Поурочный план открытого урока на тему Саки

Раздел История
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән

Қазақстан тарихы

Сынып

6«б»

Сабақ тақырыбы

Сақтар тәуелсіздік үшін күресі

Мақсаты

Сақтардың Парсылармен,Грек-Македон басқыншыларына қарсы соғысын түсіндіріп,соғыс барысындағы сақтардың өз елін қорғаудағы ерліктерін рөлдік ойындар арқылы сипаттап, оқушыларды отан сүйгіштікке, адамгершілікке, әділдікке, имандылыққа тәрбиелеу.

Кешегіні бүгінгі күнмен байланыстыра отырып,сыни ойлау өресін дамыту.

Күтілетін нәтижелер

Оқушылар сақтардың тәуелсіздік үшін соғысқан мемлекеттері туралы мәлімет алады.

Шапқыншылыққа қарсы күресі түсінеді.

Томиристың,Шырақтың,Спитаменның ерлік істерінен үйренеді.

Сыни ойлай біледі.

Ресурстар мен сілтемелер

Слайдттар,суреттер

Александер мен Мерсер диалогтік оқыту

«Қазақстан тарихы» оқулығы (6 сынып),.

Интернет ресурстары

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

уақыты

Ұйымдастыру


1. Амандасу

2. Топтарға бөлу


Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр топта 5 оқушы.


1 мин.

«Миға шабұыл»






Тақырыбын тауып көр

1.Б.з.б I мыңжылдықта Қазақстан мен Орта Азияда өмір сүрген көшпелі тайпа?

А:Андырондықтар

Б:Сақтар

2. Қазақстандағы ең үлкен мереке

А: Жаңа жыл

Б:Тәуелсіздік

3. Шылау

А: Үшін

Б: Бес

4.Шапқыншылыққа қарсы соғыс

А: Күрес

Б: Той

Мұғалім:Сабақтың тақырыбы?

Бүгінгі сабақ «Сақтар», «Тәуелсіздік», «Үшін», «Күрес»сынды төрт бөлімнен құралады.

Күтілетін. жауап:

1. Сақтар

2. Тәуелсіздік

3. Үшін

4. Күресі




Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі

Оқушылар сабақтың құрлымын түсінеді

2 мин.


Мақсаты:



Мұғалім:Ендеше, біз бүгінгі сабақта сақтардың елін,жерін қорғаудағы тәеулсіздік күресімен танысып, ел қорғаудағы батырлар туралы оқып,үйренеміз.


Оқушылар нені үйренетіндігін біледі.

1 мин.




I бөлім. Сақтар

Білу

«Доп лақтыру »ойыны арқылы өтілген сабақты сұрау.

Ойын шарты: бір оқушы сақтар туралы кез келген мәліметті айтады да допты келесі бір оқушыға лақтырады. Ол оқушы да сақтар туралы мәлімет беру керек.


Оқушылар сақтарға қатысты өтілген сабақтардың мазмұнын тез әрі нақты баяндап береді.Мұнда олар бірін бірі қайталамайды.

7

мин.

II бөлім. Тәуелсіздік

Түсіну


Мұғалім: Тәуелсіздік сөзін қалай түсінеміз?

Қазақстан республикасы қашан тәуелсіздік алды?

Тәуелсіздік бізге не үшін керек?


Сақ жеріне төнген қетер туралы мұғалім баяндайды.

Оқушылар сыни тұрғыдан өз ойларын айтады.

Оқушылар Қазақстанның тәуелсіздік алған күнін айтады. Тәуелсіздіктің не үшін керектігін сыни тұрғыдан жауап береді.

Оқушылар тыңдайды,жазады.


5 мин.

III бөлім. Үшін

Қолдану




Қолдану







Сен не үшін оқисың? Кім үшін оқисың?

Мақалды жалғастыр: Отан үшін......



Оқушылар өз ойларын айтады.

Мақалдың толық .нұсқасы: Отан үшін отқа түссең күймейсың.


3 мин.

IV бөлім. Күрес

Әр топқа алдын ала рөлдік ойындар дайындау тапсырмасы беріледі.

1-топқа тапсырма:

2-топқа тапсырма:

3-топқа тапсырма:

Оқушылар сабақ мазмұнына сәйкес келетін рөлдік ойындар дайындайды.

1-топ Томиристің ел қорғаудағы ерлік,жігерін бейнелейді.

