қызығушылығын ояту:

Психологиялық тренинг өткізіледі

- Көңіл күйлерің қандай?

- Ауа-райы қандай?

- Мектептерің қандай?

- Өздерің қандайсыңдар?

- Білімдерің қандай


  • Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады

Қойылған сұрақтарға оң көзқараста болса, бас бармағын көтеріп «Мынандай» деп, теріс көзқараста болса бас бармағын төмен қаратып «Мынандай» деп жауап береді.



  • Үй жұмысын тексеру:

1.«Қатесін тап»

2. «Үшінші артық»

3. Картамен жұмыс



  • Топқа бөлу

-Қолдарындағы не?

-Бүгінгі сабағымыз не жайлы болмақ деп ойлайсыңдар?


«Қатесін тап»

1.Алтайдан Жайыққа дейінгі аралықты «Қыпшақтардың даласы» (Дешті қыпшақ) деп атаған.

2.Қыпшақ хандығында құлдықтың болғандығын Г. Рубрук жазған.

3.Қыпшақтардың этникалық құрамы 3 бөліктен тұрған.

4.Қимақ қағанатының жері IX ғасырда жаңа құрылған Қыпшақ хандығының қолына толығымен көшеді.

«Үшінші артық»

1.П. Карпини, Г. Рубрук, А. Гардизи

2.Тархан, яланкуг, басқақ

3.18, 11, 16

4.оң қанат, шығыс қанат, сол қанат

Картамен жұмыс

1Қыпшақ мелекетінің жер аймағын көрсету

2.Қыпшақтардың астаналары (ордалары)

3.Қандай мемлекеттермен шайқасты?

Оқушылар ойланып, еске түсіріп, жауап береді. Қателері болса, бір-бірін түзетеді.

Тақтада ілініп тұрған кішкентай қапшықтарды таңдап, ішіндегі затқа байланысты оқушылар 2 топқа бөлінеді. Қалай бөлінетіндігін өздері түсіндіреді.

Оқушылардың жауаптары.


  • Мағынаны тану:

Біз сендермен Жібек жолы туралы 5 сыныпта да танысқан едік. Жібек дегенде қандай ассоцияция туады? Білгенімізді еске түсіріп топтастырайық.

  • Жібек мата туралы не білеміз

  • Бейнетаспа «Ұлы Жібек жолы»

(20 сек)

Бейнетаспадан көргенімізді қысқа да нұсқа айтайық

Бүгінгі сабағымызда біз Ұлы Жібек жолы туралы тереңірек білім аламыз


  • Топтарға тапсырма беріледі

Қытай халқының әсем әуені ойнап тұрады.

Дәптерлеріне күнді және тақырыпты жазады.

жібек


Жібек туралы алдын-ала оқушының дайындаған мәліметі

Оқушылар көріп-білгендерін 1 сөйлеммен ғана айтуға тырысады.

1-топ:Ұлы Жібек жолының шаруашылықтың дамуына тигізген әсері

2-топ: Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне тигізген ықпалы және халықаралық қарым-қатынасты дамытудағы тарихи маңызы

Оқушылар оқулықтарынан жаңа мәлімет алады (жеке жұмыс)

Білгендерін көршісімен бөліседі (жұппен жұмыс)

Жаңа білімдерін ортаға салады (топпен жұмыс)

Әр топ постерге тақырыбына сай керек дегендерді түсіреді. Сурет, кесте немесе тірек схема түрлерін қолдану арқылы мазмұнын ашуға әр бала өз үлесін қосады.

Топтан бір-екі бала шығып өз жобаларын қорғайды.


  • Ой толғаныс.

Оқушылар білімін бекіту.

  • Дискуссиялық өрнек




  • Карточкамен жұмыс

Бейнетаспа «Ұлы Жібек жолы» экспедициясы

(28 сек)

Дискуссиялық өрнек



Келісемін

келіспеймін

1

Жібек жолының басы Қытай жеріндегі Янцзы өзенінің аңғарындағы аймақтан басталады.



2

Қытаймен жібек өндіру жағынан бәсекелеске түскен Соғды, Үнді және Иран мемлекеттері



3

Қытай императоры У Ди Батыс елдеріне қарай аттандырған елшілік 13 жылдан кейін оралған.



4

Византияның күміс құмырасы Суяб қаласынан табылды.



5

Қазіргі кезде базарда сатылып жүрген қытай немесе балгар бұрыштары Жібек жолының арқасында көп елге тараған



6

Алғаш рет б.з.б. III ғ соңында Қытай елінен Батыстағы елдерге қарай жібек артқан керуендер жолға шыққан.



-Карточка сұрағына жауап берген оқушылар қолдарындағы бөліктерді тақтаға жапсырады. Қандай бейне шықты? (түйе)

Оның бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар?

Бүгінгі өмірмен байланыс.(Қазақ хандығының 550 жылдығы)

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, смайликтердің жанына іледі.


  • Бағалау

Формативті баға. Өзін-өзі бағалау. Топтық бағалау.

Бағалау парақшасы. Жиынтық баға. «Бағдаршам»



© 2010-2022