Ғылыми-зерттеу және саяси-ағарту жүмыстары сабақ жоспары 11-сынып

Раздел История
Класс 11 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Дуабаева Ш.С.

Сынып 11

Қатысқандар

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Ғылыми зерттеу және саяси ағарту жұмыстары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

Оқушыларға 20 - ғасырдың 20 - 30 жылдардағы Қазақстан мәдениетінің жай - күйі туралы жан - жақты мағлұматтар беру.

Сабақ мақсаттары

Тарихи оқиғалар мен үдерістердің дамуын тарихи - әдеби деректер арқылы баяндатып оқушыларда өткенге ғылыми көзқарас қалыптастыру, салыстыра алу, талдай білу, пікірін білдіру қабілеттерін дамыту. Тарихи таным - түсініктерін арттыру.

Жетістік критерилері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді

Тілдік мақсаттар


Құндылықтарды дарыту

патриоттыққа, еңбексүйгіштікке, адамгершілікке тәрбиелеу

Пәнаралық байланысы

Адам және қоғам, әдебиет, география

Алдыңғы меңгерілген білім


Материалдық мәдениет

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Сабақтың басы




Сабақтың ортасы

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, сыныпты түгендеу, сыныпты топқа бөлу
1 - «Қызығушылықты ояту»
2. Үй тапсырмасын тексеру: «Ой қозғау»
Қазақстанның 20 - 30 жылдардағы қоғамдық - саяси өмірі.
1 - топ: 20 - жылдардағы қоғамдық - саяси өмірдің сипаты, республикада партия мен комсомолдың орталық органдарының құрылуы.
2 - топ: Ауылдық жерде мәдени - ағарту жұмыстарының өрістеуі.
3 - топ: Қазақ АКСР - інің одақтас республика болып құрылуы.
Өткенді қайталау: өткен тақырыптар бойынша тест жұмысын алу.
1. «20 - ғасыр басында қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды» - деген пікірді кім айтты? (А. Байтұрсынұлы)
2. «Түрксіб» темір жол құрылысы қай жылы басталды? (1927 - жылы)
3. Орал - Ембі мұнайлы ауданын зерттеген академик? (Губкин)
4. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің бірінші сессиясын ашқан ақын? (Жамбыл Жабаев)
5. 1924 - 1929 жж. Қазақстанның астанасы қай қала? (Қызылорда)

2. Жаңа сабаққа даярлық: Үй жұмысын жаңа тақырыппен байланыстыра отырып, сабақтың мақсатын оқушыларға таныстырып өту. "Ассосация (Мәдениет)
3. Жаңа сабақ: 1920 - 1930 - жылдардағы Қазақстан мәдениеті
Жоспар:
1. Ересек адамдардың сауатсыздығын жою.
2. Халық ағарту ісінің дамуы.
3. Кәсіптік білім берудің жайы.
4. Ғылыми - зерттеу жұмыстарының дамуы.
5. Әдебиеттің дамуы.
6. Қазақ өнерінің гүлденуі.
7. Мәдениетті дамыту жолында кездескен қиындықтар мен нәубеттер.
2 тақырыпшадан топтарға бөліп беру. Сұрақтар беру арқылы қорыту.
«Мағынаны тану» 1 - топ:
1. 20 - 30 жж. әдебиеттің дамуына үлесін қосқан қайраткерлер мен олардың жарық көрген еңбектері?
2. 20 - жылдардың аяқ кезінде әдебиетке келіп қосылған жастар:
3. Аудармалар; Халық ақындары, олардың жырына арқау болған тақырыптар; басқа ұлттар әдебиеті
4. "Қазақтың 1000 әні" еңбегінің авторы?
5. 1925 - ж. Парижде өзінің орындаушылық шеберлігімен көзге түскен қазақ әншісі?
6. Сандар сөйлейді: 1926 - ж., 1933 - ж., 1937., 1938 - ж.
2 - топ:
1. 20 - ж. басында техникумдар не үшін ашылды?
2. Сандар сөйлейді: 1928 - ж, 1931 - 32ж, 1929, 1930ж.
3. Қазіргі әл - Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университеті қай жылы ашылды?
4. Ұлы Отан соғысы қарсаңында Қазақстанда қандай, қанша оқу орны жұмыс істеді?
5. КСРО Ғылым академиясының Қазақстандағы базасы қай жылы құрылды?
6. Қазақстандағы ғылыми зерттеулер мен ғалымдардың еңбегі?
3 - топ:
1. Сандар сөйлейді: 1924 - ж, 1928 - ж, 1931 - ж, 1939 - ж.
2. Ең алдымен кімдердің арасында сауатсыздықты жою қажеттігі туындады? Ол не үшін қажет болды?
3. Халық ағарту ісінде қандай Заң іске асырылды?
4. Қазақ мектептерін дамытуға үлес қосқан қазақ ғалымдары, мемлекет қайраткерлері:
5. Қазақ тілді мектептерден басқа қандай мектептер жұмыс істеді?
6. 30 - жылдардың екінші жартысынан бастап халық ағарту жұмысы ілгері басты. Неліктен?
3 - «Ой - толғаныс» Бекіту:
1 - топ: 20 - ғасырдың 20 - 30 жылдардағы мәдениет пен 21 - ғасыр басындағы қазіргі кездегі мәдениетпен салыстыру жасау. Өз өлкеміздің мәдениетіне де тоқталып өту
2 - топ: Н. Ә. Назарбаевтың «Қазақстан - 2030» бағдарламасы бойынша Қазақстан халқына Жолдауының «2030 Қазақстан мұраты» бөлімі бойынша бір ғасыр аралығындағы жағдайды салыстыра отырып, өз ойларын айту (1930 - 2030 жж.)
3 - топ: Н. Ә. Назарбаевтың 27 - қаңтардағы «Әлеуметтік - экономикалық жаңғырту - Қазақстан дамуының басты бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауындағы білім беру ісіне арналған бөліміне қысқаша шолу жасау.

Сабақтың соңы


7. Қорытынды: Топтастыру стратегиясы
Қиындықтар, нәубеттер
8. Үйге тапсырма беру: 19 - параграф пен қосымша деректерді оқу, даталарды жаттау, дәптерге "Т" кестесін орындау.



© 2010-2022