Абылай хан 8 сынып

Раздел История
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы ауданы

Ш.Жексенбаев атындағы жалпы орта білім

беретін мектеп-балабақшасының тарих пәнінің мұғалімі Мухатов Фархат Хайроллаулы


Сабақтыңтақырыбы


Абылай хан тұсындағы қазақ хандығы

Мақсаты


  • Білімділік:Абылай ханның қазақ хандығының тізгінінде ірі тұлға ретінде атқарған рөлін ашып көрсету.

  • Дамытушылық: Оқушылардың білімдерін тірек-сызба арқылы түсіндіре отырып толықтыру,

өз бетінше қорытынды шығаруға дағдыландыру, есте сақтау қабілеттерін дамыту .

  • Тәрбиелік: оқушыларды жан-жақты терең ойлауға,топпен жұмыс жасауға ,сонымен қатар Абылай ханды сипаттай отырып, оның қазақ халқына коскан үлесін анықтай келе, оқушыларды отаншылдыкқа, ерлікке, батырлыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтижелер


  • Абылай ханды тарихи тұлға ретінде ашып көрсетеді.

  • Абылай ханның Қазақ тарихындағы алатын орнын айқындап көрсетеді.

  • Абылай ханның өмір жолын, ішкі және сыртқы саясатын айта алады.

  • Оқушы өз ойларын еркін жеткізе алады.

  • Оқушылар өз ойларымен бөліседі және

өз - өздерін бағалайды.

Керекті жабдықтар

Таратпа материалдар, «Бағалау» парағы, тесттік тапсырмалар, Кестелер, жауап парағы,слайд-презентация.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Кіріспе

Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,оқушы зейінін сабаққа бөлу

Сәлемдесу,керекті

құралдарын түгендеу

Стикерге жұптардың түсін жазып таратамын.(Оқытудағы жаңа тәсілдер)

Сәйкес түстер өзара

жұптасып отырады

Тұсаукесер

Рефлексия. «Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алып, белгілеп қойыңдар.


Мен Менің Мен

сабаққа сабаққа өз-өзіме

дайынзауқым сенімсізбін

1. Өткенге шолу.

Сіздерге өткен сабақты еске түсіру үшін тест тапсырмалары беріледі.

Оқушылар өздерінің көңіл-күйлеріне сәйкес суретті таңдайды.




Тапсырма орындайды.

Негізгі бөлім

2. Абылай хан тұсындағы қазақ хандығы.

  1. Абылай-аса көрнекті саяси және мемлекет қызметкері.

  2. Абылайдың ішкі саясаты

  3. Сыртқы саясаты

  4. Қазақ жерлерін біріктіру жолындағы күресі.

  5. Қазақ тарихында алатын орны

Джигсо әдісі бойынша өткізіледі. (СТО)

Үш топқа мәтіні бар арнайы тапсырма беріледі.

Постер толтыру.

Әр топ өзіне берілген тест тапсырмаларын және т.б орындайды, қасындағы жұбымен тексереді.

Қорытынды

Бағалау парағын алып өз жұмыстарыңды бағалаңдар.

Кестені толтыру

Рефлексия

Стикер беру (СТО)

Оқушылардан сабақтан алған әсерлері туралы пікірлерін ортаға салуға шақырады

Рефлексия жазу

Өз ойларын айтып, басқалармен пікір алысады

Үйге тапсырма:Абылай ханды Н.Ә.Назарбаевпен салыстыру.(Венн диаграммасы арқылы ).Абылай хан туралы қосымша мәлімет жинау.









Ш.Жексенбаев атындағы орта жалпы білім беретін мектеп-балабақшасының

тарих пәнінің мұғалімі

Мухатов Фархат Хайроллаулының

8 сыныпта Қазақстан тарихы пәнінен

өткізген «Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығы» атты ашық сабағына

Пікір

Мухатов Фархат Хайроллаулы 8 сыныпта Қазақстан тарихы пәнінен

«Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығы» атты ашық сабақ өткізді. Жас ұстаз ашық сабағында СТО технологиясын қолдана отырып, оқушыларды сабаққа қызықтыра білді. Алдымен шағын тренинг өткізу арқылы оқушылардың көңіл-күйін анықтап, топқа бөлді. Сабақ барысында сызба кесте, таратпа материал, тесттік тапсырма, презентация-слайдтар, бағалау парағы өз орнымен қолданылды. Сабақ оқушылардың өз бетімен жұмыстана білуіне, қасындағы серіктерінің білімдерін бағалай білуіне жол ашты. Оқытудың жаңа әдістерінің бірі Джигсоны қолдану арқылы оқушылардың сөйлеужәнетыңдаудағдыларындамыта білді. Оқушылар жаңа тақырыпты дұрыс меңгергендігін көрсете алды. Сабақ мақсатына жетті. Бірлестік отырысында талқыланып, баспасөзге жолдаймыз деген шешім қабылдадық.


Пікір жазған оқу ісінің меңгерушісі,

тарих пәнінің мұғалімі: В.С.Таңатова

5


© 2010-2022