Урок английского языка «Выдающиеся спортсмены России»

План - конспект урока в 7 классе при изучении раздела  'Sport is fun'. Можно использовать как дополнительный урок (этнокультурный компонент).  Урок построен с использованием сингапурской методики, включены следующие структуры   High  Five (ХАЙ  ФАЙВ), ДЖОТ  ТОТС  (Jot  Thoughts) , ТИК-ТЭК-ТОУ  (Tic-Tac-Toe), Тake   off,  Touch   Down’ (ТЭЙК ОФ  -  ТАЧ ДАУН). Также  урок  оснащен дополнительным материалом о знаменитых спортсменах России и СССР. Также имеется презентация к данному уроку.  Урок спо...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Разработка урока

Учитель английского языка

МБОУ «Старочечкабская ООШ

Кайбицкого муниципального района РТ

Насрутдинова Алина Габбасовна.

Дата проведения: 29 апреля 2014 г.

План урока по английскому языку в 7 классе по сингапурской методике.

Тема: Выдающиеся спортсмены России. Развитие навыков диалогической речи

Цель: развитие иноязычной коммуникативной компетенции учащихся.

Задачи:

Образовательные:

  • тренировать и закреплять в речи учащихся активную лексику по теме «Спорт»

  • развитие навыков монологической и диалогической речи в рамках спортивной тематики

  • формирование навыков чтения с последующим выражением своего отношения к спорту

Развивающие:

  • развивать практические умения работы в паре

Воспитательные:

  • способствовать воспитанию толерантного отношения к спорту и чувства патриотизма.

Используемые структуры: High Five (ХАЙ ФАЙВ), ДЖОТ ТОТС (Jot Thoughts) , ТИК-ТЭК-ТОУ (Tic-Tac-Toe), Тake off, Touch Down' (ТЭЙК ОФ - ТАЧ ДАУН).

Ходурока.

1Организационный момент.

1. Приветствие. - Goodmorning, mydearfriends!

- High Five (ХАЙФАЙВ). How are you today? Are you OK?

- Let's begin our lesson. At first greet your face partners, then your shoulder partners, our guests and me.

- I'm glad to see you.(слайд №1)

Урок английского языка « Выдающиеся спортсмены России»

2. Совместноецелеполагание.

Our topic is Great Russian sportsmen. Let's start with the proverb «Sport is fun». Will you translate it, do you agree with it?. Thank you. (слайд 2)

What are we going to do today? We are going to read English, speak about sport and about our famous sportsmen.

2.Совершенствование лексических навыков. Использование структур ДЖОТ ТОТС (JotThoughts) и ТИК-ТЭК-ТОУ (Tic-Tac-Toe).

-So let's start. Dear students, on your tables you have cards. Each of us has to take four cards and to write down four words, which associate with the sport (for example: football, ball, tennis and so on.) Now, let's start!( слайд 3,4)

-Ilmir, would you like to read your words? Now, the next please. Excellent, thank you!

- Now pupils №2 take only nine papers, mix and put them in order 3x3 like on the

blackboard. Please, write the numbers on the papers like me.

-Your task is to make sentences using 3 of this words, for example №1 №5 №9 or№3 №5 №7… Everybody should write 3 sentences.

- Please, pupil №3 from the table 2 read your sentences.

- Good for you. Now let's continue speaking about sport and do another interesting task. It is called 'Guess the names of different kinds of sport.' Listen to me and try to guess. (слайд 5)

  1. It is a game played indoors between two teams of five players, in which each team tries to win points by throwing a ball into the basket. (Basketball).

  2. It is the sport of moving yourself through water using your arms and legs. (Swimming).

3. There is a ball and each player has a stick. It is a team game played in winter. The winners have the most goals. (Hockey).

4. It is sort of swimming under water using special equipment to help you breather. (Diving).

5.It is a game for two people who stand opposite one another and hit a small soft ball backwards and forwards using rackets over the net. (Tennis).

6. It is a game played by two teams of eleven players who try to kick a ball into the other team's gate. (Football).

3. Активизация и введение нового материала по теме «Выдающиеся спортсмены России»

Look at the screen, here you can see the names of well known sportsmen, now tell me, please, what they are famous for. (слайды 5-8)

1.PavelBure ( a russian rocket, great hockey player) ,

2. Maria Gharapova (a famous tennis player),

3.IrinaSlutskaya (a great Russian ice skater),

4.AlinaKabaeva (an excellent gymnast),

5. ValeriyKharlamov (a brilliant hockey player),

6. Andrey Arshavin( a great football player)

7. Andrei Kirilenko ( a great Russian basketball plаyer)

8. Mikhail Butusov (a Soviet football player and coach)

Will you look at the pictures of ex.69, p.116. What sports have these people become champions? What do you know about them? (слайды 9-13)

4. Физминутка.

Let's have a rest. Now we'll have a rest and use the structure 'Тake off, Touch Down' (ТЭЙКОФ - ТАЧДАУН). Listen to me carefully.(слайд 14)

  1. You like sport.

  2. Sport is fun.

  3. You do not play volleyball.

  4. Swimming is a kind of sport.

  5. Football is played by ball.

  6. You don't take part in any competitions.

  7. Hockey is a game for boys.

  8. Arshavin is a good football player.

  9. Sport helps to be fit.

  10. Your favorite lesson is PE.

5. Тренировка навыков чтения и аудирования на материале диалогов и текстов.

It's time to listen to the dialogues about sports. Let's listen to and answer the questions.

Ex.71 p.116

Questions:

1.Why are the children going to the stadium?

2.Is Henry good at his favorite sport?

3.Will the children go to the school sports ground?(слайд 15)

6.Совершенствование навыков диалогической речи.

It's your turn to work in pairs and make up dialogues.

Ex.72 p.117

7.Закрепление лексики по теме «спорт». Самостоятельная работа (на 3-4 мин).

(учащиеся работают по карточкам).

7.Подведение итогов урока.

Домашнее задание: подготовить презентацию по теме 'My favorite sportsman'









© 2010-2022