Урок по истории на тему Түргеш қағанаты (7 класс)

7 сыныпқа арналған "Түргеш қағанаты" қысқа мерзімді сабақ жоспары 45 минутқа арналған. Тарих сабағы өте күрделі болғандықтан, дұрыс жасалған сабақ жоспары сабақтың қызықты, әрі оңай, балаларға түсінікті болуына ықпал етеді. Сабақтың жүру барысы, яғни этаптарының ретімен орындалуы тікелей ұстазға байланысты болғандықтан, ұстаз сабақ жоспарын сыныпқа арнап, оқушы деігейлерін ескере отырып жасауы керек.  Сабақтың толығымен өтуін оның соңғы рефлексия бөлімінен көруге болады. Нәтижесінде оқушылардың ...
Раздел История
Класс 7 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок по историй для 7 класса «Түргеш қағанаты»

Пән: орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Күні

Тақырыбы:

§ 3 Түргеш қағанаты

Мақсаты:

  • Оқушыларды VIII ғасырда қазақ жерiн мекендеген Түргеш қағанатының тарихымен, ішкі-сыртқы саяси жағдайымен, экономикалық дамудың бағытымен таныстыра отырып, соғдылар туралы тyciнiк беру;

  • Түргеш қағанатының тарихын талдау арқылы өз ойларын жүйелi жеткiзе бiлуге, белсенділікке дағдыландыру;

  • Оқушыларды өткен тарихи оқиғаларды оқыта отырып елжандылыққа, саяси сауаттылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Түргеш қағанаты жөнінде толық мағлұмат алады.

Шығармашылық тапсырмалар арқылы логикалық ойлау қабілеттері артады.

Зерттеушілік әңгіме жүргізілуі кезінде оқушылардың оқиға туралы мәлімет ұсынуы, топтағы оқушылардың бірін-бірі толықтыруы, келісімге жетуге тырысуы.

Керекті жабдықтар:

Оқулық. постер, маркер, стикер, карта, ноутбук, бағалау парақтары, рефлексия парақтары, интерактивті тақта

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру кезеңдері

Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық: Теңеу айту

Постер, маркер, т.б.бағалау парақтары карта, суреттер, стикер таратылып беріледі.

Мұғаліммен амандасу

Бір біріне теңеу айту

Үй тапсырмасын тексеру

Еркін талқылау әдісі. Сұрақтар шеңбері: Ортада зерттеушілік әңгіме жүргізу

Қағандардың айырмашылығы? Неге?(мына сөздерді жауап үшін пайдаланыңыз)фффф

Ортада өз ойларын айтады. Өз көзқарасын ортаға салады, талдайды.

Тұсаукесер

Негізгі бөлім

  1. Рольдік ойын: Радиоға қоңырау шалу зерттеушілік әңгіме жүргізу

2. Жұмбақ жылдар... келесі факторлардың мерзімін анықтаңыз олардың құндылығы мен маңызына қарай тәртіппен қойыңыз.

сабақты аяқтау: теннис әдісі

Таңдан алынады

Мәтінді оқып, топта постер жасайды. Өзара талдайды.

Топта зерттеушілік әңгіме ретінде талқылау жұмысын жүргізіп, постерге түсіреді, қорғайды.

Бағалау

Өзін - өзі бағалау. Критерий арқылы сабақты бағалау

Бағалау парақтарын толтыру

Рефлексия

Конверт

Керегін алады, керек емесін ет тартқышқа тартып тастайды

Үйге тапсырма

§3 Қосымша мәлімет қарастыру. § 4 қосымша оқып келу

Интернет желілерінен мәліметтер табу, қарау, талдау

Пән: орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Күні

Тақырыбы:

§ 4 Қарлұқ қағанаты

Мақсаты:

  • Оқушыларды VIII ғасырда қазақ жерiн мекендеген Түргеш қағанатының тарихымен, ішкі-сыртқы саяси жағдайымен, экономикалық дамудың бағытымен таныстыра отырып, соғдылар туралы тyciнiк беру;

  • Түргеш қағанатының тарихын талдау арқылы өз ойларын жүйелi жеткiзе бiлуге, белсенділікке дағдыландыру;

  • Оқушыларды өткен тарихи оқиғаларды оқыта отырып елжандылыққа, саяси сауаттылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Түргеш қағанаты жөнінде толық мағлұмат алады.

Шығармашылық тапсырмалар арқылы логикалық ойлау қабілеттері артады.

Зерттеушілік әңгіме жүргізілуі кезінде оқушылардың оқиға туралы мәлімет ұсынуы, топтағы оқушылардың бірін-бірі толықтыруы, келісімге жетуге тырысуы.

Керекті жабдықтар:

Оқулық. постер, маркер, стикер, карта, ноутбук, бағалау парақтары, рефлексия парақтары, интерактивті тақта

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру кезеңдері

Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық: Тілек тілеу

Постер, маркер, т.б.бағалау парақтары карта, суреттер, стикер таратылып беріледі.

Мұғаліммен амандасу

Бір біріне теңеу айту

Үй тапсырмасын тексеру

Бұл мәлімет шындық па жалған ба?

Ортада өз ойларын айтады. Өз көзқарасын ортаға салады, талдайды.

Тұсаукесер

Негізгі бөлім

Ролдік жұптармен жұмыс істеу:

Қарлұқ қағанатында: оқушылар топтарға бөлінеді. А тобы-қағанаттың әкімшілік қызметкерлері. В тобы қағанатқа қабылданушылар. А тобы В тобына сұрақтар қою арқылы зерттеушілік әңгімеге кіріседі. Мәселен: Сіз біздің қағанат туралы не білесі? Бізде мәдениет қалай дамуда және ары

Сізге осында келуге не түрткі болды?

Қарлұқ қағанаты Түргеш қағанатымен несімен ұқсас? Біздің қағандарымыз туралы не білесіз? Т.б.(оқушылар өздері құрастырады сұрақтарды)

Сосын орындарын ауыстырады А тобы сол қаопы қалады. В тобы қаған. Енді В тобы А тобына сұрақ қояды. Қағанаттың басты идеясы мен тақырыбы қандай? Сіз қандай қорытындылар жасай аласыз ? т.б.

Ролдерге бөлінеді. Сомдайды

Қорытынды

Серпілген сауал

Бағалау

Өзін - өзі бағалау. Сабақты бағалау: бүгінгі сабақ саған ұнады ма?

Бағалау парақтарын толтыру

Рефлексия

Конверт

Керегін алады, керек емесін ет тартқышқа тартып тастайды

Үйге тапсырма

§4 Қарлұқ қағанаты. Оқу. Зерттеушілік әңгіме жүргізуге сұрақтар дайындау

Оқу, сұрақтар дайындау



© 2010-2022