Разработка урока английского языка по теме Шекспир

Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

"To be or not to be".

Урок в 8 классе по теме « Биография Шекспира»

Задачи урока:

Образовательные:

  • Провести практику в речевой деятельности: монологической, диалогической речи, аудировании, чтении.

  • Ознакомить учащихся с лексикой по теме: "Биография Шекспира".

  • Уметь проводить воображаемую экскурсию по родным местам Шекспира.

  • Уметь логически строить высказывание.

  • Провести практику в работе по группам.

  • Активизировать известную учащимися лексику по теме: "Types of literature", " Famous writers" .

Воспитательные:

  • Воспитывать уважение, к истории Великобритании.

  • Развивать любовь к чтению.

  • Знакомство учащихся с культурой и историческим наследием страны изучаемого языка

Развивающие:

  • Развивать мышление, творческую фантазию, инициативу в осуществлении иноязычной речевой деятельности.

  • Повышать удельный вес самостоятельной работы в школе и дома.

  • Развивать межпредметную связь (с литературой, историей) и познавательный интерес урока.

Оснащение урока: Мультимедийная презентация к уроку, компьютер, проектор, магнитофон, CD диск Solutions pre-intermediate, распечатки с текстом о Шекспире,



Ход урока

Т. Good.morning!

Pupils: Good morning!

Т. I am glad to see you.

Pupils: We are glad to see you too.

T. Sit down, please.

T. Our lesson objective is to be sure that we can understand information and opinions on Sheakspeare. Today we shall speak about William Shakespeare and his works. We will read an artickle about Sheakspeare, discuss different types of literature, listen to the interviews and talk about writers. Let`s remember what we know about Shakespeare. . (Слайд 1)

1. Речевая разминка. 3-5 минут

Т.- I want to find out how cultured you are. Look at the board and note down your answers to the questions then compare in pairs. (Слайд 2) .

Т.- Can you name any plays by William Sheakspeare? Have you seen any on TV? Or in the cinema or theatre? (Слайд 3)

Т.You can work in small groups for 2 minutes noting down all your associations with Sheakspeare.

Т.Now I want you to share your ideas as a class. Listen carefully and say the things the previous group didn`t mention.

Ученики, от своих групп, сообщают все , что они знают о творчестве Шекспира.

2. Работа с текстом «W. Shakespear` s biography» (Слайд 4)

Учитель раздает распечатки с текстом о Шекспире.

Т.- Now I want you to get acquainted with the biography of the most famous English writer. But before reading the text let`s learn new words from the text. Please, look at the board and repeat after me. (Слайд 5)

Т.-You should read the text and answer the question: What do the dates and

numbers refer to? Now let`s scan the text focusing on the task. (Слайд 6)

Ученики работают индивидуально 3 минуты, подчеркивая предложения с нужной датой.

Ответы: 1) Sheakspeare was born 1564

2) At the age of15 he went to work in his father`s business

3) Ann Hathaway was 26 when he fell in love with her.

4) 1585 they had twins, Hamlet and Judith.

5) In 1597 he bought a big house in Stratford for his family.

6) Sheakspeare wrote 37 plays.

Т.- Look at the sentences and tell me if they are true or false. Don` t forget to correct the false statements. (Слайд 7)

Ученики работают самостоятельно с текстом в течении 5-8 минут, затем выполняют задание, корректируя неправильные предложения.

Ответы:

1) Т 2) T 3) F 4) Т 5) Т 6) Т 7) F 8) T

3. Экскурсия по местам, связанным с Шекспиром.

Т. Now let`s do the sightseeing about the places connected with William Sheakspeare. Try to guess what these places are and give us some information about them. (Слайды 8-11)

Ученики описывают места, связанные с биографией Шекспира, согласно информации в тексте.

5 . Физкультминутка

Т.- We want to have a rest.

Now take some object and let`s remember phrasal verbs

Pick up, put down, stand up, turn around.

Clap left, clap right, clap up, clap down.

Look left, look right, look up, look down.

Turn around, sit down, touch something brown.

6. Аудирование. Прослушивание интервью.

Т.- Listen to the interviews. Match the speakers from 1-3 with the plays they are studying, But let`s check up the pronounciation of the play titles. Repeat after me. (Транскрипция записана на доске) (Слайд 12)

Ответы: 1c) 2 b) 3)a

Т.- Now listen again. Whose opinions are these? Write A (Andy), S (Sarah) or M (Mike).( Слайд 13)

Oтветы: 1)S 2)A 3)S 4)A 5) M 6)M

7. Работа с лексикой. "Types of literature"

Т.Complete the sentences with the words in the box.

Ученики 30 секунд готовят ответы. Учитель зачитывает предложения для повторения и проверяет понимание, задавая вопросы:

Т.- Which types of literature use rhymes?

- What is the difference between a novel and a short story?

8. Говорение.

Т.- Work in pairs and name some famous writers from your country. Can you remember any of their works? Are there any books or their authors that you admire? (Учащиеся работают в парах 4 минуты затем учитель получает обратную связь в виде высказываний об известных писателях и поэтах своей страны)

9. Подведение итогов урока.

T. Thank you very much. You have worked well today. What can you do now? What we have learned today? (Учащиеся подводят итог)

Т.Yes, we can understand information and opinions on Shakespeare.

We have learned words for writers and their texts.

We have practiced reading, speaking and listening

Т.Your home task for the next lesson is: to be ready to tell about Sheakspeare`s biography according to the information given in the text. Your marks at the lesson are ...Good - bye, my friends. Thank you for your lesson.






© 2010-2022