Сабақ жоспары тақырыбы: Қазақ халқының қолөнері (7-сынып)

Раздел История
Класс 7 класс
Тип Статьи
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мендигереева Ж

Күні: 16.04.2015 ж.

Сынып: 7 «а» сыныбы.

Тақырыбы: «Қазақ халқының қолөнері».

Мақсаты: оқушыларды қазақ даласындағы қолөнерінің шығу тарихымен таныстыру, сабақта алған білімдерін практикада қолдана білуге үйрену.

Күтілетін нәтиже: қазақ даласындағы қол өнерінің шығу тарихын, қазақтың байырғы қолөнеріне, шеберліктеріне қызығушылықтары артады, өз ұлтының дәстүрлерін, бабадан қалған қолөнерін құрметтеуге, дәріптей білуге үйренеді

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: «миға шабуыл», «джиксо», «бағдаршам», «бас бармақ», «Зымыран сұрақ» «Семантикалық карта»

Керекті құрал - жабдықтар: интербелсенді тақта, оқулықтар, карточкалар, дидактикалық материалдар.

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Уақыт

Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім балалармен амандасады

Әр топқа бағалау парақтарымен, жұмыс істеу ережелерімен және бағалау критерийлерімен таныстырады.

Бір-бірімізге шапалақтаймыз.

- Сәлемдесу

1 мин.

А кезеңі:

білу


Оқушыларға бейнефильм көрсетіліп,тыңдап болғаннан кейін оқушыларға тиісті сұрақтарды қояды.

Бұл үшін миға шабуыл әдісін қолданады.

-Сіздер нені көрдіңіздер?

-Бұл әшекейлер қандай материалдан жасалған ?

-Не себепті біздер бүгін бұл бейенсюжетті тамашаладық?

Бүгінгі тақырыппен қандай байланыстылығы бар?

Оқушыларды шапалақ арқылы мадақтайды.

Ендеше бүгінгі біздің тақырыбымыз: «Қазақ халқының қолөнері» -деп аталады.

- Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбын ашады.

Жаңа тақырыпты дәптерлеріне жазады.

5 мин.

түсіну

Зымыран сұрақ ойыны.

  1. Қазақ халқының негізгі шаруашылық саласын ата (мал шаруашылығы)

  2. Мал басын аман сақтап қалу үшін жыл мезгілінің ерекшелігіне қарай көшіп қону қалай аталады? (маусымды көші қон)

  3. Көктеуге көшкен қазақтардың әр жерге от жағып түтіндете мал-жанын соның арасынан өткізу себебі неде? әртурлі жағымсыз нәрселерден арылу)

  4. Қазақтар егін шаруашылығымен қандай аймақтарда басым айналысқан?(Жетісу Оңт Қазақстан)

  5. Жатақ деп кімдерді атайды? Егіншілікпен айналысатын адамдар

  6. Астықты қайда сақтайды? Отпен күйдірілген ұрада

Ассосация Сабақ жоспары тақырыбы: Қазақ халқының қолөнері (7-сынып)

Оқушылар қарым-қатынасқа түседі.

Оқушылар сабақ материалын жеке игереді, бөліседі, топта талқылайды.

Сабақ жоспары тақырыбы: Қазақ халқының қолөнері (7-сынып)Бағдаршам арқылы бағалайды.

3-4 мин.

В кезеңі:

қолдану

Семантикалық карта Оқушылар тапсырманы жеке жеке орындатады. Содан соң әр топтан бирнеше баланы шығарып интербелсенді тақтада толтырғызады, интербелсенді тақтада толтырғаннан кейін, балалар бір- бірімен алмасады және бір -бірін тексереді.

Қазақтардың дамыған қолөнер кәсіптерін ата

Қазақ халқының теріден дайындалатын ыдыстарын ата

16-17 ғасырларда Ұлы Жібек Жолының бойында орналасқан қалаларды ата

Ұсталық

Саба

Тараз

Зергерлік

Мес

Сайрам

өрімшілік

Торсық

Ташкент

Тері илеу

Көнек

Түркістан

Етікшілік

Сығанақ


Тапсырманы орындайды.

5 мин.

Талдау

Ш

Қазақ халқында қолөнердің қандай түрлері болды?

Қазақ қалаларын картадан көрсетіп олардың әлсіреу себептерін айтыңдар.

Тапсырманы орындайды

Басбармақ әдісімен

бір - бірін бағалайды.

3 мин.

С кезеңі:

жинақтау

Шыгармашылық тапсырма

Орта ғасырлық қалалар

5 мин.

бағалау

Оқушылар іс-әрекетін бақылайды. Топ басшысы бағалайды

Бағалар картасын бағалаушы толтырып, топ бағалары бойынша қорытынды жасайды.

2 мин

Үй тапсырмасы

Өткен параграфты қайталау,

Тапсырманы күнделікке жазады.



© 2010-2022