• Преподавателю
  • История
  • Открытый урок на тему: Энеолит заманының өндірістегі және қоғамдық өмірдегі жетістіктері

Открытый урок на тему: Энеолит заманының өндірістегі және қоғамдық өмірдегі жетістіктері

Раздел История
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ тақырыбы: Энеолит заманының өндірістегі және қоғамдық өмірдегі жетістіктері.

Мақсаты

Мыстан жасалған еңбек құралдарын өндірісте пайдалану туралы ақпарат беру

Күтілетін нәтиже

Энеолит заманында қоғамдақ еңбек бөлінісі туралы толық білу.

Дерек көздері

6-сынып оқулығы, қосымша ақпарат.

І Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

а) Оқушыларды түгелдеу

ә) Назарларын сабаққа аудару

б) Сергіту сәті

Сурет арқылы топқа бөлу

Ереже құру

Топ басшысын өздері сайлайды.

Таймерді сайлайды (уақытты бақылап отырады)

Үй тапсырмасы

Ойын «Алтын сандық» Сандық ішіндегі жасырынған сұрақтарға жауап беру .

  1. Шеберлер еңбек құралдарын мыстан дайындай бастады.

  2. Мыс-тас дәуірі қоғамында екі ірі өзгеріс орын алды: Еңбек бөлінісі қалыптасып, аталық ру орнай бастады.

  3. Ең алғашқы ірі қоғамдық еңбек бөлінісі шарушылықтың егіншілік пен мал шаруашылығы болып бөлінуі еді.

  4. Мал бағу егіншілікке қарағанда өнімді көп беретін.

  5. Тесені мыстан, ағаштан жасалаған сақаның алмастыруы егіншіліктің маңызын күшейтіп, нәтижесінде еңбек өнімділігі арта түсті.

  6. Мыс -тас дәуірінде рулық қауымның негізін көбінесе патриархалдық отбасылар құрайтын болды.

  7. Қазақстан аумағында энеолит дәуірінің жарқын ескерткіші Солтүстік Қазақстан Ботай мәдениеті

  8. Тұрақты қазу барысында 158 тұрғын үй табылды.

  9. Шебір елді мекені маңынан тас пен қыштан жасалған еңбек құралдары табылған.

  10. Шебір тұрағының тұрғындары ұлу қабықтарын моншақ етіп таққан.

ІІІ жаңа сабақ

  1. Еңбек құралдарының жетілуі

  2. Қоғамдық еңбек бөлінісі

  3. Патриархаттың бекітілуі

  4. Қазақстан аумағындағы энолит дәуірінің тұрақтары.

Ойтолғау

Сурет қөрсетіліп, сұрақтар қойылады.

Топтық жұмыс

1 топ постер құру

2 топ рөлге кіру, көрсету

3 топ суреттер арқылы әңгімелеу.

Галерияны аралау

Білімнің дамуы

  • Адамдар өз білімдерін суретті хат

-пиктографория (тасқа түсірілген хат суреттер)

  • Әрбір ұғымның өзіндік шартты таңбасы болған

Мысалы,шубар атты салу арқылы малдың індет ауруынан қырылғанынан білдірген

  • Ертедегі адамдар табиғаттан бөлініп шыққаннан кейін қоршаған табиғаттан өздерінің айырмашылықтары бар екенін түсіінбеді

  • Дауыл қайықты аударып, балықшылар мерт болғанда,найзағай баспанаға түсіп,үйлер өртенгенде, адамдар оның себебін білмей аң-таң болған.

  • Діни түсініктердің пайда болуын біз неандертальдықтардың жерлеу тұрпынан байқаймыз

  • Адамдар ұйықтап жатқан сиятқты біз қырынан жатқызып,бір қолын басының астына салған

ІҮ Сабақты бекіту

Венн диаграммасы 1. Энеолит дәурінің еңбек құралдары

2. Неолит дәурінің еңбек құралдары

Кері байланыс

Оқушылар өз ойларын жазып тақтаға іледі

Бағалау

Үй тапсырмасы

Энеолит заманының өндірістегі және қоғамдық өмірдегі жетістіктері.



© 2010-2022