САБАҚ ЖОСПАРЫ, БЕЙНЕЛЕУ ӨНЕРІ ЖӘНЕ МУЗЫКА

Раздел История
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Сабақтың тақырыбы:

Бейнелеу өнері және музыка

Сыныбы: 8 «А»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың мақсаты:

Білу: ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы белгілі суретшілердің шығармаларындағы Қазақстан тақырыбы, музыка өнері мен қазақ күйшілері туралы ақпаратты меңгерту.

Түсіну:Белгілі суретшілердің қазақ халқының тұрмысы мен табиғатын бейнелеудегі үлесі туралы әңгімелеу.

Қолдану:Қазақ күйшілерінің шығармаларының шығу тарихын анықтау.

Күтілетін нәтиже:

ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы белгілі суретшілердің шығармаларындағы Қазақстан тақырыбы, музыка өнері мен қазақ күйшілері туралы ақпаратты меңгеретін болады (барлығы)

Белгілі суретшілердің қазақ халқының тұрмысы мен табиғатын бейнелеудегі үлесі туралы әңгімелей алады (көпшілігі).

Қазақ күйшілерінің шығармаларының шығу тарихын айқындай алады (кейбіреуі).

Топпен, жұппен жұмыс барысында бір-бірін тыңдай білуге дағдыланатын болады.

Диалогтік қарым-қатынасқа еркін түсе алады.

Өзіне және басқаларға формативті баға беруге үйренеді.

Жоспар

Уақытты

Жоспарлау

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Дереккөздері

Кіріспе

2 мин




Сыныптың психологиялық ахуалын көтеру.

Оқушылардың назарын үстел үстінде тұрған суреттерге аудартамын. Оқушылар бір-бір суреттен алып орындарына жайғасып отырады. Ал, балалар, енді өздерініздің топтарыныздың аттары жазылған қағазды алыңыздар.

(оқушылар сәйкес топқа отырады).

Топ мүшелеріне 5 түрлі рөлге бөлінуін сұраймын (топ басшысы, бақылаушы, хатшы, уақыт сақшысы, баяндаушы).

Оқушылар бір-бір суреттен алады.

САБАҚ ЖОСПАРЫ, БЕЙНЕЛЕУ ӨНЕРІ ЖӘНЕ МУЗЫКАСАБАҚ ЖОСПАРЫ, БЕЙНЕЛЕУ ӨНЕРІ ЖӘНЕ МУЗЫКАСАБАҚ ЖОСПАРЫ, БЕЙНЕЛЕУ ӨНЕРІ ЖӘНЕ МУЗЫКА

Алынған суреттер бойынша оқушылар сәйкес топтарға бөлініп отырады.

«Домбыраның суретін алған оқушылар 1-ші топқа «Домбыра» тобына, қобыздың суретін алған оқушылар 2-ші топқа «Қобыз» тобына және қылқаламның суретін алған оқушылар 3-ші топқа «Қылқалам» тобына барып жайғасып отырады.

Топ мүшелері 5 түрлі рөлге бөлінеді.

google.kz (суреттер)

Тұсаукесер

10 мин

Сабақтың тақырыбын анықтау

Оқушыларға видио көрсетіледі.

Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды.

Оқушылар тақырыпқа байланысты видио көреді.

youtube.kz

Негізгі бөлім

20 мин


Балалар, қазір біз бейнероликтен көргенімізді және мәтінді қолдана отырып

«Ақпаратты талқылайық». Ол үшін қазір мен әр топқа тақырып беремін сол тақырып бойынша жоба әзірлейсіздер.

Тақырыптары:

1-топ. «Домбыра» тобы «Күйші-сазгерлер» тақырыбында постер дайындау;

2-топ: «Қобыз» тобы «Әнші-ақын-сазгерлер» тақырыбында постер дайындау.

3-топ: «Қылқалам» тобы

«Белгілі суретшілердің шығармаларындағы Қазақстан» тақырыбында постер дайындау.

Оқушылар ақпаратты талқылауға қатысады

Постер дайындайды

Оқушылар баяндаушыға үш шапалақ арқылы формативті баға береді

el.kz

Қорытынды бөлім



4 мин









Оқушыларға жұптық тапсырма беремін.

1.ХІХ ғасырдың ІІ жартысында өмір сүрген өнер қайраткерлерінің шығармаларын сәйкестендіріңіз:

2.ХІХ ғасырдың ІІ жартысында өмір сүрген өнер қайраткерлердің шығармасының атауын жазыңыз:

3.ХІХ ғасырдың ІІ жартысында өмір сүрген өнер қайраткерлерін және олардың шығармасын жазыңыз:Тест тапсырмасы

1.Шертпе күйдің негізін қалаушы:

а)Тәттімбет в) Құрманғазы

с) Дәулеткерей

2. Домбыра өнеріндегі лирикалық бағыттың негізін салушы:

А) Дәулеткерей в) Қүрманғазы с) Дәулеткерей

3.ХІХ ғ. қылқобызда ойнаудың асқан шебері:

А) Ықылас в) Тәттімбет

с) Құрманғазы

Оқушылардан кері байланыс аламын.Оқушылардың кері байланыс жасауы үшін назарларына интербелсенді тақтадан сөз тіркестерін көрсетемін.

Үйге тапсырма: Ахмет Жұбановтың «Замана бұлбұлдары» кітабының ішінен ХІХ ғасырдың ІІ жартысында өмір сүрген музыка қайраткерлері туралы оқу.

Презентация дайындау.

Оқушылар жұптасып тапсырма орындайды.

Орындалған әр тапсырмадан соң өздерін дайын жауап үлгісімен бағалайды.













Әр оқушы жеке тест тапсырмасын орындайды.




