Қазақстан республикасындағы 1954-1965 ж қоғамдық саяси өмірі

Раздел История
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

9-сынып Қазақстан тарихы

Тақырып. Қазақстан республикасындағы 1954-1965 ж қоғамдық саяси өмірі

Мақсаты.Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға байланысты республикадағы қоғамдық саяси өзгерістерге тоқталу ,КОКП ХХ съезі»Сталиннің жеке басына табынуды айыптау» ,»Өзгеше ойлайтындар»,Кеңгір көтерілісі мен Теміртаудағы оқиғаларға талдау жасай отырып,жүйелі жұмыс істеуге дағдылану,бір-бірінің пікіріне құрметпен қарау.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі. Сыни тұрғысынан ойлау,ЖИГСО

Бағалау

Миға шабуыл

Мәтінмен жұмыс

Тест талқылау

Синквейн

Математикалық есеп

Көрнекілігі.оқулық,Қазақстан картасы,сурет,плакаттар

Күтілетін нәтиже.

Тақырыпты терең меңгереді.Өз ойларын еркін айтып дәлелдей алады

Өз бетімен жұмыстануға үйренеді,ұлттық рухты,намысты ұғынады.

І Ұйымдастыру бөлімі: «Қазақстан ғажап елім» сөзін айттыра оқушыларды 3 топқа бөліп алу.

ІІ.Миға шабуыл

«репрессия»,»Н:С:Хрущев»,жайлы әр топ өздері білген мәліметті айтады мұғалім әр дұрыс мәліметке ұпай беріп отырады.

ІІІ.Жаңа тақырыпты баяндау.Мұғалім ХХ съезд жайлы «жылымық жылдар» жайлы тоқталып өтеді.Әрі қарай тақырыпты ашу үшін 1-топқа «Кеңгір көтерілісі»

1-топқа Теміртаудағы оқиға

3-топқа»Қазақстанның шетелдермен байланысы»

Осы тақырыптар жайлы ,оқушылар бір-бірімен пікір алмасып,, келеңсіздіктің қайтсе алдын алуға болатыны жөнінде өз ойларымен толықтырып отырады.Мұғалім тарапынан мадақтама айтылады.

ІV.Тест

1.ХХ съезд қашан қабылданды?

2.Қай кезеңді «Жылымық жылдар» деп атайды?

3.1954-65 ж Қазақстанға өзге республикадан қанша адам келіп қоныстанды?

4.1958 ж1-тамызда қай жерде толқу болды?

5.Республикада қанша адам »Өзгеше ойлайтындар» деп айып тағылған?

Синквейн

1.Зат есім ( Елікбаев)

2.2 сан есім (ұлтжанды,батыл)

3.1 етістік (хат жазды)

4.4 сөзден тұратын сөйлем ( Ол Хрущевке хат жазды)

5.Синоним (ұстаз,мұғалім)

Математикалық ойын

1-топқа 500+500+954= (1954 ж-тың игеріілгенін айтады)

2-топқа 1900+98-40= (1958ж теміртаудағы оқиғаны айтады)

3-топқа 2000-40-9= (1951ж Бейбітшілік туралы заң)

Ағылшынша үйренеміз

Отан -- Motherland -- Родина

MY Motherland is Kazakstan

Оқушылар бірін-бірі бағалайды

Үйге тапсырма: тақырыпты оқу,кесте толтыру

№17..Ә.Қастеев атындағы жалпы орта мектебі коммуналдық

мемлекеттік мекемесі



















Қазақстан республикасындағы 1954-1965 жылдардағы қоғамдық-саяси өмір



9-сынып























Жубатова.А.







6-сынып Ежелгі Қазақстан тарихы

Тақырып:Үйсіндер туралы жазба деректер

Мақсаты.Үйсіндер туралы жазба деректер ,қоғамдық құрылысымен таныса отырып,Қытаймен дипломатиялық қарым-қатынас Батыс елдерімен сауда

жасағанын оқи отырып мәдениеті дамыған мықты ел болғанын ұғынады.

Оқушыларға өз бетімен жұмыс жасауына,топпен жұмыс жасауға үйретужәне өзі-өзін бағалауға ынталандыру

Оқыту нәтижесі.Үйсіндердің өзін өзі басқарған сол кездегі қуатты елдермен терезесі тең болғанын ұғынады.Туған жерін сүйетін,елді қорғауға дайын тұратын азамат болуға ұмтылады. Өз беттерімен шығармашылық жасауға дағдыланады.

Негізгі идеялар. Қытай жазбаларымен және қоғамдық құрылысымен танысу,

Әдіс-тәсілдер., ., ЖИГСО,жүреміз ойланамыз

Қолданылатын модулдер. Дамыта оқыту,СТО.,

Негізгі дереккөздер.оқулық,Қазақстан картасы,суреттер

Сабақтың барысы

Миға шабуыл

Мәтінмен жұмыс

Картамен жұмыс

Бұл сөз кімге тиісті?

Математикалық есеп

Жүре ойланамыз

А) ұйымдастыру кезеңі

«Үйсіндер Жетісуда мекендеген» сөйлемнің әр бір сөзін оқушыларға айттыра 3-топқа бөлу.

І.Миға шабуыл

Оқушыларға «Есік обасы»,»Шірік рабат», «Шілікті» сөздерін тақтаға жазып әр топтың мүшелері өздері берген мәліметіне қарай ұпай беріп отырамын.

ІІ.Мәтінмен жұмыс

1-топқа «Үйсіндер туралы деректер»

2-топқа «Қоғамдық құрылысы»

3-топқа «Үйсіндердегі теңсіздіктің болуы»

Оқушылар бір-біріне мәлімет беріп болған соң ашық сұрақтар қойып,пысықтайды .Мұғалім ұпай беріп отырады.

ІІІ.Картамен жұмыс

1-топқа Үйсіндер кімдермен көрші болған картадан көрсетеді.

2-топқа Үйсіндердің мекендеген территориясын картадан көрсету

3-топқа Қай мемлекеттермен сауда жасағанын картадан көрсету

IV.Бұл сөз кімге тиісті?

1-топқа «Менің жайылымыма ешкім мал жаймасын»

2-топқа «Үйсіндердің басшысы гуньмо еді»

3-топқа «Олар ағаш үйде тұрады ,үй ақ киізбен оралған. Оларға ешкім тиіспейді себебі оларды әулие санайды»

V..Математикалық есеп

1-топқа 150 * 4+50-20=630

2-топқа 400: 2-17=3

3-топқа 25*2*100=5000

VI Жүре ойланамыз

Мұғалім жұмбақ жасырады оқушы жауабын тауып 3 тілде айтады.

«Қабат-қабат қаттама ақылың болса аттама» (кітап)

Оқушылар тақырыпты өз ойларымен қорытындылайды.Соң бірін-

бірі бағалайды















© 2010-2022