7 сынып Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы Тәуекел хан

1)XVI ғасырдың орта шенінде Қазақ хандығымен көршілес отырған Сібір хандығы мен Моғолстан билеушілерінің қазақтарға қарсы шапқыншылық жорықтары жиілеп кетті. Бұл тарихы жағдайды дұрыс түсінген Хақназар хан Қазақ хандығының сыртқы саясатын өзгертті.Ертеден жауласып келе жатқан Шайбани әулетімен қарым-қатынас жасауға ұмтылды. Ташкент қаласын басып алуға бағытталған соғыс қимылдарын тоқтатты. Сөйтіп, Бұхар ханы II Абдаллахпен қазақ ханы хақназар «Дос болып, өзара көмектесу жөнінде ант беріскен шарт...
Раздел История
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары

15.03.2014ж

Қазақстан тарихы

7«в» сыныбы

Гуманитарлық бағыт

Сабақтың тақырыбы

Тәуекел хан (1582-1598)

Сабақтың мақсаты

1582-1598 жылдарыҚазақтың ханы болған, отан тарихында сүбелі орын алар тарихи тұлғалардың бірі Тәуекел хан уақытындағы Қазақ ордасының ішкі-сыртқы саяси жағдайлары,дипломатиялық қарым-қатынасы туралы түсінік беру.

Сілтеме

1.7сынып орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

2.Тарихи тұлғалар Алматыкітап-2006 ж Тоғысбаев Б,Сужикова А, 45-51 бет

3.І.Есенберлин«Көшпенділер»трилогиясы

3.Қазақ елі видео 2 бөлім

Оқу нәтижелері

1 Тәуекел ханның Қазақ хандығының саяси жағынан ыдырай бастаған кезеңіндегі қазақ хандығына жүргізген саясатын оқып үйренеді.

1.Біртұтас Қазақ хандығы құрамына барлық қазақ жерлерін біріктіруді аяқтаған Тәуекел хан қызметі арқылы оқушы ойлау қабілеттерін дамыту


3.Тәуекел ханның халқымыздың тәуелсіздігін баянды ету жолындағы қызметіне тоқталады,талдау арқылы шығармашылыққа баулуТарихи оқиғалар мен тарихи тұлғаларлардың ерлігі мен туған жерлеріне деген сүйіспеншілік істері туралы түсінік бере отырып, оқушылардың патриоттық сезімі мен шығармашылық қабілеттерін дамыту,шығармашылықпен жұмыстануға дағдыландыру

Күтілетін нәтиже

1. Топтық, жеке зерттеу жұмыстары арқылы шығармашылықпен айналысады.

2..оқулықпен жұмыстанып жаңа материалды игереді,

3.қосымша материалдармен жұмыстанады, сипаттама береді

4.кесте толтырады, венн диаграммасын толтырады,

5.сұрақ - жауап дайындайды, шығармашылық ізденісте болады, топтық бағалауға үйренеді..

Тапсырмалар

Миға шабуыл, өзбеттік тапсырма, топтық жұмыс, шығармашылық ізденіс, тестпен жұмыс

Сабақ кезеңдері, уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

ресурстар

Бағалау/

1.Ұйымдастыру

3минут

1.Сыныпты топтарға бөлу. ( түрлі фигуралар бойынша)Бағалау парақшалары таратылады

Оқушылар түрлі фигуралар арқылы топқа бөлінеді.

Сынып, оқушылар, оқу құралдары

Формативті бағалаужүреді.

2. Үй тапсырмасын тексеру( Білу 10мин)

Өзіндік даму технологиясы бойынша

І. Оқулықпен өзбеттік тапсырма:

1. "Тосын сұрақ

" топтастыру

1. Үй тапсырмасы бойынша сұраққа жауап береді

2. Оқушылар жұмыстарын қорғап, өзгелерді тыңдайды

АКТ

Талант.дарынд.баламен жұмыс

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер

Оқулық, мультимедия, интерактивті тақта, қосымша оқулықтар, материалдар

3-кезең: Жаңа сабақ Мағынаны ажырату

(Түсіну,қолдану, талдау 20минут)Хандықтың ішкі сыртқы саясаты туралы біледі,түсіну:тақырыпты өз сөзімен қысқаша бір-біріне түсіндіреді,қолдану:Тәуекел хан тұсындағы қазақ хандығының шекарасын картадан табады

Сабақтың тақырыбымен, мақсатын түсіндіреді.

Оқушыларды топқа бөліп тапсырма беріледі.

І. Оқулықпен жұмыс:

І топ:Тәуекел ханнның билікке келуі

ІІ топ: Тәуекел ханның ішкі саясаты

-ІІІ топ: Тәекел ханның сыртқы саясаты

. 1. «Тарихи дерек көздері» топтық жұмыс

2. Тірек сөздер туып жауап береді.

3.Картамен,тарихи датамен жұмыс

3. Оқушылар жұмыстарын қорғап, өзгелерді тыңдайды


Оқушылар топпен жұмыс жасайды.

І топ «Тарихи дерек көздері» топтық жұмыс

2топ. Тарихи датамен,тірек сөздерді тауып жауап береді.

3. Оқушылар жұмыстарын қорғап, өзгелерді тыңдайды

Топ ішінде ережелеріне бағынады.Жеке,жұппен,топтық жұмыстарда талқылай,өз ойын сыни түрде айтуға,жеке ойлай отыра топпен талқылауды үйренеді.Топ ішінде өз орындарын табуға дағдыланады..

Барлық оқушы тапсырмаларды топпен орындау барысында қамтылады.

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер

Жас ерекшелікт-іне сәйкес оқытужәне оқу

Мнемоника әдісі

Оқулық, мультимедия, интерактивті тақта, қосымша оқулықтар, материалдар

Формативті және жиынтық бағалаужүреді.

4. кезең Бекіту(жинақтау6мин)

7 сынып Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы Тәуекел хан

Салыстыру

Көшбасшылық

Сыни тұрғысынан ойлау

Оқулық, мультимедия, интерактивті тақта, қосымша оқулықтар, материалдар

5.Бағалау «Бір сөзбен»-6 мин

«Хан Тәуекел -қазақ-қамақ ханы

Өз ойыңыз?

Тәуекел ханға баға бере отыра оқушы тақырыпты зерттейді,сыни тұрғыдан ойланады, кезінде қазақ хандығының қуатты мемлекеткеніне айналғандығын баяндайды,баға береді.

АКТ

Оқыту үін бағалау және оқуды бағалау

Оқулық, мультимедия, интерактивті тақта, қосымша оқулықтар, материалдар

Кері байланыс

Маған ұағаны...

Мені қызықтырғаны...

6. Бағалау

Топ жетекшісінің бағалауы.

Критериалды бағалау:

8 - 12 ұпай - "5"

6 - 8 ұпай - "4"

3 - 5 ұпай - "3"

Оқушылар

өз жұмыстарының

нәтижесін біледі

Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды

Оқулық, мультимедия, интерактивті тақта, қосымша оқулықтар, материалдар



© 2010-2022