- Преподавателю
- История
- Сабақ жоспары Қоғамды жаңарту шаралары
Сабақ жоспары Қоғамды жаңарту шаралары
Раздел | История |
Класс | 9 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Базарбаева Б.Е. |
Дата | 07.02.2017 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
5
«Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебі» КММ
Тақырыбы: Қоғамды жаңарту шараларының қарқын алуы.
Қазақстан тарихы
9-сынып
Мұғалім: Базарбаева Б.Е.
Қостанай 2013ж
Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Қоғамды жаңарту шараларының қарқын алуы.
Мақсаты:
-
Кадр саясаты, тіл саясатын жүргізудегі түбегейлі өзгерістер, қазақ зиялылары есімдерінің ақталуы. Қоғамды өзгерту шараларының қалыптасуы мен жүруіне әсер еткен жағдайлар және оның тарихи мәні туралы талдау жасау.
-
Оқушылардың логикалық ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту
-
Елжандылыққа тәрбиелеу
Сабақтық түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: «Сын тұрғысынан ойлау мен жазу» технологиясының топпен және жеке жұмыс, Венн диаграммасы, кластер, талдау әдістерін, деңгейлік тапсырмаларды, ойын элементтерін қолдану.
Көрнекілік: кітап, интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, интерактивті ұяшықтар, бағалау жұлдызшалары
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу.Тексеру.
Үй тапсырмасын қайталау: 10 минут
-
КСРО дағы аумалы-төкпелі заман қашан басталды? Ол туралы не білесің?
-
Дінмұхамед Ахметұлы Қонаев туралы не білесің?
-
Колбин деген кім және оның желтоқсан оқиғасымен қандай байланысы бар?
-
Желтоқсан оқиғасының сипаты қандай болды?
-
1986 жылғы желтоқсан оқиғаларының себептерін атаңдар.
-
Шеруге қатысқандарды басып тастау үшін билік иелері қандай операцияны бастады?
-
Жас демократ Қ. Рысқұлбеков туралы не білесің?
-
Желтоқсан оқиғасына қатысқандардан кімдерді білесіңдер?
-
Желтоқсан оқиғасының нәтижесінде қанша адам жазаланды және оларға қандай жазалау шараларын қолданды?
-
Жазалау шараларына қарсы өз ой-пікірлерін қорықпай білдірген қазақтың біртуар ақыны кім?
-
Желтоқсан оқиғасына қатысқандарға қандай айыптар тағылды?
-
Желтоқсан оқиғасының тарихи маңызы неде?
Жаңа сабақ:
Жоспар:
Оқушыларға қызығушылықтары бойынша үш: қызыл, сары, жасыл түстер таратылып, олардан топтар құрылады, ішінен топ басшысы сайланады. Топ басшысы өз тобындағы жауап берген әр мүшесіне жұлдызша беріп отырады.
Қызығушылықты ояту мақсатында миға шабуыл әдісі қолданылады 3 минут
-
Қоғамды жаңарту деген не деп ойлайсыңдар?
-
Ол қалай жүргізілуі мүмкін?
-
Қоғамдық ойлар бұған дейін қалай жүргізілді?
Әр топқа оқулықтан тапсырмалар беру: 7 минут
І топ:
-
Кадр саясатының жүгізілуін бұған дейінгі саясатпен салыстырыңдар? Венн диаграммасы.
ІІ топ:
-
Тіл саясатындағы болған өзгерістерге баға беріңдер? Кластер
ІІІ топ
-
Ұлтымыздың жазаға ұшырыған зиялы тобының есімдерінің ақталуының тарихи маңызын анықтаңдар. Мінездеме
Деңгейлік тапсырмалар орындау. Тақтадағы ұяшықтардың ұпайларының арту ретімен тапсырманың күрделілігі белгіленеді: 10 минут
І деңгей: 10 ұпай
-
1985 жылы наурызда қандай оқиға болды?
-
1987 жылы КСРО да қандай бағыт жарияланды?