2-топ Шырақтың ерлігін көрсетеді.

3-тот Александр Македонскийдың шапқыншылығына қарсы күресті рөлдік көріністер арқылы баяндайды.


10 мин.

Талдау


Шырақтың ерлігі туралы не айтасың? Сен солай ісей аларма едің?


4 мин.

Жинақтау

Синквин әдісі

Оқушылар синквин құрайды.

4 мин.

Бағалау

  • Өзін-өзі бағалау

  • Топ басшысының бағалауы

  • Ынталандыру бағасы

ұпай

1-3

4-7

8-12

13-тен жоғары

баға

2

3

4

5

Жеке оқушыларды бағалау парағы:

Аты-жөні

Өзін-өзі бағалау

Топ басшысының бағалауы

Ынталандыру бағасы

жалпы

бағасы









.

Рефлекция

«Сиқырлы ағаш» әдісі

7

мин.

Келесі тапсырма

Сақтар туралы эссе жазу.

1 мин.










Т. Рысқұлов атындағы мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар №9 жалпы білім беретін орта мектебі



тақырыбы:



Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі


Пән: Қазақстан тарихы

Пән мұғалімі:Долқын Құрманбек



2015-2016 оқу жылы





Бағалау парағы


  • Өзін-өзі бағалау

  • Топ басшысының бағалауы

  • Ынталандыру бағасы

ұпай

1-3

4-7

8-12

13-тен жоғары

баға

2

3

4

5

Жеке оқушыларды бағалау парағы:

Аты-жөні

Өзін-өзі бағалау

Топ басшысының бағалауы

Ынталандыру бағасы

жалпы

бағасы
















Пән

Қажзақстан тарихы

Сынып

10«a»

Сабақ тақырыбы

Ғұндар

Мақсаты

Оқушыларға Ғұн мемлекетінің құрылу,гулдену,ыдырау,жойылу барысын түсіндіріп, Мөде және Аттила сиақты ғұн басшыларының тарихтағы белсенді орнына тоқталып,оқушыларды береке-бірлікке,Отаншылдыққа тәрбиелеп,сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту.

Күтілетін нәтижелер

Оқушылар Ғұндар туралы мәліметке ие болады.

Ғұндардың әлем тарихындағы алатын орнын бағалайды.

Ерлік пен елдік туралы келелі ойларға жетелейды.

Сыни ойлай біледі.

Ресурстар мен сілтемелер

Слайдттар,суреттер,карта

«Аңыз адам.Аттила», «Қытай тарихындағы қазаққа қатысыты деректер.Ғұндар».

Александер мен Мерсер диалогтік оқыту

ыСабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

уақыты

Ұйымдастыру

1. Амандасу

2. Топтарға бөлу

3. Бағалау критерийлерін түсіндіру.

(ынталандыру бағасы,тесттің бағасы)

балл

1-3

4-9

10-14

15-тен жоғары

баға

«2»

«3»

«4»

«5»

Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Әр топта 5 оқушы.

Бағалау критерийлерін түсінеді.

2 мин.

«Миға шабуыл»

Тақырыбын тауып көр?

Интербелсенді тақтадан үш сурет көрсетіледі.

Алдымен бидайдың суреті көрсетіледі.

Мұғалім: бұл ненің суреті?

Екінші суретте дирменнің суреті көрсетіледі.

Мұғалім: бұл ненің суреті?

Үшінші суретте ұнның суреті көрсетіледі.

Мұғалім: бұл ненің суреті?

''Ұн '' сөзінің алдына Қазақ тілінде бар,орыс тілінде жоқ бір дауыссыз ұяң дыбысты қосып оқыңыз.

Мұғалім: Бүгінгі сабақтың тақырыбы Ғұндар.

Біз бұл сабақта ғұн мемлекетінің құрылу,гулдену,ыдырау,

жойылу барысын түсінеміз.

Оқушы көреді,ойланады.

Оқушы:Бидай.

Оқушы:Дирмен

Оқушы:Ұн

Оқушы:Ғұн

Оқушылар сурет бойынша жауап береді. Олардың сабаққа деген бастапқы қызығушылығы оянады. Сабақ мақсатын түсінеді.

1 мин.

Білу

Мұғалім: Ғұндар туралы не білесіңдер?

Оқушылар Ғұндар туралы өз білгендерін айтады

2 мин.

