- Преподавателю
- Иностранные языки
- Конспект открытого урока по английскому языку на тему Faces of London (5 класс)
Конспект открытого урока по английскому языку на тему Faces of London (5 класс)
Раздел | Иностранные языки |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Китаева Н.М. |
Дата | 17.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Конспект открытого урока в 5 классе по теме " Faces of London ".
Цель урока: формирование социокультурной компетенции сквозь призму восприятия
достопримечательностей Лондона как достояние Британской культуры.
Задачи:
1. Обучающие: совершенствование лексических и грамматических навыков по теме
«Лица Лондона».
2. Развивающие: развитие памяти, внимания, логического мышления.
3. Воспитательные: прививать любовь к культуре страны изучаемого языка.
Оборудование: компьютер, проектор, презентация, карточки с заданиями.
Ход урока.
I.Организационный момент: приветствие:
T.: Good morning children!
P.: (приветствие песенкой)
Good morning, good morning!
The best to you this morning
How are you, how are you?
I hope you feeling fine
And happy all the time.
T.: Children! I'm so happy today. Yesterday my sister came back from Great Britain. She
lived 5 days in London. She has told me a lot about (повторяют хором и фронтально):
the Thames
Westminster Abbey
the Houses of Parliament
Big Ben
the Tower of London
Tower Bridge
The London Eye
Buckingham Palace
Trafalgar Square
II.Знакомство с темой урока.
T.: What do you think is the theme of our lesson today?
P.: I think it is London.
P.: To my mind it is London.
T.: Right you are. P: At the lesson we are going to speak about London. We'll need some
Words for our lesson. Guess them, please.
III.Повторение лексики по теме.
Дети разгадывают слова со слайда № 3 и № 4 (фронтально)
P.: to be fam - - s for, is s-t-ated in, alr - - dy, sig - t, re- - ently, Tr - f - lgar Square ,
the T - -er of L - - don, c - - tural, a-nc-ent, to be r - ch in.
T.: You will get cards. (Make up sentences, please). (получают карточки со словами и
работают в парах).
1. is famous, for, London, it's, ancient, sights.
2. a cultural, London, centre, of Great Britain, is .
3. is situated, at the river, London, Thames.
4. we, read, Recently, have, about, Trafalgar square?
T.: Are you tired? Let's remember our rhyme about London.
IV. Физминутка. (Дети инсценируют считалку).
Up, down, up, down,
Which is the way
To London town?
Where: Where?
Up in the air,
Close your eyes -
And you are there.
IV. Проверка домашнего задания.
T.: My sister has brought some presents for me. What do you think they are?
P: a book?
-
No.
-
A souvenir?
-
No?
-
Photos?
-
Yes. She has taken a lot of photos. Look and guess the places of interest in London. ( слайд
№ 5 ). But excuse me, how can I get to Trafalgar square? Speak in a dialog, please.
P.: диалог, составленный дома(2 пары)
T: Слайд №6. Tower of London. What have you read about it?
P: сообщения учеников о Лондонском Тауэре, об истории Big Benа, «Чёртовом колесе».
V. Повторение грамматики. (Present Perfect)
T.: Children, have you ever visited the London Eye?
Have you seen Westminster Abbey in the picture?
Have you liked my sister's photos?
T.: О каком моменте действия мы говорим?
Как образуется Present Perfect в английском языке?
P.: рассказывает правило образования Present Perfect.
VI. Работа в группах.
T.: Children! London is a capital of Great Britain. Complete the text. (получают карточки с
текстами о Лондоне. Надо подставить пропущенные слова).
Карточка №1.Complete the text.
Use: capital, was founded, cities, famous
London is the … of Great Britain. It is a very old city. It … about two thousand years ago. London is one of the most famous and interesting … in Europe. It is … for its places of interest.
Карточка №2.Complete the text.
Use: cathedrals, of, thousands, proud, city
There are a lot of museums, ancient … and monuments. It is full … history. Every year …of tourists come to London. London is rich in modern and old buildings. Londoners are … of their … and peoples. In London you can see …
VI. Рефлексия.
T.: Have you liked to work at the lesson today? Have you liked my sister's presents? What
have you (liked, learned, known ) today at the lesson? (слайд №15).
P.: I have (liked, learned, known) …
I haven't (liked, learned, known) …
It was (not) interesting.
VIII.Итог урока.
You have worked well. Your marks are …
Thank you. Good buy.