-
1986 жылы желтоқсанда Республикалық партия ұйымының басшылығына кімді тағайындады?
ІІ деңгей: 20 ұпай
-
1986-1987 жж оқиғалар нәтижесінде елімізде қандай өзгерістер болды?
-
Тоқырау жылдары КСРО-да ұлт және тіл мәселесі қалай жүргізілген еді?
-
Тоқырау жылдары ұлт зиялылары өз наразылықтарын қалай білдіруге тырысты?
ІІІ деңгей: 30 ұпай
-
«Тіл саясатының дұрыс жүргізілуі қоғамдағы саяси орнықтылықты сақтауға тікелей әсер етеді» деген пікірді қалай түсінесің?
-
Алаш партиясының өкілдері туралы не білесіңдер?
-
Тіл саясаты мен ұлт зиялыларының ақталуына байланысты іс-шаралардың іске асуына Н. Назарбаевтың атқарған ролі қандай?
Бекіту:
«Кім тапқыр». Қазақстан тарихы бойынша жиі кездесетін тест тапсырмаларымен жұмыс: 7 минут
-
1987 жылы КСРО да қандай бағыт жарияланды? Қайта құру
-
Демократиялық жаңару күні қашан? 17-желтоқсан
-
1989 жылы маусымда билік басына кім келді? Н.Назарбаев.
-
«Қазақ КСР-індегі тілдер туралы Қазақ КСР нің Заңы» қашан қабылданды? 1989 жылы 22 қыркүйекте
-
1990 жылдың маусымынан 1991маусымы аралығында қазақ тілінде тәлім беретін қанша білім ошақтары ашылды? 482 балабақша 155 мектеп 4 кәсіптік техникалық училище.
-
1930-1950 жылдары жазықсыз жазаға ұшыраған қазақ зиялыларының ақталуы қай жылдан басталды? 1988 жылдан бастап
-
Кадет партиясының бұрынғы мүшесі, Алаш партиясының жетекшісі? Ә. Бөкейханов.
-
Түркістан автонимиясының бірінші премьер-министрі және ішкі істер министрі? М.Тынышпаев.
-
Қоқан қаласында Бүкілтүркістандық ІV съезді ашқан кім? М. Шоқай
-
Қостанай аймағын Қазақстан территориясына қосу үшін жан-жақты дәлел жинаған қазақтың зиялылары? А. Байтұрсынұлы, М. Сералин.
-
1893-1938 жж өмір сүрген ақын, саясатшы, педагог? М. Жұмабаев.
-
«Қазақстан отар болып келді, және солай болып қалды...» деген пікірді кім айтты? С. Садуақасов.
Глоссарий: термин сөздерді анықта: 3 минут
-
Репрессия-
-
Интеллигенция-
-
Реформа-
-
Ақталу-
Тарихи сынақхат бойынша тақырыптың маңызын ашу, оқулықпен жұмыс: 3 минут
-
Көпұлтты Қазақстанда тіл саясатының ............................. ........................ қоғамның саяси орнықтылығын қамтамасыз ететін факторлардың бірі.
-
Билік жүйесіне ....................................... ағымға бейімді бірқатар жастар келді.
-
Осыдан бастап большевиктік лаңкестік құрбандарын ақтау, олардың қоғамдық қызметін саралап, баға беру, Қазақстан тарихында алатын орнын анықтау түгелімен ................... .........................., .................... ........................... өз қолына көшті.
Математикалық ойын: еліміз үшін өте маңызды дата шығады: 1минут
(32:4)*2=
((27:9)+1)*3=
((250*4)+1000)-9=
Үйге тапсырма: мазм. М. Шоқай, М. Тынышпаев, Ә. Бөкейханов туралы мәліметтер дайындау 0,5 минут
Бағалау: 0,5 минут. 1-3 жұлдызша «3» пен бағаланады.
4-6 жұлдыз «4» пен бағаланады.
7 және одан көп болса «5» пен бағаланады.