Түсіну

Мұғалім Ғұн тайпалары туралы түсінік береді.Сонымен бірге Санби,Ючжи тайпалары туралы да түсінік береді.

Оқушылар көреді,тыңдайды,жазады. Олар Ғұн тайпаларының күшею барысын түсінеді.

7 мин.

Қолдану

Талдау


Әр топқа әртүлі тапсырмалар беріледі.Тапсырманы оқушылар Эдвард де Бононың ойлаудың алты түрлі қалпағын пайдаланып орындайды.

I.Топқа тапсырма. Ғұндардың Гулденуі

Ақ қалпақ: ақпарат

Сары қалпақ: позитивті пікірлер

Қызыл қалпақ: сезім

Жасыл: жаңалығы

Қара: негативті пікірлер

II. Топқа тапсырма.Ғұндардың ючэжелермен,Қытаймен,Үйсіндермен,Қаңлылармен қарым-қатынас

III. Топқа тапсырма. Ғұн мемлекеттілігі.

Ақ қалпақ: ақпарат

Сары қалпақ: позитивті пікірлер

Қызыл қалпақ: сезім

Жасыл: жаңалығы

Қара: негативті пікірлер

IV. Топқа тапсырма. Ғұндар және халықтардың ұлы қоныс аударуы

Ақ қалпақ: ақпарат

Сары қалпақ: позитивті пікірлер

Қызыл қалпақ: сезім

Жасыл: жаңалығы

Қара: негативті пікірлер

Оқушылар жасырын мәліметтерді ашады,ойдың өрбуінен қателер мен олқылықтарды,маңыздылығын айқындайды.Оны топпен талқылап, ортаға өз ойларын салады

17 мин.

Жинақтау

Көк қалпақ: жинақтау.

Мұғалімнің қортындысы.

Оқушылар тыңдайды,жазады. Ең маңыздысы олар өзіндік түсінік қалыптастырады.

7 мин.

Бағалау

I.Сәйкестендіру тесты

1) Мөде 1) Ғұндардың тайпа саны

2) Чжи-чжи 2)Батысқа жорықты бастаушы

3) 10000 3)Ғұндар оңтүстік,солтүстік болып екіге бөлінген жыл

4) 24 4)Қытайлар ғұндардан қорғану үшін салған

5) 55 5)Ғұн мемлекетін құрушы

6) Ұлы қытай қорғаны 6) Бір түмен

II.Тест

1. "Халықтардың ұлы қоныс аударуын" бастаған

А) Сақтар В) Қаңлылар С) Үйсіндер D) Ғұндар

2. Рим империясына қауіп туғызған ғұн басшысы:

А) Мөде В) Чжи-Чжи С) Бумын D) Еділ

3. Ғұн жауынгерлерінің Галлиядағы Каталаун даласындағы шайқасы болған жыл:

А) б.з.б.55 жыл В) б.з.93 жыл С) 451жыл D) 352 жыл жыл

4. Ғұндардың ең жоғарғы билеушісі қалай аталды:

А) Патша В) Шаньюй С)Хан D) Гунмо

(Ынталандыру бағасы,тесттың бағасы)

балл

1-3

4-9

10-14

15-тен жоғары

баға

«2»

«3»

«4»

«5»

Сәйкестендіру тесттен күтілетін жауап:

1. 15

2. 22

3. 36

4. 41

5. 53

6. 64

Тесттен күтілетін жауап:

1.D

2.D

3.C

4.B

7 мин.

Рефлекция

«бағдаршам» әдісі

2 мин.

Келесі тапсырма

Венн диаграммасы: Қаңлылар мен Ғұндарды салыстыру.

Т. Рысқұлов атындағы мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар №9 жалпы білім беретін орта мектебі



Ашық сабақ

тақырыбы:

Ғұндар

Сынып:10«А»

Пәні:Қазақстан тарихы

Пән мұғалімі: Долқын Құрманбек

2014-2015 оқу жылы





Сынып : 6а

Пән: Дүние тарихы

Сабақ тақырыбы

Ежелгі грекияның мектептері мен ғылыми білімдері

Мақсаты

Ежелгі грек мектептері мен бүгінгі мектептерді салыстыру арқылы оқушыларды жалқаулықтан арылуға, ежелгі грек жасампаздық рухынан үйреніп,үздіксіз ілгерлеуге шабыттандыру.

Сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту.

