- Преподавателю
- История
- Қарахан мемлекеті 7 класс
Қарахан мемлекеті 7 класс
Раздел | История |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Байсеитова Г.Ж. |
Дата | 30.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Күні :19.10.2015ж | Пәні: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы | Мұғалімі: Байсеитова Гульнар Жаппаровна | Класс: 7 «а» | Тексерілді: | ||
Сабақтың тақырыбы: | Қарахан мемлекеті (942-1212 ж.ж.) | |||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларды орта ғасырлардағы Қазақстан жерінде феодалдық қатынастардың дамуымен және Қарахан мемлекетінің тарихымен таныстыру, топпен жұмыс жүргізу. | |||||
Күтілетін нәтиже | Қарахан мемлекеті туралы оқып үйренеді, картадан көрсете алады. Тарихи деректермен, жаңа сөзлермен таныса отырып, салыстыра алады. Мәдени мұраларды оқып-үйрену арқылы туған жерінің тарихын құрметтей алады, топпен жұмыс жасайды | |||||
Әдіс-тәсілдер | «Қызықты сұрақтар» «Тұлғаны таны», «Хронологиялық жорық», Сәйкестендіру тесті, тестік тапсырма, Рефлексия | |||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтың мазмұны | Бағалау | Ресурстар | |||
І Қызығушылықты ояту | Тренинг «Мен саған тілеймін» Оқушылар өткен тақырыптағы есімі елге танылған тұлғалардың жақсы қасиеттерін айтып бір-біріне тілек тілейді. Оқушылар топқа мозайкалар арқылы бөлінеді. Суреттерде «Қарахан кесенесі», «Айша-бибі кесенесі», «Тараз» қаласы шығып, топтарды солай атаймын «Қызықты сұрақтар»
Жаңа тақырыпты ашу үшін қойылатын сұрақтар 1.Қарлұқтардың қиын жағдайларын пайдаланып, Қашғардың түрік билеушілері 940 жылы Баласағұн қаласын басып алып, Қарлұқ қағанатын талқандайды. Қаланы 2 жылдан кейін Арслан ханның баласы Сатұқ Боғра хан қайтарып алады. Сатұқ Боғра хан қай мемлекеттің негізін салушы? Қарахан 2.Х ғасырдың ІІ-ші жартысында қимақтардың жеріне шабуыл жасаған мемлекет? Қарахан | Қошеметтеу «Қызықты сұрақтар» Жарайсыңдар | Интерактивті тақта | |||
ІІ Мағынаны ашу |
Өзара оқыту әдісі бойынша оқушылар берілген мәтінді оқып, жұмыс жасайды. Оқылған мәтіннің мазмұнына әр деңгейлі сұрақтар қою, оқығандары бойынша бір-біріне сұрақ қояды және талқылайды, жауап береді. І-топ Қарахан мемлекетінің құрылуы Мемлекет құрылды: Территориясы Астанасы Негізін қалаған Этникалық құрамы Рулардың тотемі Қарахан мемлекеті ІІ Қарахан мемлекетінің қоғамдық құрылысы: Жоғары билік иесі Билік ........ жолмен берілді Ханның ұрпақтары Уәзір- Орда- Иқта (арабша муқта) Музари, барзигар Коммендация ІІ-топ Қарахан мемлекетінің саяси жағдайы 955ж 960 ж Астанасы Мұса билігі тұсында Сүлеймен ілік тұсындағы астанасы 960-990 жж Хасан Боғрахан Әли Арсланның ұлы Насыр ибн Әли 999 ж ХІ ғ. 30-ж Қарахан мемлекекті 2-ге бөлінеді
1040 ж Ибраһим ибн Насыр Бурахан 1089 ж 1141 ж Төл ақшасын шығарды Хорезм шаһы Мұхаммед 1212 ж Хорезм шахы Қарахан мемлекетінің шығысын ІІІ- топ Шаруашылығы мен мәдениеті Шаруашылықтың екі бағыты Мерзімді қоныстары Соғдылар мен түріктердің әдет -ғұрпы туралы айтқан: Құрылысқа енген тың өзгерістер: Атақты адамдар басына тұрғызылған күмбезді кесенелер: Қала мәдениеті, Тараз қаласы Жүсіп Баласағұни Тұлғаны тап:
Сәйкестендіру тесті: Қаған Қанаудың бір түрі: әлсіз адам өз үле- сіндегі жерді күштінің қамқорлығына береді Вақфтық жерлер Жер иеленудің бір түрі, оны алған адамдар ол жерде отырған қарапайым халықтан алым-салық жинап, ханға әскери қызмет етуге міндетті болды Коммендация Отырықшы аудандарда шаруаларды қанаудың бір түрі, олардың үлеске алған жерлерінен алым-салық жинастырып отыру Орда Жоғарғы өкімет билігі Музари, барзигар Ханның мемлекеттік саяси-әкімшілік іс жүргізетін орны Иқта Дінбасыларға, діни мекемелерге бері- летін жерлер Хронологиялық жорық 942-1212- Қарахан мемлекеті 960- Мұса хан тұсында ислам діні мемлекеттік дін болды 1141- Қатуан даласындағы шайқас 1212- Мұхаммед Қарахан мемлекетін құлатады, Шығыстағы хандықты найман ханы Күшлік басып алады | Қошеметтеу Өзара оқыту әдісі Тірек сызба арқылы постер қорғау, «Тұлғаны таны» «Сәйкестендіру тесті» «Хронологиялық жорық»
| Оқулық, Әдістемелік құрал
АКТ
А-3 Стикер
| |||
ІІІ Ой толғаныс | ІІІ-топқа
Тестік тапсырма
А) Арал маңында В) Сарыарқада С) Алтайда Д) Жетісу мен Шығыс Түркістанда
А) Түргеш В) Оғыз С) Қарлұқ Д) Түркі
А) Салжұқ сұлтаны В) Хорезм шахы С) Самани билеушісі Д) Қарақытай билеушісі
А) Айша-бибі кесенесі В) Қожа Ахмет Яссауи кесенесі С) Жошы хан күмбезі Д) Ақтөбе мұнарасы
А) Жүсіп Баласағұн В) Әл-Жаһиз С) Әл-Бируни Д) Әл-Марвази
А) Баласағұн В) Суяб С) Тараз Д) Имақия
А) Селжұқтар В) Хорезм шахы Мұхаммед С) Найман ханы Күшлік Д) Қарақытайлар
А) Селжұқтар В) Хорезм шахы Мұхаммед С) Найман ханы Күшлік Д) Қарақытайлар
А) Оғыз В) Қимақ С) Қарлұқ Д) Қарахан Рефлексия
Балалар бүгінгі сабақтан алған әсерін смайликтер арқылы көрсетеді. | Ашық тест Рефлексия | А-4 қағаз | |||
Үй тапсырмасы | Қарахан, Айша-Бибі, Бабаджа хатун кесенесі туралы мәлімет |
|
| |||
Бағалау | Суммативті |
|
| |||
Не сәтті өтті? |
|
|
| |||
Не сітсіз өтті? |
|
|
|