XIV-XV ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық жағдайы

Раздел История
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқа мерзімді жоспар№41Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7

Мерзімі:

03.02.17ж

Тақырыбы:

XIV-XV ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық жағдайы

Мақсаты:

XIV-XVғасырлардағы Қазақстан халқының шарушалығы, егіншіліктің дамуы, қалалары мен селолық қоныстары, қолөнері кәсібінің өркендеуі жайлы түсінік беру.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылардың белсенді ойлау қабілеті артады, саяси оқиғаларды өз бетінше тұжырымдай біледі

Бағалау критерийлері:

Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау

Әдіс-тәсілдер:

Диалогтық оқыту, «Кім жылдам?», «Бинго», «Ақыл тасы»

Сабақтың барысы:

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Кіріспе

2 минут

Сәлемдесу

Түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушылар оқу құралдарын дайындайды

Ауызша мадақтау


2 минут

5 минут


Оқушыларды топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау

зымыран сұрақтары арқылы оқушылардың бұған дейінгі сабақтарда алған білімдерін тексеру

Алтын Орда
1. Ақ Орда -Әбілқайыр хандығы- Моғолстан мемлекеті

2. Көк Орда
3. Ноғай Ордасы

Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады

«Кім жылдам?»

Жерге иелік түрлері
• Икта
• Інжу
• Сойырғал
• Тархандық
1. Мемлекеттік жер (диуандық)
2. Інжу-ірі жер иелену
3. Вакуфтық- дін иелігі
4. Миліктік-шаруалар
XIV-XV ғасырлардағы салық түрлері
Тағар
Қалан
Құшыр
Зекет
Сауын
Хараж
Баж
Соғым
Сыбаға

Ауызша мадақтау

Таныстырылым

2 минут

Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік беру

Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді

Бағалау парағы

Негізгі бөлім

20 минут

Джигсо әдісі

Мәтінді оқиды

1.Отырықшы жер шаруашылығы Қазақстанның қай аймағында басым дамыды?

2.XIIIғасырдың 2-жартысында Сырдария бойындағы қалаларда қандай кәсіп өркендей бастады?

3.Мал шаруашылығы неше түрге бөлінеді?

4.Көшпелі мал шаруашылығында көшу бағыттарының қашықтығы?

5.XIIIғасырдың екінші жартысындағы жандана бастаған қалаларды жаз.

Оқушы орындау керек

Мәтінмен жұмыс

Қазақстанның саяси картасымен жұмыс

Сығанақ қаласының орны

XIV-XV ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық жағдайы

Сарайшық қаласының орны

XIV-XV ғасырлардағы Қазақстанның экономикалық жағдайы

Бағалау парағы

5 минут

Жаңа сабақты қорытындылау

Дәптермен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

«Адасқан әріптер» ойыны

Бала болсаң болғандай бол,

Ағайынға қорғандай бол.

Досыңа майыспа,

Дұшпаныңа қайыспа.

Бағалау парағы

Қорытынды

10 минут

Суммативті бағалау

Рефлексия жасау

Үйге тапсырма

Оқушы өзін-өзі бағалайды

Рефлексия

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу

Бағалау

Рефлексия









© 2010-2022