Күтілетін нәтижелер

Оқушылар ежелгі гректердің әлем тарихындағы ғылым,өнер,спорт саласындағы жетістіктерін түсінеді.

Өздерінің оқып үйренуіне қозғашы күш ретінде қабылдайды.

Бағалау критерийлерін білді.

Ресурстар мен сілтемелер

Слайдттар,суреттер, карталар

Александер мен Мерсер диалогтік оқыту

Сабақ барысы

білу

Ежелгі грекияның орналасқан жерін, саяси басқару тәсілін білу.

түсіну

Грекияның өзіндік ерекшелікке ие мәдениеті

қолдану

Топтарға ортақ тапсырма:

Ежелгі грек мектебі мен бүгінгі мектептерді салыстыру.

1-топқа тапсырма.Ежелгі грекиядағы жаратылыстық ғылым жетістігі.

2-топқа тапсырма. Ежелгі грекиядағы қоғамдық ғылым жетістігі.

3-топқа тапсырма.өнер саласындағы табыстары

4-топқа тапсырма. Олимпияда ойындары.

талдау

Жұппен жұмыс:

Суреттерді талдау

Жинақтау

Синквеин әдісі

бағалау

Формативті бағалау

І.Ия,жоқ ойыны

1.Тік бүршті үшбүрштің қабырғаларын есептеу теориясын алғаш ортаға қойған -Пипагор.

2 .Гипократтың 60-қа жуық еңбегі бар.

3.Грекияда органикалық заттардың шығуы туралы тұжырымдарға сократ ілімі негіз болды.

4.Атом ілімін алғаш ортаға қойғандардың бірі -Демокрит.

ІІ.тест

1.Тарихтың атасы

А.Геродот В.Гомер С.Әл-Фараби

2.Философия ғылымдарының негізін салушылардың бірі А.Гомер В.Аристотель С.Зевс

3.Аристотетльдың еңбегі

А. "Тарих " В. "Саяхат" С. "География "

4.Гомердің шығармасы

А. "Ер Тарғын " В. "Илиада " және "Одиссея " С. "Тарих "

ІІІ.Сәйкестендыру тесті

  1. Әлемдегі жеті кереметтің бірі 1. Агора

  2. Трагедиялық шығарма 2.Зевс мүсіні

3. Комедия 3. " Сона "

  1. Афинының ең көрікті

жерінің бірі 4. " Бұғауланған Прометей "

ІV.Тест

1.Ең алғашқы олимпияда өткен жыл

А. Б.з.б 776 В. Б.з.б 770 С. Б.з.б 780

2. Олимпияда ойындары қанша жыл сайын өтіп тұрды

А. 2 В. 3 С.4

3.Гректер олимпияданы қайсы құдайдың құрметіне өткізген

А.Зевс В.Дионос С.Афины

4.2012жылғы жазғы олимпияда ойындарындағы Қазақстанның жетістігі

А. 10- орын В. 12-орын С.17-орын

Формативті бағалау

Келесі тапсырма

Жалпы оқушыларға:"Біздің толағайлар"атты шығарма жазу

Іріктеу тапсырмасы:

Абай атамыздың "Ескендыр " дастанын оқып келу


Т. Рысқұлов атындағы мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар №9 жалпы білім беретін орта мектебі



Ашық сабақ

тақырыбы:

Ежелгі грекияның мектептері мен ғылыми білімдері


Сынып:6«А»

Пәні:Дүние тарихы

Пән мұғалімі: Долқын Құрманбек



2013-2014 оқу жылы

Пән

Қазақстан тарихы

Сынып

10«a»

Сабақ тақырыбы

«Сен қазақсың»өлеңін тарихи тұрғыдан талдау

Мақсаты

Оқушыларға Күләш Ахметованың «Сен қазақсың»өлеңінің ой желісін қазақ тарихындағы оқиғалармен байланыстыра отырып,оқушылардың белсенділігін арттыру.

Ұлттық рухын көтеру.

Тарихқа қызығушылығын арттыру

Сыни тұрғыдан ойлауын дамыту.

Күтілетін нәтижелер

Оқушылар ақынның айтпақшы ойын түсінеді.

Қазақ тарихынның өлең формасында бейнеленген формасын біледі.

Қазақ тарихын жүйел түрде жинақтайды.

Сыни ойлай біледі.

