- Преподавателю
- История
- Всемирная история. Урок по теме Византыя
Всемирная история. Урок по теме Византыя
Раздел | История |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Бартошик Н.П. |
Дата | 29.09.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Урок: сусветная гісторыя | Дата: | Kлас:6 | ||
Tэма: Візантыя ў X - XIII стст. | ||||
Сувязь з папярэднімі ведамі: Візантыя. Каталіцкая царква, крыжовыя паходы. |
| |||
Мэта ўрока:Мяркуецца, што вучні будуць валодаць наступнымі паняццямі: каталіцкая царква,праваслаўная царква, крыжовыя паходы;ведаць дату 4-га крыжовага паходу; ўменнямі:тлумацычь асаблівасці палітычнага развіцця Візантыі, праваслаўнай царквы; характарызаваць гаспадарчае развіццё Візантыі, яе палітычную ўлады і дзяржаўны лад;раскрываць узаемасувязь дзяржавы і царквы;апісваць падзеі 4-га крыжовага паходу;вызначаць яго значэнне, выражаць свае адносіны да яго;паказваць на карцеВізантыйскую імперыю, яе гарады; складаць расказ па гістарычнай ілюстрацыі і працаваць з ею. адкажуць на ключавое пытанне. |
| |||
НаШтоБуЗУ (на што буду звяртаць увагу).Мэты ўрока мовай вучняў: 1.Буду ведаць паняцці: каталіцкая царква,праваслаўная царква, крыжовыя паходы;ведаць дату 4-га крыжовага паходу. 2.Навучуся тлумацычь асаблівасці палітычнага развіцця Візантыі, праваслаўнай царквы; характарызаваць гаспадарчае развіццё Візантыі, яе палітычную ўлады і дзяржаўны лад;раскрываць узаемасувязь дзяржавы і царквы;апісваць падзеі 4-га крыжовага паходу;вызначаць яго значэнне, выражаць свае адносіны да яго;паказваць на карцеВізантыйскую імперыю, яе гарады; складаць расказ па гістарычнай ілюстрацыі і працаваць з ею. |
| |||
Ключавое пытанне да вучняў:Чаму знікла Візантыя? |
| |||
Ход урока (метады і заданні): 1. Арганізацыйны момант 2.Паўтарэнне дамашнега задання:п10 *Пыт.1, 5-франтальнае апытванне. * Пыт.2,3,4- каля дошкі індывід. 3.Вывучэнне новай тэмы:План тэмы | Дзейнасць настаўніка | Дзейнасць вучняў | ||
Асаблівасці развіцця Візантыі | Работа са схемай "Асаблівасці развіцця Візантыі" | Чытаць п.1 П.11 і даць тлумачэнне асаблівасцям развіцця Візантыі | ||
Візантыйскія гарады і гандаль | Работа з тэкстам дапаможніка. Складанне плана расказа "Візантыйскія гарады і гандаль". | 1 група. Чытаць п.2 П.11, скласці план расказа "Візантыйскія гарады і гандаль".Запісаць ў сшытак. | ||
Царква ў Візантыі | Работа з тэкстам дапаможніка. Складанне плана расказа . "Царква ў Візантыі" | 2 група. Чытаць п.3 П.11, скласці плана расказа "Царква ў Візантыі".Запісаць ў сшытак. | ||
4-ты крыжовы паход і Візантыя | Арганізацыя даследвання.Работа з картай "Крыжовыя паходы ў XI - XII стст.."," 4-ты крыжовы паход". | Паказаць праваслаўныя і мусульманскія краіны, краіны з панаваннем праваслаўнай і мусульманскай рэлігій,напрамкі плануемых і ажыццяўляемых паходаў,тэрыторыю дзяржавы крыжаносцаў -Лацінскую імперыю. |
Дадатковае практыкаванне:работа з дакументам на с. 66.
Спосаб праверкі дасягнення мэтаў урока вучнямі:Адказ на ключавое пытанне
Дамашняе заданне: П.11. Скласці медыяазбуку па тэме
Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі: 1.Карта"Крыжовыя паходы ў XI - XII стст.."," 4-ты крыжовы паход". 2.Дапаможнік для 6 кл. 2016 года выдання.
Інтэрнэт-курс "Актыўная ацэнка", dn.aacenka.by
Цэнтр грамадзянскай адукацыі, ТБШ