Разработка урока по казахскому языку по теме Таңғы ас. Тамақтану тәртібі

Раздел Иностранные языки
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Диев орта мектебі

Қазақ тілі мұғалімі Маканаева А.С.

5- сынып
Сабақтың тақырыбы: Таңғы ас.Тамақтану тәртібі
Сабақтың мақсаты:
1)білімділік: оқушыларды қазақ халқының тағамдарымен таныстыру, негізгі және туынды түбір, септіктерді бекіту
2)тіл дамытушылық: ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру, оқушының дүниетанымын кеңейту, ауызша ойлау мен сөйлесу қабілетін дамыту, сөз тіркесін және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру
3)тәрбиелік: туған жерін, елін, салт-дәстүрін сүюге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа
Сабақтың типі: дәстүрлі
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сөйлесу, сұрақ-жауап
Қолданылатын көрнекіліктер: компьютер, интерактивті тақта, ИКТ.
Жұмыс түрлері: жазбаша, ауызша , диалог, семантикалық карта, инсерт.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу.
2.Тексеру.
3.Топқа бөлу
Психологиялық дайындық:
1. Бүгін нешесі?
2. Таңертең нешеде тұрдың?
3. Таңғы асқа не жедің?


Сабақтың мақсатымен таныстыру:
-Біз бүгін « Тамақтану тәртібі» тақырыбымен танысамыз

II Үй жұмысын тексеру.

Оқушының тамақтану тәртібін құрастыру.

Слайдтағы тамақтану тәртібімен салыстыру. Интернеттен бейнеролик көрсету .

4 минут

III Жаңа сөздер:

Ботқа -каша кем-меньше

Тою-наесться асу-превышать

Ас қорыту-переварить пищу созылу-длиться

Ауыр -тяжелый

Құрам - состав

Ішілген тамақ-принятая пища

Босау-освобождаться

Шамасы-примерно


-мәнерлеп оқу, сөздікке жазғызу
-қазақ тілінің төл дыбыстары бар сөздерді дұрыс айтуға үйрету

Білемін / Знаю

Білдім / Узнал

Білгім келеді / Хочу узнать

IV.Тапсырма. Инсерт әдісі бойынша мәтінді оқып кестені толтыру.

VСергіту сәті.
YI. Оқушылар диалогты толықтырып оқиды.

1 топ

  • ... ?

  • Мен таңғы асты сағат 7. 30 - да ішемін

  • ... ?

  • Анам таңертеңгілік асқа маған ботқа, сүт немесе жұмыртқа дайындайды.

  • ...?

  • Жоқ, тойып тамақ ішуге болмайды. Себебі, ас қорытуды ауырлатады. Асқазаның ауырады.

  • ...?

  • Таңғы ас құрамында ыстық тағамның біреуі: гарнирі көкөністен тұратын ет немесе балық, не ботқа, макарон, сүт, жұмыртқа болғаны жөн.

2 топ

  • ... ?

  • Тәуіліктік ас мәзірі ір түрлі болуы керек.

  • ... ?

  • Тамақтану барысында адам өзінің ас қабылдау қабілеті мен көңіл- күйіне назар аудару керек.

  • ... ?

  • Түскі ас мәзірі:

Бірінші тағам - ыстық сорпа немесе борщ.

Екіншіге- ет, балық немесе көкөніс тағамы.

Үшіншіге - шай, кисель, шырын.

  • ...?

  • Түскі астың алдында тәбет ашу үшін «Винегрет» салатын жейді.

YII.Екі топқа бірінші тапсырма. Жұптық жұмыс , диалог құрау.

Екінші тапсырма. Мейрамханада. В ресторане

Түскі ас мәзірін құрау (составить меню обеда , расписать из чего это блюдо готовят)

VIII.Семантикалық карта (семантическая карта)

Сөйлемдер

Кальций

А дәрумені

В дәрумені

Е дәрумені

Қанттың қалыпты болуына көмектеседі




Көздің көру қабілетін жақсартады




Ағзаның өсуіне көмектеседі




Бұлшық еттің қызметін күшейтеді,қан тамырына пайдалы әсер етеді.





Дұрыс жауабы

Сөйлемдер

Кальций

А дәрумені

В дәрумені

Е дәрумені

Қанттың қалыпты болуына көмектеседі



+

Көздің көру қабілетін жақсартады



+

Ағзаның өсуіне көмектеседі



+

Бұлшық еттің қызметін күшейтеді,қан тамырына пайдалы әсер етеді.




+

IX.3 тапсырма. Сөздердідұрыс орналастырып сөйлемдер құрау.

  1. Ішілген, тамақтан, босайды, асқазан, шамасында, 4 сағат.

  2. Ішудің, тамақ ,арасы, 3-3,5сағаттан кем, және, 4-4,5 сағаттан, аспау керек.

  3. Созылмау керек, тамақ ішудің арасында, үзіліс, өте ұзаққа.

Дұрыс тамақтанудың ережесін әрі қарай жалғастыр

1.Ас ішер алдында қолынды жу.

2.Тамақтану кезінде кітап оқыма, теледидар қарама.

3. ...

Қазақ халқының тыйым сөздері:

1.Нанды жерге тастама.

  1. Нан үстіне зат қойма.

  2. Тұзды баспа.

  3. Жатып тамақ ішпе.

  4. Дастарқанды аттама, баспа.

Үй жұмысы. Жаңа сөздерді жаттау. Пайдалы сусындар туралы мәлімет табу.
Бағалау парағы бойынша бағалау.







Лист оценивания ______________________

Виды работ

Оценка ученика

Оценка учителя

1.Домашняя работа

2. Работа с новыми словами

3. Работа с текстом.Инсерт

4.Составление постера.

5.Семантическая карта

6. Логические цепочки

7.Правила правильного питания

Итоговая оценка




© 2010-2022