Ресурстар мен сілтемелер

Слайдттар,суреттер

Александер мен Мерсер диалогтік оқыту

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

1. Амандасу

2. Топтарға бөлу

Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әр топта 5 оқушы.

«Ой шақыру»


Оқушыларға Ерболат Құдайбергенның орындауындағы «Мен қазақпын»өлеңінің бейнежазбасы көрсетіледі.

Мұғалім:Бұл қайсы өлең?

Мұғалім:Біз мен-қазақпын сөзін екінші жақ формасында айтып көрейік.

Мұғалім:Бүгінгі сабақтың тақырыбы:

«Сен қазақсың»өлеңін тарихи тұрғыдан талдау.

Оқушылар тыңдайды,көреді.

Бейнежазбадағы арқау болған тарихи оқиғаға назар аударады.

Оқушылар «Мен қазақпын»өлеңі деп жауап береді.

Сен қазақсың.

Мақсаты:

Мұғалім: Оқушылар,сендерше ұстаздарыңның не үшін осы өлеңді талдады деп ойлайсыңдар? Сабақтың мақсаты неде?

Оқушылар өз ойларын айтады.Сабақтың. мақсатын анықтайды.

Бірінші шұмақ

Сен-Қазақсың!


«Сен-қазақсың!

Қазақ деген ел бөлек,

Қазақ салған соқпақ бөлек,жол бөлек.

Киіз үйі Жер сиақты жұп-жұмыр,

Шаңырағы Күн сиақты дөңгелек.»

Мұғалім:Асты сызылған өлең жолдарында қазақтың байырғы баспанасы туралы айтып отыр.Ежелгі дәуірдегі қай тайпаның баспанасы дәл осындай?

Мұғалім:киіз үй қанша бөліктен құралады?

Мұғалім: Киіз үйдың қолайлы,қолайсыз тұстары?


Оқушылар сақтардың баспанасы екендігін айтады. Үйсіндерде дәл осындай баспана болған,


Кереге,Уық,Шаңырақ.

Оқушылар өз ойларын

Айтады.

Екінші шұмақ

«Сен-қазақсың!

Бір Алланың құлысың!

Адамға адам құл болғаны құрысын.

Жойылысн соғыс,зұлматтарда жойылмай,

Қалған ұлтсың,Қаһармансың!Ұлысың!»

Мұғалім :Бұл шумақтағы айтпақшы ой?

Мұғалім: «Қазақ» сөзінің мағынасы?

Мұғалім: «Зұлматтарда жойылмай »деп нені айтпақшы?



Қазақтардың діни сенімі және тәулсіз ұлт екендігі айтылады.

«Еркін,кезбе,тәуелсіз»

1930-1932жылдардағы қолдан жасалған аштық, 1937-1938 жылдардағы саяси құғын-сүргін.

Үшінші

шұмақ

«Сен-қазақсың!

Ұлы дала тұғыры,

Күмбір-күмбір күрескерлік -ғұмыры.

Тірескеннің дірілдеткен тізесін

Тұлпарлардың тұяғының дүбірі!»

Мұғалім :Асты сызылған өлең жолдарындағы айтпақшы ой?


Оқушылар қазақ ұлтының тағдыр тауқыметіне ұшырасада бәрін жеңе білгендігін айтады. Жоңғар соғысы,Ұлы Отан соғысында жеңіп шыққандығы айтылады.

Төртінші

шұмақ

«Сен-қазақсың!

Алғызбайтын барыссың!

Ар-Ожданың асқағысың намыссың!

Тағдырыңды танығысы келгендер

Тасқа басқан тарихыңмен таныссын!»

Мұғалім :Асты сызылған өлең жолдарындағы айтпақшы ой?

Оқушылар тастағы тарих,әсіресе Күлтегін,Тоныкөк жазбалары туралы баяндайды.

Бесінші шұмақ


«Сен-қазақсың!

Байырғы жұрт-түздегі ең,

Табиғаттан тән тамырын үзбеген,

Қолын жайып,Көктен өмір сұраған,

Жер бетінен жерұйықты іздеген.»

Мұғалім :Асты сызылған өлең жолдарындағы айтпақшы ой?

Мұғалім: Ол не үшін жерұйықты іздеді?


Асанқайғы Сәбитұлы жайында айтып отырғанын айтады.

Бақытты өмір үшін.

Алтыншы шұмақ

«Сен-қазақсың!

Қазынасы-нәсіп,құт.