Оқушылар интербелсенді тақтадан көрсетіліп тұрған сөз тіркестердің ішінен бір немесе бірнеше сөз тіркесін пайдаланып кері байланыс жасай отырып өз-өзіне баға береді.

Оқулық











Жұптық тапсырма

_____________________ және ________________________

ХІХ ғасырдың ІІ жартысында өмір сүрген өнер қайраткерлерінің шығармаларын сәйкестендіріңіз:

Жұптық тапсырма

_____________________ және ________________________

ХІХ ғасырдың ІІ жартысында өмір сүрген өнер қайраткерлерінің шығармасының атауын жазыңыз:

Жұптық тапсырма

_____________________ және ________________________

ХІХ ғасырдың ІІ жартысында өмір сүрген өнер қайраткерлерін және олардың шығармасын жазыңыз:







Тест тапсырмасы

1.Шертпе күйдің негізін қалаушы:

А)Тәттімбет в) Құрманғазы с) Дәулеткерей

2. Домбыра өнеріндегі лирикалық бағыттың негізін салушы:

А) Дәулеткерей в) Қүрманғазы с) Дәулеткерей

3.ХІХ ғ. қылқобызда ойнаудың асқан шебері:

А) Ықылас в) Тәттімбет с) Құрманғазы











1855 жылы Петербургте күміс медальға ие болған күйші: Тәттімбет

Тәттімбеттің төрелердің халықты жәбірлеуіне арнап шығарған күйі: «Бес төре»

Шертпе күйдің негізін қалаушы -Тәттімбет (1815-1862 ж.) 40-тан астам күй шығарған, күйлері «Саржайлау», «Былқылдақ», «Балбырауын», «Салқоңыр», «Алшаңыр»

Құрманғазының (1818-1889 ж.) дүниеге келген жері: Бөкей Ордасы

Құрманғазының Исатай Тайманұлына арналған күйі: «Кішкентай»

Құрманғазының туған жерді, кең байтақ даланы сипаттайтын күйі: «Сарыарқа»

Құрманғазының би күйлері: «Балбырауын», «Қызылқайын»

Құрманғазының бізге жеткен күйлерінің саны 60-тан астам

«Ұры», «қарақшы» деп жала жабылған Орал мен Орынбор абақтысына, ауызша деректерге қарағанда Иркутск түрмесіне отырған -Құрманғазы

Құрманғазының алғашқы ұстазы-Ханбазар

Құрманғахзыға ықпал етті-Байбақтығ Байжұма, Баламайсан, Соқыр Есжан, Шеркеш

Құрманғазының шәкірттері- Дина, Ерғали Есжанұлы, Мендіғали

Домбыра өнеріндегі лирикалық бағыттың негізін салушы-Дәулеткерейғ

Күйші Дәулеткерейдің көзқарасының қалыптасуына әсер еткен азаттық күрес -1836-38 жж. Бөкей ордасындағы көтеріліс

Дәулеткерей орыс музыкасындағы әскери марштар әсерімен мына күйлерді шығарды: «Ващенко», «Қос ішек», «Топан» «Қоңыр».

Дәулеткерейдің бізге жеткен күйлерінің саны 40-қа жуық

Халық тұрмысына әсер еткен «Желдірме», «Қосалқа», «Тартыс», «Ысқырма», «Ақбала қыз», «Құдаша», «Жұмабике» секілді күйлерінің авторы: «Дәулеткерей»

ХІХ ғасырда өмір сүрген, шертпе күйдің негізін салған күйші: Тәттімбет

Ықыластың патша шенеуніктерін сынап шығарған күйі-«Жарым патша»

ХІХ ғасырда қылқобызда ойнаудың асқан шебері-Ықылас Дүкенұлы



Шорман балаларының жаласымен Тобылға жер аударылған сазгер, әнші Жаяу Мұса

1851 ж.Петропавлда орысша оқу-жазуды, гармонь мен скрипкада ойнауды үйренген Жаяу Мұса

Ыбырай Алтынсаринның «Кел, балалар оқылық» өлеңіне ән шығарған сазгер «Жаяу Мұса»

Жаяу Мұсаның ауыл табиғатын бейнелеген әндері-«Баянауыл», «Сұршақыз»

Өзі шығарған 70-ке жуық әннің барлығының сөздерін өзі жазған -Жаяу Мұса

Жаяу Мұса Шорман балаларының жаласымен Тобылға жер аударылған -1860 ж.

Жаяу Мұса барған елдер-Польша, Латвия, Қазан

1865 жылы Біржан Қожағұлұлының ақындық өнеріне әсер еткен тұлға: Абай

1834-1897 ж. өмір сүрген Біржанның әндері: «Ғашығым», «Біржан сал», «Айтбай»

Өз заманының азулы өкілдерін сынауға арналған ыза-кекке толы Біржанның өлеңі «Жанбота»

«Сырымбет», «Балқадиша», «Маңмаңкер», «Құлагер» әндерінің авторы Ақан сері

Атақты әнші сазгер, ақын Ақан Сері Қорамсаұлының әні: Маңмаңкер», Сырымбет» «Балқадиша»

«Ақан Серінің» көңіл-күйі, ашу ызасы тебірене жырланған өлеңі -«Құлагер»

Ақан серінің Ресей революциясының лебі сезінген сықақ өлеңдері-«Шоғырмаққа», «Сұрағанаға» «Смағұлға»











Берілген ХІХ ғасырдың ІІ жартысындағы өмір сүрген музыка қайраткерлерінің шығармаларын тізіп жазыныз

ХІХ ғасырдың ІІ жартысындағы музыка қайраткерлері, олардың шығармаларын жазыныз







© 2010-2022