When I’m 25… lesson plan

Тақырыбы: When I’m 25… Мақсаты   To develop pupil’s skills and habits in reading, writing and speaking. Rich vocabulary notes. Күтілетін  нәтиже Тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгереді, сын есімдерді сөйлемдерде қолдануға дағдыланады, топтық, жұптық жұмыстарда белсенділіктері артады. Түйінді идеялар (кілтті сөздер) Vocabulary; Shower, take a shower, cook a meal, ride a bike, have lunch. Сабақ кезеңдері: Сабақ барысы Бағалау   Кіріспе   1. Warming up. - Good afternoon, children! -Good afternoon, teacher! -Sit down, please! -Who is on duty today? -What date is it today? -What day is it today? -What season is it now? -What was your home task? -It is warm or cold? Divide into three groups. «Үш шапалақ» арқылы бағалау   Тұсаукесер 2. Checking home task. -What was your home task? -And now I’ll check your home task with the “кубизм”. -There are 6 pictures describing “going to”. You must answer my questions. Picture 1. – to cook a meal. Picture 2. – to read a book. Picture 3. – to take a shower. Picture 4. – to have lunch. Picture 5. –to play tennis. Picture 6. – to watch TV.       -№ 1-What is Jane going to do?       -№ 2-What is Colin going to do?       -№ 3-What is Ann going to do?       -№ 4-What is Jennifer going to do... «Үш шапалақ» арқылы бағалау   Негізгі бөлім 3. «Ыстық орындық» әдісі.  Presentation of “Going to”. Бұл құрылым біреудің болашаққа жасаған жоспарын және мақсатын көрсетеді. Be going + to + Infinitive.                               Be going + to + Infinitive …am going to visit                                          …are not going to read                                 Is …going to stay I am going to visit the museum.                      We are not going to read books.                             Is he going to stay at home? Қолданылуы:... «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.  
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Date: 29.01.2015.

Subject: English

Grade: 6

Тақырыбы:

When I'm 25…

Мақсаты


To develop pupil's skills and habits in reading, writing and speaking. Rich vocabulary notes.

Күтілетін нәтиже

Тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгереді, сын есімдерді сөйлемдерде қолдануға дағдыланады, топтық, жұптық жұмыстарда белсенділіктері артады.

Түйінді идеялар (кілтті сөздер)

Vocabulary; Shower, take a shower, cook a meal, ride a bike, have lunch.

Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысы

Бағалау

ресурстар

Кіріспе


1. Warming up.

- Good afternoon, children!

-Good afternoon, teacher!

-Sit down, please!

-Who is on duty today?

-What date is it today?

-What day is it today?

-What season is it now?

-What was your home task?

-It is warm or cold?

Divide into three groups.

«Үш шапалақ» арқылы бағалау

Аяпова Т.М. т.б. Ағылшын тілі, 6 сынып, Алматы, Атамұра 2011. Интерактивті тақта, маркер, түрлі түсті бояу, бағалау парақтары.

Стикерлер

Плакаттар

«Ағылшын тілі мектепте» журналы, «Мектептегі шет тілі» журналы.

Интернет көздері


Тұсаукесер

2. Checking home task.

-What was your home task?

-And now I'll check your home task with the "кубизм".

-There are 6 pictures describing "going to". You must answer my questions.

Picture 1. - to cook a meal.

Picture 2. - to read a book.

Picture 3. - to take a shower.

Picture 4. - to have lunch.

Picture 5. -to play tennis.

Picture 6. - to watch TV.

-№ 1-What is Jane going to do?

-№ 2-What is Colin going to do?

-№ 3-What is Ann going to do?

-№ 4-What is Jennifer going to do?

-№ 5-What is Carol going to do?

-№ 6-What is Asel going to do?

«Үш шапалақ» арқылы бағалау

Негізгі бөлім

3. «Ыстық орындық» әдісі. Presentation of "Going to".

Бұл құрылым біреудің болашаққа жасаған жоспарын және мақсатын көрсетеді.

Be going + to + Infinitive.

Be going + to + Infinitive

…am going to visit …are not going to read

Is …going to stay

I am going to visit the museum. We are not going to read books.

Is he going to stay at home?

Қолданылуы: Болашаққа қатысты істі жоспарлау.

Қажетті бір ақпаратты қолдана отырып, ертең немесе келесі айдане болатытын болжау.

4.«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі бойынша топтық жұмыс.Ex.2. Read the text.

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.

Қорытынды

5.«Шындық па, жалған ба» әдісі. Ex.3. True (T) or false (F)?

Ex.7. a. Listen to two friends' talk and choose the right answer.

b. Read the words and practice the pronunciation:

by car by bus by ship

by plane\air by bicycle by train

on foot

c. Choose the right answer and check.

1-b. 2-b. 3-c. 4-c.

6.«Түрткі болу, сынақтан өткізу, қайта бағыттау» әдісі.Answer the questions.

What are you going to do?

What are you going to do when you are twenty two?

Where are you going to be when you are twenty three?

What will you be when you are 25?


Топтық бағалау.

Қосымша оқу

Үйге тапсырма

Make up the sentences.

Рефлексия


Смайликтер арқылы бағалау.



© 2010-2022