Қазақ болу ғаламатқа ғашықтық,

Жерің, суың,тауың сұлу соншалық,

Көрген кезде кетіндей жас ытқып.»

Мұғалім :Асты сызылған өлең жолдарындағы айтпақшы ой?

Мұғалім :Қандай әсем жерлерді білесіңдер?


Қазақстанның сұлу табиғатын айтып отыр.

Оқушылар өздері білетін сұлу жерлерді әңгімелейді.

Жетінші

шұмақ

«Сен-қазақсың!

Отаншылсың,тектісің!

Досыңа адал,дұшпаныңа кектісің,

Бұл далаға мұрагерлік,иелік-

Ұрпақтарға ұлы аманат деп түсін.»

Мұғалім:Бұл шұмақтағы айтар ой?

Мұғалім: «Досыңа адал» бұл тіркесі бұрын бір тарихшы айтқан сиақты еді?

Оқушылар Қазақтардың өз отаншылдық рухын бейнелеген.

Сақтар туралы Грек авторлары айтқан.

Сегізінші

шұмақ

«Сен-қазақсың!

Айлалысың,ептісің!

Айбарлысың,ақылдысың,беттісің,

Көп болуға,бір болуға тиіссің,

Көрмеу үшін жаттың езгі тепкісін.

Мұғалім :Асты сызылған өлең жолдарындағы айтпақшы ой?



Қазақтың санын айта келіп,ашаршылық жылдарында қырылған адам санын баяндайды.Берке ,бірлік алынбайтын қамал екендігін қортындылайды.

Тоғызыншы

шұмақ

«Сен-қазақсың!

Рухы еркін,өзі еркін!

Мұзбалақсың,сорғалаған сөзі еркін!

Қайталанбас күйшісің сен құя алған,

Домыраның өзегіне өз өртін.»

Мұғалім :Асты сызылған өлең жолдарындағы айтпақшы ой?

Оқушылар қазақ жерінде өмір сүрген дәулескер күйшілер туралы баяндайды.

Оныншы шұмақ

«Сен-Қазақсың!

Келе жатқан бағы асып,

Адамзаттық ізгілікке жол ашып,

Дастарханың елшілігің ежелден,

Мейірбансың,меймандоссың қолы ашық.»

Мұғалім :Асты сызылған өлең жолдарындағы айтпақшы ой?


Оқушылар қазақ жеріне қоныс аударылған ұлттар туралы баяндайды.:Ұйғыр,

дүнген,корей,неміс,

полияк т.б. ұлттар қазақ жеріне амалсыздан қоныс аударғанда қазақтардың оларға көмектескендігі баяндалады.

Онбірінші

шұмақ

«Сен-Қазақсың!

Ғарышкерсың ,жаны-аспан.

Өрелісің,өз орнына таласқан.

Төрге лайық марқасқасың,мықтысың,

Төрткүл дүние саясатта санасқан»

.Мұғалім:Бұл шұмақтағы айтар ой?

Оқушылар Қазақ жерінен ғарышға шыққан ғарышкерлер туралы әңгімелейді.

Топтық

талдау

1-топқа тапсырма:Кешегі қазақ

2топқа тапсырма:-Бүгінгі қазақ

3-топқа тапсырма:Ертеңгң қазақ

Оқушылар топтар бойынша өз ойларын баяндайды.

Он екінші шұмақ (қортынды)

«Сен-Қазақсың!

Қазақ едің туғанда!

Онда,Дүние тағлымынан үлгі ал да,

Ата жұрттан,ана тілден айырылма,

Төбеңде күн,төменде жер тұрғанда!»

Осындай керемет өлеңді өмірге әкелген Күләш Ахметова 1946 жылы 25сәуірде Қырғызстанның Талас ауданында дүниеге келген. Қазақ мемлекеттік университетін бітірген. «Бұлақтағы жұлдыздар», «Сен менің бақытымсың»т.б. жыр жинақтарының авторы. Өлеңдері орыс,украйын,башқұрт,қырғыз тілдеріне аударылған.









Т.Рысқұлов атындғы шағын орталығы бар №9 жалпы білім беретін орта мектебі







ашық сабақ

Тақырыбы:

Сақтардың тәуелсіздігі үшін күресі


Пәні:Қазақстан тарихы

Пән мұғалімі: Долқын Құрманбек






2014-2015 оқу жы


© 2010-2022