- Преподавателю
- История
- Қазақстан тарихы пәнінен ашық сабақ Дәуірлерді қайталау
Қазақстан тарихы пәнінен ашық сабақ Дәуірлерді қайталау
Раздел | История |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Азиева А.Н. |
Дата | 04.04.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Қайталау. « Дәуірлер »
Мақсаты:
-
Оқушылардың алған білімдерін толықтыру, өткен сабақтарды пысықтау ретінде қосымша деректер арқылы тас, қола және темір дәуірлерін қайталау.
-
Оқушыларды ойландыруға, өз ойларын ашық айтуға, пікір таластыруға, өз бетімен жұмыс жасауға, шығармашылығын дамыту.
-
Ерте дәуірдегі адамдардың тарихын, шаруашылығын, мәдениетін, еңбек құралдарын жасалу тәсілін археологиялық ескерткіштерін талдай отырып құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, сұрақ-жауап
Көрнекілігі: карта, слайд, тас құралдары, суреттер
Сабақтың барысы.
-
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.
-
Сабақтың мақсатын қою.
-
Қайталау.
Оқушыларды 2 топқа бөлу. 1 топ «Геродот» , 2 топ «Сыма Цянь»
-
«Сұрақ бізден - жауап сізден» миға шабуыл.
-
Ең алғашқы адам, қай жерден табылды? - епті адам , Танзания/Ш.Африка/ Олдувэй шатқалығында.
-
Гоминид деген кім? - адамтектес, ірі маймылға ұқсас болған.
-
1891ж Ява аралығында қандай адамның қанқасы табылды? - питекантроп, 1млн.ж.б.
-
Франция, Кро Маньон үңгірінде қандай адамның қанқасы табылды? - саналы адам.
-
Бағыштау /инициация/ дегеніміз не? - балалар тобынан ересектер тобына өту.
-
Қазақстан аумағында қанша неолиттік тұрақ табылды? - 800 /500/
-
«Алтын сандық» ойыны.
Оқушылар сандықтан алған заттарды атап, олардың қай ғасырға жататынын айту керек. /микролит-мезолит, бифас -ашель, ретушь әдісі- тас дәуірі, қыш құмыралар-неолит, найза мен садақ-мезолит, балта-мезолит, ине-мезолит /
-
Оқиғалар тізбегін реттімен жаз.
Біле бер қанша білсең - тағы тіле,
Жетерсің мақсатыңа біле, біле.
*Қола дәуірі, темір дәуірі, тас дәуірі.
*Мустье, олдувэй, ашель
* Мезолит, палеолит, неолит
*Беғазы-Дәндібай, Атасу, Нура
-
Терминдер
Петроглиф - тас бетіне қашап жазу.
Монофас - тасты бір жағынан қыр шығарды.
Ретушь - бір қабат өңделген тас құралдың жүзін ұсақ ойықтар.
Анимизм - жан мен рухтың барлығына сену.
Патриархат - аталық ру басқарды.
Экзогамия -рудың құрамына кіретін адамдар арасында некелесуге тыйым салу.
-
Фактілерді игеру.
Тас дәуірі - тастан еңбек құралдарды пайдаланды, палеолит, мезолит, неолит, адам пайда болды, терімшілік, аңшылық, бифас, ретушь, ұлы мұздықтар.
Қола дәуірі - мыс пен қалайының қоспасы, еңбек құралдар, Нарым мен Қалба, Қ.Сәтбаев, Жезқазған, Беғазы-Дәндібай, Атасу, Нура, Андрон мәдениеті
-
Бас қатырғыштар базары. /ребус/
-
Білім биржасы.
Осы патшалардың есімдерімен оқиғаларды орналастырыңдар
Кир І Дарий А.Македонский
-
Бұл патша сақтардың патшайымына өзінің әйелі болуға ұсыныс жасады.
-
Бұл патша б.з.б 518жылы сақтарға қарсы жорыққа аттанды
-
Бұл патшаны Шырақ есімді сақ жауынгері шөл далаға адастырды,соның салдарынан патшаның көп әскері қырылды.
-
Осы патшаның тұтқынында Томирис патшайымның ұлы мерт болды.
-
Сақтармен шайқаста бұл патша басынан айырылды.
-
Бұл билеушіге қарсы Орта Азия , соның ішінде сақтар қарсы көтеріліске шықты.
-
Тарихи домино. /қима қағаздарда берілген сөздерден сөйлем құрау/
1 топ Сақтар дұшпанға - қатал, досқа - адал болған. /гректер/
2 топ Әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорыққан жоқ. /Помпей Трог, рим тарихшысы/
-
Ақ серек , көк серек...
Оқушылар қарсылас топтан біреуіні таңдап, оған сұрақ қояды.
-
Хан талапай
Әр топтан 2 оқушыдан тақтаға шығады, ортаға асық тастайды. Оқушылар жинайды. Көп жинаған оқушы төменгі сұрақтарға жауап береді.
Қызыл - бзб 800-140 мың жыл - ерте палеолиттің ашель кезеңі
Көк - бзб 2 млн 600- 12 мың жыл - ежелгі тас дәуірі
Жасыл - бзб 8- 3 ғғ - сақтар
Сары - алғашқы адамдар аулаған аңдар - бизон, мамонт, аю.
-
Шығармашылық тест.
1 топ
Синантроп - Қытай - 500-200мың жыл бұрын
Орта тас - мезолит- бзб 12-5 мыңжылдық
2 топ
Неандерталь - Германия - 200-35мың жыл бұрын
Неолит - қыш құмыралар заманы -бзб 5-3 мыңжылдық
-
Қорытындылау.
Проблемалық сұрақ?
1 топ.
Кирдің , Македонскийдің сақтардың жеріне баса көктеп кіруі өздерінің беделін арттыру үшін бе? Әлде өзінің билігін нығайту үшін бе? Қалай ойлайсыңдар? Ойланайық , мемлекет басшысы қандай болу керек?
2 топ.
Бүгінгі күні біз Томирис пен Шыраққа алғыс айталамыз ба? Енді олардың қандай ортақ қасиеттерін өз бойларыңа алар едіңдер?
Тестпен жұмыс
-
Бағалау.
-
Үйге тапсырма беру. Қайталау. Тест, сөзжұмбақ құрастыру
Бекітемін-----------
Мектеп директоры С.Имиршаева
«А.Розыбакиев атындағы орта мектебі» кмм
Сабақтың тақырыбы:
« Дәуірлер »
/қайталау/
6 А сынып
Тарих пәнінің мұғалімі : Азиева А.Н.
Бахар селосы, 2016ж