Киіз үй-Көшпенділердің баспанасы 6-класс

Раздел История
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқа мерзімді 1-сабақ жоспары

Тарих пәні мұғалімі: Рахмет Айтолхын

Сыныбы: 6 «б»

Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: Киіз үй-көшпелілердің баспанасы

Сабақтың мақсаты:

  • Киіз үйдің құрылысы жəне жасалуы, отырықшы жəне көшпелі өмір арасындағы айырмашылықтар жөнінде түсінік қалыптастыру.

  • Оқушылардың ойлау қабілетін, танымдық қызығушылығын, белсенділігін дамыту. Топпен жұмыс істеуге, өз көзқарасын қорғауға, ел алдында дұрыс сөйлеуге, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

  • Өткен тарихқа құрметпен қарауға, материалдық мәдениетті ұлықтауға тәрбиелеу.

Қолданылатын модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуда АКТ-ны қолдану», «Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту», «Оқыту мен оқудағы көшбасшылық», «Талантты және дарынды балаларды оқыту»

Күтілетін нәтиже:

  • Жаңа тақырып бойынша өз бетімен жұмыс істейді, ізденіс жұмыстарын меңгереді.

  • Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді.

  • Топтық жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық ахуалы қалыптасады.

  • Жаңаша тәсілдер мен АКТ құралдары арқылы пәнге қызығушылығы мен оқу қабілеттері артады.

Оқытуда қоданылатын әдіс-тәсілдер:«Жүректен жүрекке»,«Бір қадам артқа»,«Жұптас, ойлан,бөліс»,Сергіту сәті - «Цыплятки»би қимылы,«Түртіп алу»,«Қосу, алу, қызықты»,Рефлексия «БҮБ»

Дереккөздер/ресурстар: АКТ,Оқулық, қосымша мәліметтер,тірек-сызбалар, үлестірмелі материалдар,бейнебаян.



Кіріспе

5минут

Ұйымдастыру сәті

«Жүректен жүрекке»

Мақсаты: Тұлғааралық байланысты орнату, жағымды ахуал туғызу.

Оқушылардың сабаққа деген зейіндерін тұрақтандыру.

Сыныппен амандасу.

Шеңберде тұрып, оқушылардың бір-біріне тілек айтуды ұсынамын

Топ ережесін анықтау.

Жолдама қағаздар арқылы топқа бөлу.

Бағалау парағын үлестіремін.

Әр оқушы бойында сыйластық қасиеті оянады.

Оқушылар бір-біріне тілек айтуды бастайды.

Топ ережесін айтады.

Жолдама қағаздар арқылы топқа бөлінеді

Топқа ат қойып,топ басшыларын сайлайды.

Бағалау парағымен танысады

Формативті бағалау:

Ауызша мадақтау

Жарайсыңдар!

Керемет!

Өте жақсы!

«Жүрек жұмсақ»

ойыншығы

Жолдама қағаздар,

Бағалау парағы

Тұсаукесер

8минут

«Миға шабуыл» Мақсаты: түрткі сұрақтар арқылы тақырыптың мазмұнын ашу, «ішкі уәжді» ояту.

«Бір қадам артқа»

Мақсаты: өткен сабақтар бойынша алған білімдерін пысықтау.

Ой-қозғау:

Жұмбақ шешкізу
Төбедегі көзінен
Күн сәулесі түседі
Бұрышы жоқ төрінен
Самал еркін еседі


  • Баспана дегеніміз не?

  • Ежелгі дәуір адамдары қандай баспаналарда тұрған?

  • Көшпелілерге тән баспананы ата.

Интербелсенді тақтадағы

кестені толтыруды ұсынамын.

Жұмбақтың шешуін табады (Киіз үй)

Сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазып алады.

Баспана туралы көргендерін айтып, ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауап береді.

Топтардың әр мүшесі қатысады.

Смайликтер



Бағалау парағы

Интерактивті тақта, бейнебаян

Негізгі бөлім

22минут

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

«Жұптас, ойлан,бөліс»Мақсаты:бір шешімге келу.




«Түртіп алу»

Мақсаты:жаңа терминді жазғызу.



Сергіту сәті «Цыплятки»би қимылы

Мақсаты: ойды және дене мүшелерін сергіту.

Әр түрлі баспаналардың суреттер көрсетіледі.


  • Сабақ жоспарымен таныстырады.

  • Бейнебаян көрсетіп, киіз үйдің шығу тарихымен таныстырады.

  • Киіз үй туралы оқушыларғы қосымша мәліметтермен өз бетімен оқуға бағыт берілді.

  • Шығармашылық топтық тапсырма береді.

Тақырыптың мазмұнын ашу үшін топтарға тапсырма беріледі (жоспар бойынша)

Постер қорғау

Отау үй - жас жұбайлар үйі. Жолым үй, абылайша үй, жаппа - уақытша ғана отыратын шағын немесе жартылай тігілетін үй. Ақ шаңқан үй - сүттей ақ, аппақ киіз үй. Ұраңқай - уық тәрізді сидам ағаштардан басын түйістіріп тігілген киіз үй.

Жаттығу жұмыстарын музыка ырғағымен орындау.

Суреттерге қарап, жаңа тақырыптың мазмұнын таниды.

Әр топтың оқушылары берілген тапсырмаларды жұппен,топпен талқылайды.




Мәтіндегі жаңа ұғымдарды анықтап, термин сөздерді дәптерге жазып алады


Экранда берілген жаттығуды қайталап отырады.

«Екі жұлдыз, бір тілек»









Жарайсыңдар!





Тамаша!

Интербелсенді тақта, бейнелі суреттер

Ватман, маркерлер





Oқулық

Дәптерлері


Музыка әуені

Қорытынды

10минут

«Білемін, үйрендім, білгім келеді..»

Мақсаты: рефлексия жасау, тақырыпты меңгеру барысындағы көңіл-күйді анықтау.

Үйге тапсырма

Кесте ұсыну:Білемін

Үйрендім

Білгім келеді..




«Біле бер қанша білсең, тағы тіле.
Жетерсің мақсатыңа біле-біле». Ж.Баласағұн

«Киіз үй» тақырыбына шығарма жазу

Топ басшысы сабақ барысында топ мүшелері қаншалықты жауап бергендерін бағалау парағы арқылы бағалайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады.

Күнделікке жазып алады



Күнделік

Әртүрлі стикерлер

Бағалау парағы

«Білемін, үйрендім, білгім келеді..» кестесі.


© 2010-2022