Қазақстан тарихынан ҚМЖ Қазақтың ұлт зиялылары 5-сынып

Раздел История
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Қазақстан тарихы 5- сынып Сабақ №25

Сабақтың тақырыбы:

§46. Қазақтың ұлт зиялылары

Жалпы мақсаты:

А. Қазақ зиялыларының өмір баянымен, еңбектерімен танысады.

В. Еңбектері, атқарған қызметтері жайлы мәлімет алып, олардың қызметі қазақ халқының тарихында қандай орын алғандығына талдау жасату.

С. Қазақ зиялыларының жүргізген саясатына баға беру.

Оқу нәтижелері:

Қазақ зиялылары туралы біледі, сипаттап айта алады олардың атқарған қызметтері мен еңбектеріне талдау жасай алады.

Қазақ зиялыларының еңбектеріне жүргізген саясатына баға бере алды.

Түйінді идеялар:

Сұраққа жауап беру арқылы тақырыпты меңгереді.

Тапсырмаларды өз деңгейінде орындайды.

Әр топ өздеріне берілген тақырыпшаны оқып, қорғайды. Мәртебесі жоғары және мәртебесі төмен сұрақтар беру арқылы оқушылардың білімі сыналады және сыни ойлануға үйренеді.

Ресурстар:

Оқулық, А З суреттер, флипчарт, карта, интербелсенді тақта, кесте

Сабақ кезеңдері:

І. Кіріспе

Уақыты

5 минут


Уақыты:7 минут



Жаңа сабақ:

Уақыты: 15 минут




Жаңа сабақты бекіту

10 минут



Ұйымдастыру . Топқа бөлу. Әрбір топ бір қазақ зиялысының есімімен бөлінеді. ( Суреттерді құрастыру арқылы қазақ зиялыларының) Топ ережесін құру,топ ішіндегі рөлдерді анықтау,топ басшысы, бақылаушы, уақыт сақшысы.

Шаттық шеңбері.

Тренинг.Өзінің есімінің бірінші әрпінен басталатын жағымды қасиетін жайлы бір сөзді айту. Мен ..................өйткені:

Мақсаты: Қатысушылардың өзіндік танымын, өз болашағына деген сенімін қалыптастыру.

Үй тапсырмасын тексеру

Тірек-сөздермен жұмыс.Сөздерге сөйлем құрап ,үйге берілген тақырыптың мазмұнын ашу.Сөздер: монархия, империя, автаномия, большевиктер, федерациия, азамат соғысы, қызылдар, қанды жексенбі.

Ыстық орындық (ойын) .Тақтаның алдына кезекпен үш оқушыны шығарып орындыққа отырғызамын. Қалған оқушылар орындықта отырған оқушыға ашық және жабық сұрақтар қояды.

Тақырыпқа шығу «Ой қозғау»

Жетекші сұрақтар беремін (диалогтік оқыту).

Қазақтың зиялы азаматтарынан кімдерді білесіңдер? Оларды неліктен қазақтың зиялылары дейді?

Интербелсенді тақтадан қысқаша бейнефильм көрсетіледі.

Топтарға тапсырмалар беріледі.

1 топ: Ахмет Байтұрсынұлы.

2 топ: Әлихан Бөкейханұлы.

3 топ: Міржақып Дулатұлы.

4 топ: «Алашорда»

Сипаттап постер құру. Топтастыру стратегиясын қолдану, картаны пайдалану, туған жерлері, оқу орындарында оқыған жерлері, қызмет, еңбек еткен жерлері. Мысалмен дәлелдету, ой пікірлерін айтқызу.

Әр топ бірін-бірі бағалайды. Стикерлерін ұнатқан топтарына апарып жапсырады (екі жұлдыз бір тілек).

1-топ . «Т» кестесі арқылы талдау жасайды. Қазақ зиялыларының белсенді жүргізген саясаты және неге қол жеткізе алмады.

2-топ: Қызметтеріне баға бересіңдер.

3-топ: Концептуалдық карта жасау, білімді жинақтау.

4-топ: Картамен жұмыс Карта салып көрсету.Туған жерлері,қызмет ету орындары т.б.

Топтар өздерін бас бармақ арқылы бағалайды.

Сергіту сәті

2 минут

«Қара жорға» би билеу.

Қорытындылау. 2-3 мин

Рефлексия.2 мин

Үй тапсырмасы.

Бағалау.1 мин

Әрбір топтың бір мүшесі сабаққа өз қорытындысын айтады

Не білдім? Не үйрендім? Не үйренгім келеді?

Эссе жазу. Мен ..... орнында болсам

Топ басшылары бағалайды.








Қорытынды

Уақыты: 7 минут




Бағалау

Уақыты: 2 минут


Үйге тапсырма

ақыты: 1 мин

(





Сабақтың тақырыбы: «Орта ғасырлардағы Қытай мемлекеті,

мәдениеті, өнері»

Сабақтың мақсаты: а) білімділігі: Оқушыларға Қытайда феодалдық

қатынастың қалыптасуы мен дамуы туралы

түсіндіріле отырып, оқушыларға Қытайдағы

феодалдық қатынастың батыс Еуропа елдеріндегі

феодалдық елдеріндегі феодалдық қатынастардан

ерекшелігін түсіндіру.

ә) дамытушылығы: Оқушыларға қызықты қосымша

мәліметтер келтіре отырып, сабаққа деген

қызығушылығын арттыру. Тарихи деректерге сүйене

отырып, тұжырым жасай білуге дағдыландыру.

