Методическая разработка урока-игры Сто к одному по английскому языку

Цели: обобщить изученный материал  по теме «Экология»;             усовершенствовать навыки устной речи;             закрепить лексические навыки по данной теме.   Оборудование: карточки с ответами и очками или карточки с рисунками; призы, сделанные самими учениками; колокольчики для двух команд.    (Капитан представляет всех игроков: «His name is…” и т.д.) внимательно слушаем правила игры. От каждой команды выходит один участник и отвечает на вопрос. Право ответа будет у той команды, которая на...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Вариант открытого урока по теме «Экология»

(игра «Сто к одному»)

Цели: обобщить изученный материал по теме «Экология»;

усовершенствовать навыки устной речи;

закрепить лексические навыки по данной теме.

Оборудование: карточки с ответами и очками или карточки с рисунками; призы, сделанные самими учениками; колокольчики для двух команд.

Ход урока

I. Организационный момент

Good morning, boys and girls! Today we'll play the game "One hundred to one". We have got two teams: "Good Eaters" and "Nature Lovers". Представьтесь, пожалуйста.

(Капитан представляет всех игроков: «His name is…" и т.д.)

внимательно слушаем правила игры. От каждой команды выходит один участник и отвечает на вопрос. Право ответа будет у той команды, которая назовёт верхнюю строчку.

Let's start. The topic of our game is "Ecology". Listen to the rules attentively. I want one pupil from each team to go to the blackboard. The simple game! First participants, come here, please! Listen to the question and ring the bell.

II. Простая игра

1. What are the most serious environmental problems nowadays? Варианты ответов и баллы (представлены на карточках или в виде картинок):

a) pollution in its many forms (30)

b) shortage of natural resources (27)

c) destruction of wildlife (23)

d) the growth of population (11)

e) noise from transport (9)

(Игроки отвечают до тех пор, пока не допустят ошибку. В этом случае ход переходит к другой команде с блицопросом.)

The team "Good Eaters" has… points.

(Счет выносится на доску.)

Let's clap to them!

III. Музыкальная пауза

Now we have a rest. Let's sing a song.

(Все участники исполняют песню "Wonderful World".)

Wonderful World

Don't know much about history,

Don't know much biology.

Don't know much about a science book,

Don't know much about the French I took.

But do know that I love you,

And I know that if you love me too,

What a wonderful world this would be.

Don't know much about geography,

Don't know much trigonometry.

Don't know much about algebra,

Don't know what a slide rule is for.

But I know that one and one is two,

And if this one could be with you,

What a wonderful world this would be.

I don't claim to be an "A" student,

But I'm tryin' to be.

For maybe by being an "A" student, baby,

I can win your love for me.

Thank you very much! You can sing songs very well.

IV. Двойная игра

Now is the double game. All your points will double. Second participants, come here, please! Listen to the question and ring the bell.

2. What food is good for people's health?

Варианты ответов и баллы (представлены в виде картинок):

a) fruits (29)

b) dairy products (25)

c) vegetables (20)

d) meat (17)

e) fish (9)

(Учитывается грамматическая правильность ответа: «Fish is good for people's health".)

Well, the team "Nature Lovers" has…points.

V. Поэтическая минутка

Let's have a rest! Let's recite poems.

(Учитель предлагает учащимся рассказать следующие стихотворения.)

The Brook Song

Little brook! Little brook!

You have such a happy look,

Such a very merry manner,

As you swerve and curve and crook.

And you ripple, one and one.

Reach each other's hands and run

Like laughing children in the sun!

For winter's rains and ruins are over,

And all the season of snows and sins:

The days dividing lover and lover,

The light that loses, the night that wins:

And time remembered is grief forgotten,

And frost are slain and flowers begotten,

And in green underwood and cover

Blossom by blossom the spring begins.

Mice

I think mice are rather nice.

Their tails are long, their faces small,

They haven't got any chins at all.

Their ears are pink, their teeth are white.

They run about the house at night.

They nibble things they shouldn't touch

And no one seems to like them much.

But I think mice are very nice.

Thank you very much.

VI. Тройная игра

The next task for you is the triple game. All your points will increase in 3 times. Third participants, come here, please! Now it's time to listen to the task.

3. What ruins our health?

Варианты ответов и баллы (представлены на карточках):

a) low physical activity (31)

b) polluted air (28)

c) ecologically unsafe food (21)

d) television and computers(12)

e) polluted water (8)

So, the winner is the team "Good Eaters". Thank you. Clap your hands!

VII. Игра наоборот

Let's play the contrary game. Listen to the task.

Посовещайтесь всей командной и решите, какой ответ будет самым непопулярным. На обдумывание вам дается одна минута.

4. What words come to a person's mind when he/she hears the words "greenhouse effect"?

Варианты ответов и баллы (представлены на карточках):

a) higher winter and summer temperatures (100)

b) carbon dioxide (200)

c) cutting down forests (300)

d) air pollution (400)

e) ultraviolet radiation (500)

So, the team «Nature Lovers» is the winner. Clap your hands!

VIII. Большая игра

Let's play the final game.

Один игрок выходит из класса, второй отвечает на вопросы. Затем первый игрок возвращается и отвечает на те же вопросы. Повторяться нельзя - в этом случае команда громко хлопает, и нужно сказать что-то другое. Вместе оба участника игры должны набрать 200 очков. Каждому дается 30 секунд.

Let's start.

Вопросы для большой игры:

1. What things help people to keep fit?

2. What kinds of physical sctivity sre useful for people's health?

3. What are the appropriate methods to protect the

4. What does the term "healthy eating" tean?

5. What should people do to stay young?

Предполагаемые ответы и баллы (представлены на карточках):

1. a) quiet life (38)

b) sport (30)

c) healthy food (15)

d) good doctors and clinics (11)

e) clean water and air (6)

2. a) morning exercises (35)

b) aerobics (30)

c) swimming (20)

d) jogging (10)

e) walking (5)

3. a) different laws protect air, water and soil (40)

b) international cooperation to solve ecological problems (25)

c) saving natural resources (17)

d) keeping towns and cities clean (13)

e) using good filters at the power stations ,at factories and plants, in cars and buses( 5)

4. a) eating lots of fruits, veggies and grains (32)

b) drinking 8 glasses of water a day (25)

c) limiting saturated fats (20)

d) eating more slowly (18)

e) limiting simple sugars (5)

5. a) have ideal weight (37)

b) never smoke and drink alcohol (27)

c) deal with stress positively (16)

d) keep your mind active (11)

e) eat good food for health (9)

Excellent! You have more than 500 points! You have won! Clap your hands and step your feet!

lX. Музыкальная пауза

Now let s recite the poem together.

Do all the good you can,

By all the means you can.

In all the ways you can,

In all the places you can.

X. Подведение итогов

(Учитель подводит итоги игры «Сто к одному», благодарит команды за участие в игре и прощается с учениками.)

Thank you for the game. Goodbye.


© 2010-2022