б) тәрбиелілігі: Отансүйгіштікке, өзге елдің тарихын

құрметтей отырып, өзіміздің төл тарихымызды толық

меңгеруге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже: *Қытай жерінің шаруашылық дамуындағы

ерекшеліктермен танысады.

*Қытай орталықтанған монархияның ішкі және

сыртқы саясаты жөнінде толық мағлұмат алады.

*Қойылған сұрақтарға еркін жауап бере алады.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары

Сабақтың көрнектелігі: карта, тірек-сызба.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

«Қызығушылығын ояту» Үй тапсырмасын сұрау және жаңа сабаққа өту үшін «Ой қозғау» стратегиясы және «Жұмбақ хатты» талқылау.

«Ой қозғау» стратегиясы.

1. Орта ғасырларда біз қандай қоғамдық құрылыспен танысып жатырмыз?

2. Қай ғасырларда Жапонияда феодалдық қоғамның қалыптасуы аяқталды?

3. Жер иеліктері қалай аталынады?

4. Ең ірі феодалды қалай аталынады?

5. Жапон феодалдық қоғамындағы негізгі кәсіби, әскери топ?

6. VII ғ бастап ең жоғарғы билік және бар жер иелігі кімнің қолында болады?

7. Микадоның бірінші министрлігіне кімдер тағайындалды?

8. XI-XIII ғ аралығында Жапонияда мұрагерлік биліктің неше түрі болады?

9. 1532 жылы Жапонияның қай қалаларында кедейлер көтерілісі болады?

10. XVI ғасырдың соңында Жапонияда қалыптасқан тап?

11. Жапония неше аралдан тұрады?

12. Жапония қай материкте орналасқан?

Жаңа сабақ: «Орта ғасырдағы Қытай мемлекеті, мәдениеті,

өнері»

Жоспары:

1. Саяси құрылысы.

2. Діннің таралуы.

3. Мәдениеті мен өнері.

«Жұмбақ хат»

Оқылатын мәтін

Қазақстан тарихынан ҚМЖ Қазақтың ұлт зиялылары 5- сынып

Шығыс және орталық Азияда орналасақан бұл ел территориясы жөнінде әлемде үшінші орынға ие.


Қазақстан тарихынан ҚМЖ Қазақтың ұлт зиялылары 5- сынып

Оқ - дәрі мен оталып, улы газы бар капсулаларды ататын құрал

Елде мылтық дәрісімен қағаз жасаудың ойлап тапқан, ерте заманнан-ақ күріш өсірумен айналысқан халық тұрады. Бұл жерде адамдар сонау палеолиттен бастап мекендеген.

Қазақстан тарихынан ҚМЖ Қазақтың ұлт зиялылары 5- сынып

Ерте замандардан қалыптасқан иероглиф жазуы әлі күнге дейін қолданылады. Бір қызығы олар жоғарыдан бастап төменге қарай жазады. Б.з.б II ғасырдың ортасында дамыған. Ұлы Жібек жолының шығуында да бұл елдің ерекше маңызы бар.

Қазақстан тарихынан ҚМЖ Қазақтың ұлт зиялылары 5- сынып


Қытай ғалымдары Ұлы қорған беріктегінің сырын ашты. Химиялық зерттеу нәтижесінде қарағанда, қорған қабырғаларының тас бағандары күріш ботқасы аралас балшықпен сыланған екен.


Қазіргі таңда бұл ел дүние жүзі бойынша социалистік бағытта дамып келе жатқан мемлекет болып табылады.

«Мағынаны тану» «Әлемді шарлау» стратегиясы қолданылады.

Қазақстан тарихынан ҚМЖ Қазақтың ұлт зиялылары 5- сынып

Оқушылар үш топқа бөлінеді де әр топқа тапсырмалар беріледі. 1 және 2-ші топқа мәтін бөлініп беріледі де, 3-ші топқа алдан-ала берілген тапсырма бойынша мәліметтер жинақтау тапсырылады.

Бекіту: Қытай Джонкилері деген не?

Ұлы Қытай Қорғаны не үшін салынды?

Адамдар темірді алғаш қашан пайдалана бастады?

Қорытынды.

Бағалау.

Үйге тапсырма. Будда, дао діндері туралы қысқаша мәліметтер жинап келу.













Жорықтар бағыты

Қорытынды













Әбілқайыр хандығының ішкі саясатының негізгі қарама-қайшылықтарын анықтаңдар.

























Жылдар

Жоба авторлары

Құжаттың аты

Реформаны жүргізу шаралары

1865 ж.

1867 ж.

1868 ж.












1867-1868 жж. реформаларТараулар

Мәні

Маңызы мен салдары.

1.Реформаның мақсаты

2.Қазақстанның әкімшілік аумақтық бөлінісі

3.Басқару ерекшеліктері

4.Сайлау жүйесі

5.Денсаулық сақтау

6.Жер пайдалану





Тараулар

1822 ж «Сібір қырғыздары туралы ереже

1824 ж. «Орынбор қырғыздары туралы Ереже»

1867-1868 жж.реформалар

Жалпы сипаты

1.Реформаның мақсаты

2.Қазақстанның әкімшілік аумақтық бөлінісі

3.Басқару ерекшеліктері

4.Сайлау жүйесі

5.Денсаулық сақтау

6.Жер пайдалану




© 2010-2022